A
A
A

Glasilo Uradni list RS

V zavihku Glasilo Uradni list RS najdete vse uradne predpise slovenske zakonodaje.
Od 1. aprila 2010, je edina uradna izdaja Uradnega lista RS elektronska izdaja. Dodatne informacije najdete tukaj.

Številka 34

Uradni list RS, št. 34 z dne 9. 5. 2025

UL Infotok

Uradni list RS, št. 34/2025 z dne 9. 5. 2025


1293. Pravilnik o zVEM pooblastilih, stran 3594.

  
Za izvrševanje sedmega in devetega odstavka 41. člena in tretjega odstavka 44. člena Zakona o pacientovih pravicah (Uradni list RS, št. 15/08, 55/17, 177/20 in 100/22 – ZNUZSZS) ministrica za zdravje izdaja
P R A V I L N I K 
o zVEM pooblastilih 
I. SPLOŠNA DOLOČBA 
1. člen 
(vsebina) 
Ta pravilnik ureja vsebino, način oddaje in preklica zVEM pooblastila, način obveščanja ob podaji ali spremembi zVEM pooblastila ter način obveščanja ob novih storitvah na portalu zVEM.
2. člen 
(pomen izrazov) 
Izrazi, uporabljeni v tem pravilniku, pomenijo:
1. Portal zVEM je informacijska rešitev (spletna stran in mobilna aplikacija) v zdravstvenem informacijskem sistemu eZdravje, kot ga določa prvi odstavek 14. člena Zakona o zbirkah podatkov s področja zdravstvenega varstva (Uradni list RS, št. 65/00, 47/15, 31/18, 152/20 – ZZUOOP, 175/20 – ZIUOPDVE, 203/20 – ZIUPOPDVE, 112/21 – ZNUPZ, 196/21 – ZDOsk, 206/21 – ZDUPŠOP, 141/22 – ZNUNBZ, 18/23 – ZDU-1O, 84/23 – ZDOsk-1 in 112/24 – ZDIUZDZ; v nadaljnjem besedilu: ZZPPZ), ki ga upravlja Nacionalni inštitut za javno zdravje (v nadaljnjem besedilu: NIJZ) in ki pacientom in zdravstvenim delavcem omogoča obdelavo zdravstvenih in drugih podatkov iz 14.b člena ZZPPZ in Priloge 2 ZZPPZ, in obdelavo podatkov iz evidence zavarovanih oseb iz zakona, ki ureja zdravstveno varstvo in zdravstveno zavarovanje.
2. Pooblastitelj je pacient, ki v skladu s tem pravilnikom podeli zVEM pooblastilo.
3. Pooblaščenec je oseba, ki v skladu s tem pravilnikom prejme zVEM pooblastilo.
4. Storitve zVEM so načini obdelave oziroma uporabe podatkov, ki jih poleg vpogleda v osebne podatke portal zVEM omogoča pacientu (npr. naročanje na zdravstvene storitve, komunikacija z zdravstvenim timom, naročanje kartice zdravstvenega zavarovanja).
5. Vnašalec je oseba, ki v skladu s tem pravilnikom izvaja postopke sprejema vloge, preverbe identitete pooblastitelja in vpisa zVEM pooblastila v Centralni register podatkov o pacientih (v nadaljnjem besedilu: CRPP).
6. zVEM pooblastilo je pooblastilo, ki se hrani v CRPP, s katerim pooblastitelj določi, da lahko pooblaščenec prek portala zVEM obdeluje podatke pooblastitelja, za katere je omogočen dostop prek portala zVEM, in izvaja storitve na portalu zVEM v imenu pooblastitelja, če ta pravilnik ne določa drugače.
II. OBSEG zVEM POOBLASTILA IN POGOJI ZA POOBLASTITELJA IN POOBLAŠČENCA 
3. člen 
(obseg zVEM pooblastila) 
(1) Pooblaščenec lahko na podlagi zVEM pooblastila vpogleduje v podatke pooblastitelja in izvaja storitve, ki jih portal zVEM omogoča.
(2) Pooblaščenec lahko v imenu pooblastitelja izvaja vse storitve, ki so omogočene v okviru portala zVEM, razen:
– oddaje prepovedi vpogleda v povzetek podatkov o pacientu,
– oddaje izjav volje v skladu s tretjim odstavkom 27. člena, petim odstavkom 32. člena, 33. členom, sedmim odstavkom 34. člena in šestim odstavkom 42. člena Zakona o pacientovih pravicah (Uradni list RS, št. 15/08, 55/17, 177/20 in 100/22 – ZNUZSZS; v nadaljnjem besedilu: ZPacP).
(3) zVEM pooblastilo lahko pooblaščenec uporablja le pri dostopu s svojo digitalno identiteto prek portala zVEM. Na podlagi zVEM pooblastila pooblaščenec ne more v imenu pacienta uresničevati drugih načinov seznanitve z osebnimi podatki pooblastitelja (izpis podatkov v fizični obliki – fotokopiranje ali druga reprodukcija), kot jih pacientu omogoča zakon, ki ureja pacientove pravice, ali zakon, ki ureja varstvo osebnih podatkov.
(4) Datum začetka veljavnosti in datum prenehanja veljavnosti zVEM pooblastila določa, v katerem obdobju je tehnično omogočeno, da pooblastitelj obdeluje podatke prek portala zVEM. zVEM pooblastilo omogoča vpogled tudi v zdravstveno dokumentacijo, ki je nastala pred datumom začetka veljavnosti zVEM pooblastila.
(5) zVEM pooblastilo ne šteje za pooblastilo za zdravstvenega pooblaščenca, kot ga določa zakon, ki ureja pacientove pravice. Z določitvijo zdravstvenega pooblaščenca pacient temu ne podeli zVEM pooblastila. Pooblastitelj lahko zVEM pooblastilo podeli svojemu zdravstvenemu pooblaščencu na način, določen s tem pravilnikom.
(6) Pooblastitelj lahko zVEM pooblastilo podeli več pooblaščencem.
(7) zVEM pooblastilo ne šteje za pooblastilo v skladu z zakonom, ki ureja upravne postopke.
(8) Morebitna izjava pacienta o tem, komu, kdaj in katere informacije o njegovem zdravstvenem stanju sme, mora ali ne sme zdravnik ali druga oseba, ki jo zdravnik pooblasti, sporočiti, ki jo lahko v skladu s 45. členom ZPacP pacient poda pri izvajalcu zdravstvene dejavnosti za posamezen medicinski poseg oziroma zdravstveno obravnavo ali za vse bodoče medicinske posege oziroma bodočo zdravstveno obravnavo pri posameznem izvajalcu zdravstvene dejavnosti, nima vpliva na zVEM pooblastilo in podatke, s katerimi se lahko prek portala zVEM seznani pooblaščenec. Pooblaščenec se lahko v času veljavnosti zVEM pooblastila prek portala zVEM seznani tudi z informacijami iz prejšnjega stavka, če so te prek portala zVEM na voljo.
4. člen 
(pogoji za pooblastitelja in pooblaščenca) 
(1) zVEM pooblastilo lahko poda pacient, starejši od 15 let, ki je v skladu z zakonom, ki ureja pacientove pravice, sposoben odločati o sebi.
(2) zVEM pooblastilo se lahko podeli osebi, starejši od 18 let, ki ji ni odvzeta poslovna sposobnost oziroma ni postavljena pod skrbništvo, je vpisana v CRPP in ima možnost pridobitve digitalne identitete za dostop do portala zVEM.
(3) Za pacienta, ki v skladu s prvim odstavkom tega člena ne more sam podati zVEM pooblastila, lahko zVEM pooblastilo podajo:
– za otroka do 15. leta starosti njegovi starši ali skrbniki,
– za odraslo osebo njen skrbnik.
(4) zVEM pooblastilo iz prve alineje prejšnjega odstavka lahko podajo le starši ali skrbniki, za katere je podatek o starševski skrbi ali skrbništvu za otroka na razpolago v CRPP, zVEM pooblastila iz druge alineje pa le za odrasle osebe, za katere je v CRPP na voljo podatek o skrbništvu.
(5) Podatke o starševski skrbi za otroka in skrbništvu odrasle osebe CRPP v skladu z zakonom, ki ureja zbirke podatkov s področja zdravstvenega varstva, pridobiva iz Centralnega registra prebivalstva in se ne ugotavljajo ali dokazujejo v postopku oddaje zVEM pooblastila.
III. PODATKI ZA zVEM POOBLASTILO, NAČIN ODDAJE, PREKLICA, ODPOVEDI IN HRAMBE zVEM POOBLASTILA, VPIS zVEM POOBLASTILA IN OBVEŠČANJE 
5. člen 
(podatki in vloga za zVEM pooblastilo) 
(1) Pooblastitelj ob vložitvi vloge za zVEM pooblastilo poda:
1. svoje podatke: ime in priimek, datum rojstva in enega od enoličnih identifikatorjev (EMŠO, ZZZS številka ali davčna številka),
2. podatke pooblaščenca: ime in priimek, datum rojstva in enega od enoličnih identifikatorjev (EMŠO, ZZZS številka ali davčna številka),
3. datum začetka veljavnosti pooblastila,
4. datum prenehanja veljavnosti pooblastila, pri čemer velja, da pooblastitelj lahko določi, da je zVEM pooblastilo veljavno do preklica, torej brez določenega datuma veljavnosti, razen pri podaji zVEM pooblastila za otroka do 15. leta starosti, ko datum pooblastila ne more biti določen dlje od dopolnjenega 15. leta starosti otroka,
5. izjavo, da je pooblastitelj o nameri podaje zVEM pooblastila obvestil pooblaščenca in da se je ta s prejemom zVEM pooblastila strinjal,
6. izjavo, da je seznanjen, da morebitna prepoved sporočanja podatkov iz četrtega odstavka 45. člena ZPacP pooblaščencu, podana pri izvajalcu zdravstvene dejavnosti, nima vpliva na obseg podatkov, s katerimi se ta lahko seznani na podlagi zVEM pooblastila.
(2) Podpis pooblaščenca za podelitev zVEM pooblastila ni potreben. Ne glede na prejšnji stavek se, če se je pooblaščenec že kdaj odpovedal zVEM pooblastilu za tega pooblastitelja, zahteva podpis pooblaščenca pred vnašalcem in preverjanje identitete tudi za pooblaščenca ali overjen podpis pooblaščenca na vlogi za zVEM pooblastilo.
(3) Vloga za podelitev zVEM pooblastila pooblaščenec vloži na obrazcu iz Priloge 1 ali iz Priloge 2, ki sta sestavni del tega pravilnika, ali ob osebni vložitvi vloge na izpisu, ki ga pripravi vnašalec, iz informacijske rešitve, s katero se izvaja vpis zVEM pooblastila v CRPP.
(4) Vloga za preklic zVEM pooblastila pooblaščenec vloži na obrazcu iz Priloge 3 ali Priloge 4, ki sta sestavni del tega pravilnika ali ob osebni vložitvi vloge na izpisu, ki ga pripravi vnašalec, iz informacijske rešitve, s katero se izvaja vpis zVEM pooblastila v CRPP.
6. člen 
(način oddaje vloge za podelitev in preklic zVEM pooblastila, način odpovedi zVEM pooblastilu) 
(1) zVEM pooblastilo lahko pooblastitelj poda ali prekliče elektronsko na portalu zVEM, pri čemer se identiteta pooblastitelja preverja ob prijavi v portal zVEM, vlogo pa pooblastitelj podpiše elektronsko.
(2) Elektronska podaja pooblastila na portalu zVEM ni možna v primeru, če se je pooblaščenec že kdaj odpovedal pooblastilu pooblastitelja.
(3) zVEM pooblastilo ali preklic zVEM pooblastila lahko pooblastitelj poda osebno:
1. na območnih enotah in izpostavah Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (v nadaljnjem besedilu: ZZZS),
2. na območnih enotah NIJZ,
3. pri izvajalcih zdravstvene dejavnosti, ki v skladu s:
– pravilnikom, ki ureja naročanje in upravljanje čakalnih seznamov, zagotavljajo elektronsko naročanje na način, da se pacienti naročajo in povratne informacije prejemajo prek portala zVEM,
– pravili, ki urejajo obvezno zdravstveno zavarovanje, omogočajo pacientu, da sam poda predlog za predčasno obravnavo pri napotnem zdravniku v primeru akutnega poslabšanja zdravstvenega stanja.
(4) Pri osebni podaji zVEM pooblastila vnašalec preveri identiteto pooblastitelja, ki predloži podpisano vlogo ali osebno podpiše vlogo pred vnašalcem, s preverbo podatkov na osebnem dokumentu pooblastitelja s fotografijo in na vlogi ali v informacijski rešitvi za vnos zVEM pooblastil v CRPP potrdi izvedbo preverbe identitete.
(5) Izvajalci zdravstvene dejavnosti iz prve alineje 3. točke tretjega odstavka tega člena zagotavljajo tudi možnost oddaje vlog in preverbe identitete na domu za nepokretne osebe v času iz zdravstvenih razlogov indiciranih hišnih obiskov in obiskov izvajalcev patronažnega varstva.
(6) zVEM pooblastilo lahko pooblastitelj poda ali prekliče po pošti na naslov NIJZ ali ZZZS, pri čemer se kot veljavne upošteva le vloge, izpolnjene v skladu s prvim odstavkom 5. člena tega pravilnika in z overjenim lastnoročnim podpisom pooblastitelja, ki je overjen skladno z zakonom, ki ureja splošni upravni postopek, ali z zakonom, ki ureja notariat.
(7) Vlogo, ki se odda na način iz tretjega, petega ali šestega odstavka tega člena, se hrani pri ZZZS, NIJZ ali izvajalcu zdravstvene dejavnosti v skladu s predpisi, ki določajo roke hrambe dokumentarnega gradiva, oziroma pet let od prenehanja veljavnosti zVEM pooblastila, če predpisi roka hrambe ne določajo. Vloga, ki je zanesljivo pretvorjena v digitalno obliko v skladu z zakonom, ki ureja varstvo dokumentarnega in arhivskega gradiva, in je njena digitalizirana oblika shranjena v CRPP, se v fizični obliki preneha hraniti leto dni po datumu začetka veljavnosti zVEM pooblastila.
(8) Pooblaščenec se lahko veljavnemu zVEM pooblastilu kadarkoli odpove na elektronski način prek portala zVEM.
7. člen 
(urnik oddaje vloge za zVEM pooblastilo) 
(1) ZZZS na vsaki izpostavi in območni enoti zagotavlja možnost osebne oddaje vloge za zVEM pooblastilo in hkratne preverbe identitete pooblastitelja v času uradnih ur izpostave oziroma območne enote.
(2) NIJZ zagotavlja možnost osebne oddaje vloge za zVEM pooblastilo in hkratne preverbe identitete pooblastitelja v ordinacijskem času ambulant na območnih enotah NIJZ.
(3) Izvajalci zdravstvene dejavnosti iz 3. točke tretjega odstavka prejšnjega člena na vsaki lokaciji, kjer delujejo zdravstveni timi, ki izpolnjujejo pogoje iz prve ali druge alineje 3. točke tretjega odstavka prejšnjega člena, zagotavljajo možnost oddaje vloge za zVEM pooblastilo in hkratne preverbe identitete pooblastitelja vsaj 4 ure na dan od ponedeljka do petka. Ne glede na prejšnji stavek se na lokacijah, na kateri je ordinacijski čas, dogovorjen z ZZZS, krajši od 4 ur ali se zdravstvena obravnava ne izvaja vsak dan, možnost podaje vloge zagotavlja v ordinacijskem času. Prevzem vlog in preverba identitete pooblastitelja se zagotavlja na način, ki ne ovira ali podaljšuje zdravstvene obravnave pacientov. Izvajalci zdravstvene dejavnosti na spletni strani izvajalca zdravstvene dejavnosti, ob vhodu v lokacijo in na drugih običajnih mestih zagotavljajo informacije o možnosti, lokaciji, urah sprejema vlog za zVEM pooblastila in omejitvah iz četrtega odstavka tega člena.
(4) Izvajalci zdravstvene dejavnosti iz 3. točke tretjega odstavka prejšnjega člena lahko v primeru organizacijskih omejitev glede razpoložljivosti vnašalcev možnost oddaje in preklica pooblastila omejijo le na pooblastitelje, ki niso uporabniki portala zVEM. Izvajalci zdravstvene dejavnosti iz prve alineje 3. točke drugega odstavka prejšnjega člena lahko možnost oddaje vloge dodatno omejijo na pooblastitelje, ki imajo pri teh izvajalcih zdravstvene dejavnosti izbranega osebnega zdravnika, so opredeljeni v dodatni ambulanti družinske medicine pri tem izvajalcu zdravstvene dejavnosti, ali ima pri njih izbranega osebnega zdravnika druga oseba, če pooblastitelj oddaja vlogo za drugo osebo. Izvajalci zdravstvene dejavnosti iz druge alineje 3. točke drugega odstavka prejšnjega člena lahko oddajo vloge dodatno omejijo na pooblastitelje, ki so pri njih vpisani v čakalni seznam.
8. člen 
(pogoji za vnašalce) 
(1) ZZZS, NIJZ in izvajalci zdravstvene dejavnosti iz tretjega odstavka 6. člena tega pravilnika določijo vnašalce v skladu s svojimi internimi akti.
(2) Vnašalec mora biti vpisan v zbirko Evidenca gibanja zdravstvenih delavcev in mreža izvajalcev zdravstvene dejavnosti iz Priloge 1 ZZPPZ (v nadaljnjem besedilu: zbirka podatkov NIJZ 16), delodajalec pa mora v Evidenci uporabnikov eZdravja iz Priloge 2 ZZPPZ za vnašalca določiti ustrezno pooblastilo v skladu z navodili NIJZ.
9. člen 
(vpis zVEM pooblastila v CRPP) 
(1) ZZZS, NIJZ in izvajalci zdravstvene dejavnosti iz tretjega odstavka 6. člena tega pravilnika zagotovijo vpis zVEM pooblastila v CRPP, ki ga izvedejo vnašalci prek informacijske rešitve, ki jo zagotavlja NIJZ, najpozneje v sedmih dneh od prejema vloge.
(2) Pri vpisu se po vpisu identifikatorja, datuma rojstva in imena in priimka pooblastitelja in pooblaščenca zagotavlja avtomatizirano preverjanje starosti pooblastitelja, starosti pooblaščenca, obstoj podatka o odvzeti poslovni sposobnosti in obstoj podatka o starševstvu ali skrbništvu otrok za otroke pod 15 let. Vnašalec zagotovi preverbo drugih obveznih elementov vloge, določenih v prvem odstavku 5. člena tega pravilnika.
(3) V primeru, da vpis vloge v CRPP ne uspe zaradi avtomatiziranega preverjanja pogojev iz 4. člena tega pravilnika, vnašalec vloge pri načinu oddaje iz tretjega, petega in šestega odstavka 6. člena tega pravilnika o tem obvesti pooblastitelja, pri čemer glede pogojev, povezanih s pooblaščencem, navede le seznam vseh možnih razlogov, zaradi katerih vpis pooblastila lahko ne uspe. Obveščanje o neuspelem vpisu se ne šteje za upravni postopek.
(4) Ob vpisu zVEM pooblastila v CRPP se pri načinu oddaje vloge iz tretjega, petega in šestega odstavka 6. člena tega pravilnika, shranijo tudi podatki o vnašalcu: številka pooblaščene osebe iz zbirke podatkov NIJZ 16, ime in priimek in elektronski podpis vnašalca, ki izvaja vpis. Če je prejem vloge in sočasno preverbo identitete pooblastitelja opravil drug vnašalec, se ob vpisu vloge v CRPP shranijo tudi podatki o številki iz zbirke podatkov NIJZ 16 ter ime in priimek vnašalca, ki je preveril identiteto pooblastitelja.
(5) Pooblaščenec in pooblastitelj lahko v svoja zVEM pooblastila, ki so vpisana v CRPP, kadarkoli vpogledata prek portala zVEM.
10. člen 
(začetek in prenehanje veljavnosti zVEM pooblastila ter obveščanje) 
(1) zVEM pooblastilo začne veljati z dnem, ki je naveden na pooblastilu. Če je vpis zVEM pooblastila v CRPP izveden po dnevu, ki je naveden na pooblastilu, pa začne zVEM pooblastilo veljati z dnem vpisa v CRPP.
(2) zVEM pooblastilo preneha veljati:
1. s potekom časa, za katerega je bilo dano,
2. ob preklicu pooblastila s strani pooblastitelja,
3. če se pooblaščenec odpove zVEM pooblastilu,
4. ob dopolnjenem 15. letu starosti, če je bilo pooblastilo dano za otroka pred 15. letom starosti,
5. če oseba, ki je dala pooblastilo za otroka do 15 let, izgubi starševsko pravico,
6. če oseba, ki je dala pooblastilo za osebo, ki je pod njenim skrbništvom, nima več dodeljenega skrbništva,
7. če je pooblastitelju ali pooblaščencu dodeljen skrbnik,
8. s smrtjo pooblastitelja ali pooblaščenca.
(3) zVEM pooblastilo preneha veljati z dnem, ko je v CRPP na voljo podatek o razlogu za prenehanje veljavnosti iz prejšnjega odstavka, razen v primeru iz 4. točke prvega odstavka 5. člena tega pravilnika, ko se veljavnost zVEM pooblastila avtomatsko omeji do 15. leta starosti otroka že ob vpisu zVEM pooblastila v CRPP.
(4) Podatke o prenehanju starševske skrbi za otroka, skrbništva odrasle osebe in smrti pooblastitelja ali pooblaščenca CRPP v skladu z zakonom, ki ureja zbirke podatkov s področja zdravstvenega varstva, pridobiva iz Centralnega registra prebivalstva in se ne ugotavljajo ali dokazujejo v postopkih, povezanih z zVEM pooblastilom.
11. člen 
(obveščanje o pooblastilih in novih storitvah portala zVEM) 
(1) Ob vpisu pooblastila v CRPP ali prenehanju veljavnosti pooblastila se obvesti pooblastitelja in pooblaščenca prek portala zVEM in na aktivni elektronski naslov ali aktivno mobilno telefonsko številko iz CRPP, če sta na voljo.
(2) NIJZ pred uvedbo novih storitev v okviru portala zVEM, za katere glede na vsebino nove storitve presodi, da je potrebno posebno obvestilo pooblastiteljem, vsaj 30 dni pred uvedbo novih storitev obvesti pooblastitelje na enega izmed kontaktnih podatkov iz CRPP.
(3) Ne glede na prejšnji odstavek lahko za pooblastitelja, ki ob trenutku obveščanja o novih storitvah v CRPP v skladu z zakonom, ki ureja zbirke podatkov s področja zdravstvenega varstva, ne zagotavlja svoje potrjene mobilne telefonske številke ali elektronskega naslova, NIJZ obveščanje opusti.
IV. PREHODNA IN KONČNA DOLOČBA 
12. člen 
(začetek oddaje zVEM pooblastila) 
(1) NIJZ vzpostavi možnost za oddajo zVEM pooblastila prek portala zVEM in informacijsko rešitev za vpis pooblastil v CRPP v 15 dneh od uveljavitve tega pravilnika.
(2) ZZZS in NIJZ določita vnašalce in vzpostavita za sprejem vlog za zVEM pooblastilo v skladu s tem pravilnikom v 60 dneh od uveljavitve tega pravilnika.
(3) Izvajalci zdravstvene dejavnosti iz tretjega odstavka 6. člena tega pravilnika določijo vnašalce in vzpostavijo pogoje za sprejem vlog za zVEM pooblastilo v skladu s tem pravilnikom v 150 dneh od uveljavitve tega pravilnika.
13. člen 
(začetek veljavnosti) 
Ta pravilnik začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 0070-5/2025
Ljubljana, dne 25. aprila 2025
EVA 2025-2711-0005
Dr. Valentina Prevolnik Rupel 
ministrica 
za zdravje 

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti