A
A
A

Glasilo Uradni list RS

V zavihku Glasilo Uradni list RS najdete vse uradne predpise slovenske zakonodaje.
Od 1. aprila 2010, je edina uradna izdaja Uradnega lista RS elektronska izdaja. Dodatne informacije najdete tukaj.

Številka 55

Uradni list RS, št. 55 z dne 18. 7. 2025

UL Infotok

Uradni list RS, št. 55/2025 z dne 18. 7. 2025


2255. Uredba o izvajanju Uredbe (ES) o pogajanjih in izvajanju sporazumov o letalskih prevozih med državami članicami in tretjimi državami, stran 6337.

  
Na podlagi sedmega odstavka 21. člena Zakona o Vladi Republike Slovenije (Uradni list RS, št. 24/05 – uradno prečiščeno besedilo, 109/08, 38/10 – ZUKN, 8/12, 21/13, 47/13 – ZDU-1G, 65/14, 55/17 in 163/22) Vlada Republike Slovenije izdaja
U R E D B O 
o izvajanju Uredbe (ES) o pogajanjih in izvajanju sporazumov o letalskih prevozih med državami članicami in tretjimi državami 
1. člen 
(obseg urejanja) 
(1) S to uredbo se za izvajanje Uredbe (ES) št. 847/2004 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 29. aprila 2004 o pogajanjih in izvajanju sporazumov o letalskih prevozih med državami članicami in tretjimi državami (UL L št. 157 z dne 30. 4. 2004, str. 7; v nadaljnjem besedilu: Uredba 847/2004/ES) določa postopek za razdelitev prometnih pravic, kadar Republika Slovenija sklene dvostranski sporazum o zračnem prevozu ali spremembe sporazuma ali priloge k njemu, ki določajo omejitve uporabe prometnih pravic ali števila letalskih prevoznikov Skupnosti, ki izpolnjujejo pogoje za izvajanje prometnih pravic.
(2) Za namene te uredbe se obveznost javne službe iz 16. do 18. člena Uredbe (ES) št. 1008/2008 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 24. septembra 2008 o skupnih pravilih za opravljanje zračnih prevozov v Skupnosti (prenovitev) (UL L št. 293 z dne 31. 10. 2008, str. 3), zadnjič popravljene s Popravkom (UL L št. 458 z dne 22. 12. 2021, str. 540), ne šteje med omejene prometne pravice.
2. člen 
(pomen izrazov) 
Izrazi, uporabljeni v tej uredbi, pomenijo enako kot izrazi, opredeljeni v zakonu, ki ureja letalstvo.
3. člen 
(pristojni organ) 
Pristojni organ za izvajanje Uredbe 847/2004/ES in te uredbe je ministrstvo, pristojno za zračni promet (v nadaljnjem besedilu: ministrstvo).
4. člen 
(prometne pravice in potreba prevoznikov po njihovem izvajanju) 
(1) Informacije o prometnih pravicah in njihovem izvajanju na progah med Republiko Slovenijo in državami, ki niso članice Evropske unije, s katerimi je Republika Slovenija sklenila sporazume o zračnem prevozu, zagotavlja ministrstvo na sedežu ministrstva ali jih objavlja na svoji spletni strani.
(2) Ministrstvo objavi podatke o načrtovanih pogajanjih za prometne pravice na spletni strani ministrstva.
(3) Prevozniki Skupnosti, zainteresirani za opravljanje zračnega prevoza na progah z omejenimi prometnimi pravicami ali na progah med Republiko Slovenijo in državo, ki ni članica Evropske unije in s katero Republika Slovenija ni sklenila sporazuma o zračnem prevozu, lahko obvestijo ministrstvo o svojih načrtih in zahtevah. Ministrstvo te zahteve upošteva pri pogajanjih za sklenitev sporazumov o zračnem prevozu.
5. člen 
(vloga za izdajo dovoljenja) 
(1) Kadar prevoznik Skupnosti izrazi interes za neuporabljeno zmogljivost na progi z omejenimi prometnimi pravicami, ministrstvo izda uradni pisni poziv za oddajo vloge za izdajo dovoljenja za izvajanje prometnih pravic na progah z omejenimi prometnimi pravicami (v nadaljnjem besedilu: dovoljenje). Poziv se elektronsko pošlje vsem prevoznikom Skupnosti, ki opravljajo zračni prevoz v Republiko Slovenijo ali iz nje, in tistim, ki so zaprosili za podatke o neuporabljeni zmogljivosti. Uradni poziv se objavi tudi na spletni strani ministrstva. V pozivu se določi rok za oddajo pisne vloge, ki ni krajši od petnajst dni.
(2) Pisna vloga za izdajo dovoljenja mora vsebovati najmanj naslednje listine in podatke:
a) kopija operativne licence;
b) opis zračnega prevoza, ki ga prevoznik načrtuje za določeno progo (število poletov na teden, aeronavtična oprema, kakršni koli postanki, letna in sezonska storitev zračnega prevoza);
c) obdobja načrtovanega zračnega prevoza;
č) vrsta zračnega prevoza (potniški, tovorni ali drugo);
d) podatki o dostopnosti zračnega prevoza in podpori potrošnikom (mreža prodaje letalskih vozovnic, spletno podprte storitve in podobno);
e) podatki o kakršnem koli povezovalnem zračnem prometu;
f) cenovna politika za posamezno progo.
(3) Pisna vloga se v slovenskem jeziku v roku iz prvega odstavka tega člena predloži ministrstvu v fizični ali elektronski obliki.
(4) Če pride do odpovedi ali preklica dovoljenja ali če kako drugače nastane neizkoriščena zmogljivost, se izvede postopek iz prvega odstavka tega člena.
6. člen 
(dovoljenje za izvajanje prometnih pravic) 
(1) Ministrstvo po opravljeni predhodni oceni potniških ali tovornih storitev, spodbujanja konkurence in uravnoteženosti razvoja prometa Skupnosti izbranemu prosilcu, ki izpolnjuje pogoje, v skladu z razpoložljivimi prometnimi pravicami izda dovoljenje, ki velja najmanj eno obdobje letenja in največ tri leta, če z mednarodnim sporazumom ni določeno drugače.
(2) V skladu z razpoložljivimi prometnimi pravicami se za izvajanje prometnih pravic na določeni progi izbere letalski prevoznik, ki kar najbolj izpolnjuje merila glede:
– zadovoljitve povpraševanja po zračnem prevozu (mešani ali tovorni prevozi, direktni prevozi ali prevozi z vmesnimi postanki, pogostost prevozov, dnevi opravljanja prevozov);
– cenovne politike (zlasti cene vozovnic, obstoj znižanj in drugih prilagoditev);
– kakovosti storitev (zlasti konfiguracija zrakoplovov, možnost zamenjave vozovnic in morebitni obstoj prodajnih mest, odprtih za javnost);
– prispevka k ponudbi zadovoljive ravni konkurence;
– predvidenega datuma začetka opravljanja zračnega prevoza;
– jamstva za trajnost opravljanja zračnega prevoza;
– razvoja tržnega deleža prevoznikov Skupnosti v zadevnem dvostranskem odnosu;
– okoljske učinkovitosti uporabljenih zrakoplovov, zlasti glede obremenitve s hrupom.
(3) Poleg meril iz prejšnjega odstavka se lahko upoštevajo še naslednja merila:
– razvoj nadaljnjih povezav, ponujenih potnikom;
– datum popolne vloge;
– prispevek k prostorskemu načrtovanju;
– možnost razvoja turizma v Republiki Sloveniji;
– primernost zrakoplovov za operacije na slovenskih letališčih, na katera in s katerih letijo;
– stanje prevoznika glede plačila letaliških pristojbin in pristojbin za storitve navigacijskih služb zračnega prometa v Republiki Sloveniji;
– obstoj storitve trženja v slovenskem jeziku.
(4) Kadar vlogo za izdajo dovoljenja za izvajanje prometnih pravic na določeni progi odda več prevoznikov, ministrstvo izvede javno obravnavo, pri kateri lahko sodelujejo vsi prosilci. Pri javni obravnavi ministrstvo ne izda dovoljenja za izvajanje prometnih pravic na določeni progi, dokler vsi prosilci ne prejmejo pisnega odpravka zapisnika in se ne izteče rok za pripombe zaradi morebitnih nepravilnosti v zapisniku.
(5) Postopek dodeljevanja omejenih prometnih pravic se vodi v skladu z zakonom, ki ureja splošni upravni postopek, odločba o izdaji dovoljenja pa se objavi na spletni strani ministrstva.
7. člen 
(ponovna ocena dovoljenja) 
(1) Ministrstvo spremlja izvajanje prometnih pravic, dodeljenih v skladu s prejšnjim členom, in vsako leto opravi analizo učinkovitosti izvajanja omejenih prometnih pravic, pri kateri lahko sodelujejo vsi prevozniki, ki so sodelovali v postopku izbire. Če se ugotovi, da se prometne pravice ne izvajajo učinkovito, se izdana dovoljenja znova ocenijo.
(2) Izdano dovoljenje se znova oceni tudi na zahtevo prevoznika Skupnosti, ki opravlja zračni prevoz v Republiko Slovenijo ali iz nje. V tem primeru ponovna ocena ni mogoča tri leta od izdaje dovoljenja ali od zadnje ponovne ocene.
(3) Imetnik dovoljenja je obveščen o vsaki ponovni oceni. Obvestilo o ponovni oceni se objavi na spletni strani ministrstva. Obvestilo vsebuje rok, do katerega morajo prevozniki Skupnosti, zainteresirani za izvajanje prometnih pravic, vsebovanih v dovoljenju, oddati vlogo za izdajo dovoljenja, če se izdano dovoljenje na podlagi ponovne ocene prekliče.
(4) Ob ponovni oceni dovoljenja v skladu z drugim odstavkom tega člena se drugi in tretji odstavek 5. člena ter 6. člen te uredbe uporabljajo tako, da ne vplivajo na veljavna dovoljenja, če se prometne pravice iz dovoljenja izvajajo učinkovito in v skladu s konkurenčno zakonodajo Evropske skupnosti ter ustreznimi predpisi Republike Slovenije.
8. člen 
(preklic, odpoved in omejitev dovoljenja) 
(1) Dovoljenje se prekliče, če se zračni prevoz, za katerega je bilo izdano dovoljenje:
– ne začne v obdobju letenja, ki sledi dnevu, določenemu za začetek opravljanja zračnega prevoza, ali
– prekine in ne vzpostavi znova v dveh naslednjih obdobjih letenja ter imetnik dovoljenja v primernem času, ki ga določi ministrstvo, ne dokaže, da je navedeno neizvajanje ali prekinitev posledica okoliščin, na katere imetnik dovoljenja ni imel vpliva.
(2) Dovoljenje se prekliče tudi, če imetnik dovoljenja pisno obvesti ministrstvo, da ne namerava več izvajati prometnih pravic iz izdanega dovoljenja oziroma da prevoznik nima več veljavne operativne licence ali drugih dokumentov, predpisanih za opravljanje zračnega prevoza.
(3) Ministrstvo prekliče dovoljenje v celoti ali za določeno obdobje ali omeji dejavnosti, vsebovane v dovoljenju, če imetnik dovoljenja:
– ne opravlja zračnega prevoza v skladu s pogoji iz dovoljenja ali
– ne upošteva sporazuma o zračnem prevozu, na podlagi katerega je bilo izdano dovoljenje, ali drugih mednarodnih obveznosti ali
– ne izpolnjuje predpisanih pogojev za izvajanje prometnih pravic ali
– ne opravlja zračnega prevoza v skladu z redom letenja.
KONČNA DOLOČBA 
9. člen 
(začetek veljavnosti) 
Ta uredba začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 00704-195/2025
Ljubljana, dne 17. julija 2025
EVA 2023-2430-0029
Vlada Republike Slovenije 
dr. Robert Golob 
predsednik 

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti