A
A
A

Glasilo Uradni list RS

V zavihku Glasilo Uradni list RS najdete vse uradne predpise slovenske zakonodaje.
Od 1. aprila 2010, je edina uradna izdaja Uradnega lista RS elektronska izdaja. Dodatne informacije najdete tukaj.

Številka 55

Uradni list RS, št. 55 z dne 18. 7. 2025

UL Infotok

Uradni list RS, št. 55/2025 z dne 18. 7. 2025


2257. Uredba o načinu uveljavljanja in zagotavljanja pravic prosilcem za začasno zaščito in osebam z začasno zaščito, stran 6345.

  
Na podlagi četrtega odstavka 24. člena, drugega odstavka 31. člena in tretjega odstavka 56. člena Zakona o začasni zaščiti razseljenih oseb (Uradni list RS, št. 22/25) Vlada Republike Slovenije izdaja
U R E D B O 
o načinu uveljavljanja in zagotavljanja pravic prosilcem za začasno zaščito in osebam z začasno zaščito 
1. člen 
(vsebina) 
Ta uredba določa način uveljavljanja in zagotavljanja pravic prosilcem za začasno zaščito (v nadaljnjem besedilu: prosilci) in osebam z začasno zaščito.
2. člen 
(informiranje) 
(1) Urad vlade, pristojen za oskrbo in integracijo migrantov (v nadaljnjem besedilu: urad), informacije iz prvega odstavka 25. člena Zakona o začasni zaščiti razseljenih oseb (Uradni list RS, št. 22/25; v nadaljnjem besedilu: zakon) objavi na spletni strani ter oglasnih deskah nastanitvenih centrov in drugih nastanitvenih kapacitet iz tretjega odstavka 32. člena zakona (v nadaljnjem besedilu: druge nastanitvene kapacitete), namenjenih nastanitvi prosilcev.
(2) Urad seznanja osebe z začasno zaščito o njihovih pravicah in dolžnostih, določenih z zakonom, tako da zagotavlja informacije v elektronski in tiskani obliki, lahko pa tudi na drug ustrezen način.
3. člen 
(nastanitev) 
(1) Urad ob nastanitvi prosilca in osebe z začasno zaščito upošteva ranljivost posameznika, načelo ohranjanja enotnosti družine in proste kapacitete nastanitvenih centrov ter drugih nastanitvenih kapacitet.
(2) Urad prosilcu, ki odkloni preventivni zdravstveni pregled iz prvega odstavka 26. člena zakona, zavrne nastanitev.
4. člen 
(prehrana) 
Urad ob smiselni uporabi priporočil referenčnih vrednosti za energijski vnos ter vnos hranil, izdanih s strani inštituta, pristojnega za javno zdravje, zagotovi prosilcu in osebi z začasno zaščito, nastanjeni v nastanitvenih centrih in drugih nastanitvenih kapacitetah, prehrano, ki praviloma obsega tri obroke dnevno. V primeru bistvenega povečanja števila nastanjenih prosilcev ali oseb z začasno zaščito je število obrokov ob smiselni uporabi priporočil referenčnih vrednosti za energijski vnos lahko tudi manjše. Otrokom do 18. leta se prehrana prilagodi glede na njihovo starost in potrebe, imajo pa tudi pravico do dopoldanske in popoldanske malice. Do dopoldanske in popoldanske malice so upravičene tudi nosečnice in doječe matere. Prosilcu ali osebi z začasno zaščito s posebnimi zdravstvenimi potrebami, ki jih dokaže z mnenjem zdravstvenega osebja, urad zagotovi ustrezno prehrano.
5. člen 
(plačilo stroškov prehrane) 
(1) Urad za osebo z začasno zaščito, ki je nastanjena v nastanitvenem centru ali drugi nastanitveni kapaciteti, kjer je zagotovljena prehrana, in ni upravičena do žepnine, po uradni dolžnosti ugotovi, ali mora oseba z začasno zaščito povrniti stroške prehrane. Če mora oseba z začasno zaščito uradu povrniti stroške prehrane, ji urad izda odločbo o povračilu stroškov prehrane. Oseba z začasno zaščito lahko izjavi, da ima sama zadostne dohodke, prejemke ali premoženje oziroma ji preživljanje zagotavljajo zavezanci, ki so jo v skladu s predpisi Republike Slovenije dolžni in zmožni preživljati (v nadaljnjem besedilu: zavezanci).
(2) Urad na podlagi dejstev in okoliščin oziroma sprememb, ki jih uradu v skladu s 56. členom zakona sporoči oseba z začasno zaščito ali jih urad ugotovi po uradni dolžnosti, vnovič preveri dolžnost povrnitve stroškov prehrane. Če dejstva in okoliščine oziroma spremembe vplivajo na obveznost povrnitve stroškov prehrane, urad o tem izda odločbo.
(3) Urad osebam z začasno zaščito, nastanjenim v nastanitvenih centrih ali drugih nastanitvenih kapacitetah, ki morajo uradu povrniti stroške prehrane, na podlagi odločbe iz prvega oziroma drugega odstavka tega člena ter v skladu s četrtim in petim odstavkom tega člena mesečno izdaja račun za povračilo stroškov prehrane. Strošek prehrane je strošek, določen s pogodbo, sklenjeno med uradom in ponudnikom, ki zagotavlja prehrano v posameznem nastanitvenem centru ali drugi nastanitveni kapaciteti.
(4) Urad na oglasni deski nastanitvenih centrov in drugih nastanitvenih kapacitet objavi višino stroška prehrane na dan za posamezni nastanitveni center ali drugo nastanitveno kapaciteto ter način odjave prehrane.
(5) Oseba z začasno zaščito se lahko pisno odjavi od prehrane za posamezni dan. Urad za pravočasno odjavljeno prehrano ne zahteva povrnitve stroškov.
(6) Oseba z začasno zaščito se lahko pisno odpove pravici do prehrane.
6. člen 
(zdravstveno varstvo) 
(1) Prosilcem, nastanjenim v nastanitvenih centrih in drugih nastanitvenih kapacitetah, ki si prevoza do lokacije, kjer se izvaja zdravstveno varstvo, ne morejo zagotoviti sami in jim ga ne morejo zagotoviti zavezanci, zagotovi dostop (na primer prevoz, vozovnica za javni potniški promet) urad.
(2) Izvajalec zdravstvenih storitev za stroške opravljenih zdravstvenih storitev za prosilca in osebo z začasno zaščito uradu izstavi račun in mu priloži podpisano izjavo odgovorne osebe, da so zdravstvene storitve opravljene v skladu s 45. členom zakona.
7. člen 
(večji obseg zdravstvenega varstva) 
(1) Vloga za večji obseg zdravstvenega varstva se vloži pri ministrstvu, pristojnem za zdravje, na obrazcu iz Priloge 1, ki je sestavni del te uredbe.
(2) Kadar zdravstvena komisija na podlagi dokazil odobri pravico do večjega obsega zdravstvenega varstva, o tem obvesti urad.
(3) Zdravstvena komisija lahko v utemeljenih primerih odobri večji obseg zdravstvenega varstva za ciljne skupine tudi brez vloge prosilca ali osebe z začasno zaščito.
(4) Zdravstveno komisijo sestavljajo predsednik in štirje člani. Predsednik in člani komisije imajo namestnike, ki jih nadomeščajo v primeru njihove odsotnosti. Za predsednika komisije se imenuje predstavnik ministrstva, pristojnega za zdravje, za člane pa predstavnik urada in trije člani s področja zdravstva.
8. člen 
(vloga za dodelitev denarne pomoči in denarne pomoči za zasebno nastanitev) 
(1) Vloga za dodelitev denarne pomoči se vloži pri uradu na obrazcu iz Priloge 2, ki je sestavni del te uredbe. Vlogi se priložijo naslednja dokazila:
1. izpis vseh transakcij na vseh plačilnih in denarnih računih osebe z začasno zaščito, njenih družinskih članov in zavezancev za pretekle tri mesece pred mesecem vložitve vloge,
2. izpis stanja na vseh plačilnih in denarnih računih osebe z začasno zaščito, njenih družinskih članov in zavezancev na dan vložitve vloge,
3. kopija pogodbe o zaposlitvi oziroma kopije drugih pogodb v zvezi z opravljanjem dela ter
4. druga dokazila o dohodkih, prejemkih, premoženju in dejstvih, ki vplivajo na uveljavljanje pravice do denarne pomoči.
(2) Vloga za dodelitev denarne pomoči za zasebno nastanitev se vloži pri uradu na obrazcu iz Priloge 3, ki je sestavni del te uredbe. Vlogi se priložijo naslednja dokazila:
1. kopija najemne pogodbe, podpisana s strani najemodajalca nepremičnine in osebe z začasno zaščito, ali dogovora o uporabi nepremičnine, podpisanega s strani osebe, ki je sklenila dogovor o uporabi nepremičnine, in osebe z začasno zaščito, v katerem morajo biti navedeni podatki o obdobju uporabe nepremičnine in dogovoru o mesečnem plačilu stroškov v zvezi z uporabo nepremičnine, če oseba z začasno zaščito biva brezplačno na zasebnem naslovu,
2. kopije vseh aneksov k najemni pogodbi ali k dogovoru o uporabi nepremičnine, podpisanih s strani najemodajalca nepremičnine oziroma osebe, ki je sklenila dogovor o uporabi nepremičnine, in osebe z začasno zaščito, če so sklenjeni,
3. kopije računov za plačilo stroškov v zvezi z uporabo nepremičnine za pretekle tri mesece pred vložitvijo vloge, če oseba z začasno zaščito uveljavlja tudi stroške v zvezi z uporabo nepremičnine, in
4. soglasje najemodajalca nepremičnine oziroma osebe, ki je sklenila dogovor o uporabi nepremičnine, iz Priloge 4, ki je sestavni del te uredbe, če se denarna pomoč za zasebno nastanitev nakazuje na plačilni račun najemodajalca nepremičnine oziroma osebe, ki je sklenila dogovor o uporabi nepremičnine.
(3) Če oseba z začasno zaščito, ki uveljavlja pravico do denarne pomoči za zasebno nastanitev, nima odločbe o priznani denarni pomoči in ni oddala vloge iz prvega odstavka tega člena, mora poleg dokazil iz prejšnjega odstavka predložiti tudi dokazila iz prvega odstavka tega člena ter na obrazcu iz Priloge 2 te uredbe izpolniti podatke o drugih osebah, ki prebivajo v Republiki Sloveniji, o odprtih plačilnih računih, o dohodkih in prejemkih v preteklih treh mesecih pred mesecem vložitve vloge ter o premoženju.
9. člen 
(upoštevanje premoženja) 
Za ugotavljanje vrednosti premoženja za odločanje v postopkih v skladu z zakonom se uporablja zakon, ki ureja uveljavljanje pravic iz javnih sredstev, in na njegovi podlagi izdani podzakonski predpisi.
10. člen 
(posebna oblika denarne pomoči po smrti družinskega člana) 
Vloga za dodelitev posebne oblike denarne pomoči po smrti družinskega člana se pri uradu vloži na obrazcu iz Priloge 5, ki je sestavni del te uredbe.
11. člen 
(posebna oblika denarne pomoči kot pomoč pri kritju stroškov pogreba) 
Vloga za dodelitev posebne oblike denarne pomoči kot pomoč pri kritju stroškov pogreba se pri uradu vloži na obrazcu iz Priloge 5 te uredbe.
12. člen 
(žepnina) 
Pri dodelitvi žepnine se kot dohodki, prejemki in premoženje upoštevajo dohodki, prejemki in premoženje, ki se upoštevajo pri dodelitvi denarne pomoči.
13. člen 
(dodelitev in izplačevanje žepnine) 
(1) Žepnina se dodeli vsakič za šest mesecev oziroma za čas trajanja začasne zaščite, če je ta krajši od šestih mesecev. Urad osebi dodeli žepnino na podlagi izjave iz Priloge 6, ki je sestavni del te uredbe. Novo izjavo lahko oseba z začasno zaščito poda največ 30 dni pred iztekom obdobja iz prvega stavka tega odstavka.
(2) Oseba z začasno zaščito pridobi pravico do žepnine s prvim dnem meseca, ki sledi mesecu, ko je podala izjavo. Žepnino urad osebi z začasno zaščito izplačuje mesečno za tekoči mesec.
(3) Urad osebi z začasno zaščito, upravičeni do žepnine, izda potrdilo na obrazcu iz Priloge 7, ki je sestavni del te uredbe, na katerem je navedeno obdobje prejemanja žepnine.
14. člen 
(sporočanje sprememb) 
(1) Oseba z začasno zaščito, ki ima veljavno odločbo za denarno pomoč ali denarno pomoč za zasebno nastanitev ali je oddala vlogo iz prvega ali drugega odstavka 8. člena te uredbe, vse spremembe iz 43. člena zakona, razen sprememb o odsotnosti iz Republike Slovenije, sporoči na obrazcu iz Priloge 8, ki je sestavni del te uredbe.
(2) Oseba z začasno zaščito odsotnost iz nastanitvenega centra ali druge nastanitvene kapacitete za več kot 24 ur in odsotnost iz Republike Slovenije za več kot 15 dni sporoči uradu na obrazcu iz Priloge 9, ki je sestavni del te uredbe.
(3) Oseba z začasno zaščito nova dejstva, okoliščine ali spremembe iz 56. člena zakona, ki niso navedene v prvem ali drugem odstavku tega člena, sporoči uradu na obrazcu iz Priloge 8 te uredbe.
PREHODNA IN KONČNI DOLOČBI 
15. člen 
(rok za imenovanje zdravstvene komisije) 
Minister, pristojen za zdravje, zdravstveno komisijo iz 7. člena te uredbe imenuje v osmih dneh od njene uveljavitve.
16. člen 
(prenehanje uporabe) 
Z dnem uveljavitve te uredbe se preneha uporabljati Uredba o načinu zagotavljanja pravic osebam z začasno zaščito (Uradni list RS, št. 42/22, 151/22, 109/23, 74/24 in 22/25 – ZZZRO-1).
17. člen 
(začetek veljavnosti) 
Ta uredba začne veljati 19. julija 2025.
Št. 00704-208/2025
Ljubljana, dne 17. julija 2025
EVA 2025-1542-0001
Vlada Republike Slovenije 
dr. Robert Golob 
predsednik 

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti