A
A
A

Glasilo Uradni list RS

V zavihku Glasilo Uradni list RS najdete vse uradne predpise slovenske zakonodaje.
Od 1. aprila 2010, je edina uradna izdaja Uradnega lista RS elektronska izdaja. Dodatne informacije najdete tukaj.

Številka 34

Uradni list RS, št. 34 z dne 9. 5. 2025

UL Infotok

Uradni list RS, št. 34/2025 z dne 9. 5. 2025


1294. Pravilnik o strokovnem izpopolnjevanju, vrstah dokazil in načinih preverjanja strokovnosti sodnih izvedencev, sodnih cenilcev in sodnih tolmačev, stran 3602.

  
Na podlagi sedmega odstavka 27. člena in za izvrševanje prvega in drugega odstavka 26. člena Zakona o sodnih izvedencih, sodnih cenilcih in sodnih tolmačih (Uradni list RS, št. 22/18, 3/22 – ZDeb in 102/24) ministrica za pravosodje izdaja
P R A V I L N I K 
o strokovnem izpopolnjevanju, vrstah dokazil in načinih preverjanja strokovnosti sodnih izvedencev, sodnih cenilcev in sodnih tolmačev 
I. SPLOŠNA DOLOČBA 
1. člen 
(vsebina) 
S tem pravilnikom se urejajo vrste in načini strokovnega izpopolnjevanja sodnih izvedencev, sodnih cenilcev in sodnih tolmačev, vrste dokazil, ki se po tem pravilniku štejejo kot ustrezni izkazi opravljenih strokovnih izpopolnjevanj, in njihovo vrednotenje ter načini preverjanja strokovnosti sodnih izvedencev, sodnih cenilcev in sodnih tolmačev.
II. STROKOVNO IZPOPOLNJEVANJE 
2. člen 
(opredelitev izraza) 
Strokovno izpopolnjevanje je stalno in sistematično obnavljanje, razširjanje in poglabljanje teoretičnih znanj, praktičnih veščin in drugih vrst strokovne usposobljenosti v skladu razvojem znanosti in stroke ter ob upoštevanju primerov dobrih praks.
3. člen 
(vrste strokovnega izpopolnjevanja) 
(1) Strokovno izpopolnjevanje se deli na splošno strokovno izpopolnjevanje in posebno strokovno izpopolnjevanje.
(2) Splošno strokovno izpopolnjevanje vključuje zlasti temeljna znanja s področja ustavne ureditve Republike Slovenije, organiziranosti in delovanja pravosodja, sodnih postopkov, pravil o dokazovanju, zakonskih določb o pravicah in dolžnostih sodnih izvedencev, sodnih cenilcev ali sodnih tolmačev, prava in ustanov Evropske unije ter druge splošne teme, ki jih sodni izvedenci, sodni cenilci ali sodni tolmači potrebujejo pri svojem delu.
(3) Posebno strokovno izpopolnjevanje vključuje tista posebna teoretična znanja, praktične veščine in druge strokovne usposobljenosti v skladu s sodobnimi spoznanji in razvojem znanosti, ki so potrebne na strokovnem področju ali jeziku, za katerega je sodni izvedenec, sodni cenilec ali sodni tolmač imenovan.
4. člen 
(načini strokovnega izpopolnjevanja) 
(1) Sodni izvedenec, sodni cenilec in sodni tolmač se strokovno izpopolnjujejo tako, da se udeležujejo strokovnih srečanj ali drugih strokovnih izobraževanj, kot so kongresi, simpoziji, delavnice, tečaji, šole in seminarji, na način aktivne ali pasivne udeležbe, v živo ali na daljavo, v Republiki Sloveniji ali tujini.
(2) Poleg strokovnega izpopolnjevanja iz prejšnjega odstavka se za posebno strokovno izpopolnjevanje šteje tudi, če sodni izvedenec, sodni cenilec in sodni tolmač iz strokovnega področja ali podpodročja oziroma jezika, za katerega je imenovan:
– objavi knjigo, učbenik, priročnik, monografijo ali strokovni ali znanstveni članek v strokovni literaturi, kot so revije, zborniki, knjige ali monografije, v Republiki Sloveniji ali tujini;
– izdela recenzijo knjige, učbenika, priročnika, strokovnega ali znanstvenega članka in drugih podobnih del;
– na zahtevo sodišča izdela zelo zahtevno ali izjemno zahtevno izvedensko mnenje, cenitev ali prevod oziroma opravi zelo zahtevno ali izjemno zahtevno tolmačenje;
– sodeluje v komisiji za opravljanje posebnega preizkusa strokovnosti, ki vključuje ocenjevanje znanja kandidata za sodnega izvedenca, sodnega cenilca ali sodnega tolmača.
III. VRSTE DOKAZIL 
5. člen 
(izkazovanje strokovnega izpopolnjevanja) 
(1) Udeležba na izpopolnjevanjih iz prvega odstavka prejšnjega člena se izkazuje zlasti s potrdilom o udeležbi, ki mora vsebovati ime in priimek udeleženca, vsebino izpopolnjevanja in datum udeležbe. Če gre za udeležbo na dvodnevnem ali večdnevnem izpopolnjevanju, je potrdilu o udeležbi treba priložiti tudi program izpopolnjevanja.
(2) Objava knjige, učbenika, priročnika, monografije ali strokovnega članka ali znanstveno raziskovalnega dela iz prve alineje drugega odstavka prejšnjega člena se izkazuje z izjavo in navedbo naslova dela, kataloškega vpisa in povezave na vir, če je objava citirana v kateri od uveljavljenih bibliografskih zbirk.
(3) Recenzija iz druge alineje drugega odstavka prejšnjega člena se izkazuje z izjavo in navedbo naslova dela, kataloškega vpisa in povezave na vir, če je objava citirana v kateri od uveljavljenih bibliografskih zbirk, ali s prvo stranjo recenzije, če ni zavedena v kataloškem vpisu.
(4) Izdelava zelo zahtevnega ali izjemno zahtevnega izvedenskega mnenja, cenitve, prevoda ali tolmačenja iz tretje alineje drugega odstavka prejšnjega člena se izkazuje s predloženim sklepom sodišča o plačilu za delo v višini postavk, določenih za posamezno vrsto zahtevnosti v skladu s pravilnikom, ki ureja sodne izvedence, sodne cenilce in sodne tolmače.
(5) Sodelovanje v komisijah za opravljanje posebnega preizkusa strokovnosti iz četrte alineje drugega odstavka prejšnjega člena se ugotovi na podlagi navedbe številke in datuma odločbe ministrstva, pristojnega za pravosodje (v nadaljnjem besedilu: ministrstvo) o imenovanju komisije.
6. člen 
(vrednotenje dokazil) 
(1) Udeležba na strokovnem izpopolnjevanju iz prvega odstavka prejšnjega člena, ki se je v trajanju najmanj dveh ur izvedlo v enem dnevu, se šteje kot eno dokazilo; v primeru, da je strokovno izpopolnjevanje trajalo dva ali več dni, pa se šteje kot dve dokazili.
(2) Objava knjige, učbenika, priročnika, monografije ali strokovnega ali znanstvenega članka iz drugega odstavka prejšnjega člena in recenzija strokovne literature iz tretjega odstavka prejšnjega člena se štejeta kot eno dokazilo.
(3) Izdelava dveh zelo zahtevnih ali enega izjemno zahtevnega izvedenskega mnenja, cenitve ali prevoda in izvedba dveh zelo zahtevnih ali enega izjemno zahtevnega tolmačenja iz četrtega odstavka prejšnjega člena se štejeta kot eno dokazilo.
(4) Sodelovanje v komisiji za opravljanje posebnega preizkusa strokovnosti iz petega odstavka prejšnjega člena se šteje kot eno dokazilo.
(5) Od petih dokazil se morajo najmanj tri nanašati na posebno strokovno izpopolnjevanje iz strokovnega področja, podpodročja ali jezika, za katerega je sodni izvedenec, sodni cenilec ali sodni tolmač imenovan, pri čemer se lahko največ eno dokazilo nanaša na tretjo alinejo in največ eno dokazilo na četrto alinejo drugega odstavka 4. člena tega pravilnika.
IV. PREVERJANJE STROKOVNOSTI 
7. člen 
(načini preverjanja strokovnosti) 
Preverjanji strokovnosti sta redno preverjanje strokovnosti in izredno preverjanje strokovnosti.
8. člen 
(redno preverjanje strokovnosti) 
(1) Redno preverjanje strokovnosti je obdobno preverjanje strokovnega izpolnjevanja sodnega izvedenca, sodnega cenilca ali sodnega tolmača, ki se izvede vsakih pet let šteto od imenovanja s pregledom dokazil o strokovnem izpopolnjevanju ali s posebnim preizkusom strokovnosti na način, ki ga določa zakon, ki ureja sodne izvedence, sodne cenilce in sodne tolmače.
(2) Stroške opravljanja preizkusa strokovnosti krije sodni izvedenec, sodni cenilec ali sodni tolmač.
9. člen 
(izredno preverjanje strokovnosti) 
(1) Kadar Strokovni svet za sodno izvedenstvo, sodno cenilstvo in sodno tolmačenje na podlagi mnenja stalnega ali začasnega strokovnega telesa ugotovi, da so podani utemeljeni razlogi, ki izkazujejo dvom o izpolnjevanju pogoja strokovnega znanja in praktičnih sposobnosti za opravljanje dela sodnega izvedenca, sodnega cenilca ali sodnega tolmača, poda ministru, pristojnemu za pravosodje, predlog za odreditev opravljanja posebnega preizkusa strokovnosti.
(2) Utemeljeni razlogi iz prejšnjega odstavka so zlasti dejstva in okoliščine, da je sodni izvedenec, sodni cenilec ali sodni tolmač v enem ali več konkretnih primerih deloval v neskladju s pravili znanosti in stroke.
(3) Stroške opravljanja preizkusa strokovnosti na podlagi odreditve preizkusa strokovnosti iz prvega odstavka tega člena krije ministrstvo.
PREHODNA IN KONČNA DOLOČBA 
10. člen 
(vrednotenje dokazil v prehodnem obdobju) 
Od uveljavitve tega pravilnika do 31. decembra 2026 se:
– ne glede na tretji odstavek 6. člena tega pravilnika kot eno dokazilo šteje izdelava enega zelo zahtevnega izvedenskega mnenja, cenitve ali prevoda oziroma izvedba enega zelo zahtevnega tolmačenja iz tretje alineje drugega odstavka 4. člena tega pravilnika;
– določba petega odstavka 6. člena tega pravilnika ne uporablja v delu, da se sme največ eno dokazilo nanašati na način posebnega strokovnega izpopolnjevanja iz tretje alineje drugega odstavka 4. člena tega pravilnika in največ eno dokazilo nanašati na način posebnega strokovnega izpopolnjevanja iz četrte alineje drugega odstavka 4. člena tega pravilnika.
11. člen 
(začetek veljavnosti) 
Ta pravilnik začne veljati osmi dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 007-21/2025
Ljubljana, dne 6. maja 2025
EVA 2025-2030-0006
Andreja Katič 
ministrica 
za pravosodje 

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti