A
A
A

Glasilo Uradni list RS

V zavihku Glasilo Uradni list RS najdete vse uradne predpise slovenske zakonodaje.
Od 1. aprila 2010, je edina uradna izdaja Uradnega lista RS elektronska izdaja. Dodatne informacije najdete tukaj.

Številka 20

Uradni list RS, št. 20 z dne 28. 3. 2025

UL Infotok

Uradni list RS, št. 20/2025 z dne 28. 3. 2025


714. Odlok o občinskih cestah v Občini Miren - Kostanjevica, stran 2067.

  
Na podlagi 108., 109. in 111. in 155. člena Zakona o cestah (Uradni list RS, št. 132/22, 140/22 – ZSDH-1A, 29/23 in 78/23 – ZUNPEOVE), 3. in 17. člena Zakona o prekrških (Uradni list RS, št. 29/11 – uradno prečiščeno besedilo, 21/13, 111/13, 74/14 – odl. US, 92/14 – odl. US, 32/16, 15/17 – odl. US, 73/19 – odl. US, 175/20 – ZIUOPDVE, 5/21 – odl. US in 38/24) in 17. člena Statuta Občine Miren - Kostanjevica (Uradni list RS, št. 2/16 – uradno prečiščeno besedilo, 62/16 in 14/23) je Občinski svet Občine Miren - Kostanjevica na 17. redni seji dne 19. 3. 2025 sprejel
O D L O K 
o občinskih cestah v Občini Miren - Kostanjevica 
I. SPLOŠNE DOLOČBE 
1. člen 
(vsebina odloka) 
Ta odlok določa in ureja naloge in pristojnosti občine v zvezi z gradnjo, upravljanjem in vzdrževanjem občinskih cest, zagotavljanjem varstva občinskih cest ter izvajanjem pooblastil oziroma ukrepov nadzornih organov nad stanjem občinskih cest v Občini Miren - Kostanjevica (v nadaljnjem besedilu: občina).
2. člen 
(pojem in status občinske ceste) 
(1) Občinske ceste so prometne površine, ki so splošnega pomena za promet in jih lahko vsak prosto uporablja na način in pod pogoji, določenimi s predpisi, ki urejajo ceste in pravili cestnega prometa, in so izven pravnega prometa.
(2) Na občinskih cestah ni mogoče pridobiti lastninske pravice s priposestvovanjem ali drugih stvarnih pravic, razen v primerih, določenih z zakonom.
3. člen 
(kategorizacija občinskih cest) 
Občinske ceste določi in kategorizira občinski svet s posebnim odlokom.
4. člen 
(pomen izrazov) 
(1) V odloku uporabljeni izrazi v slovnični obliki za moški spol se uporabljajo kot nevtralni za ženski in moški spol.
(2) Posamezni izrazi, uporabljeni v tem odloku, imajo enak pomen kot v zakonu, ki ureja ceste, ter v drugih področnih predpisih.
5. člen 
(uporaba predpisov) 
Za vprašanja, ki se nanašajo na občinske ceste in niso posebej urejena s tem odlokom, se uporabljajo določila zakona, ki ureja ceste, ter drugi področni predpisi.
II. GRADNJA OBČINSKIH CEST 
6. člen 
(gradnja občinskih cest) 
Organizacija in vodenje gradnje občinskih cest mora potekati na način in pod pogoji kot to določajo zakon, ki ureja graditev objektov in urejanje prostora, predpisi o varstvu okolja in upravljanju voda ter tehnične smernice, katerih uporaba je obvezna.
7. člen 
(zemljišča za gradnjo) 
Za potrebe novogradnje ali rekonstrukcije občinske ceste se lahko v skladu z zakonom lastninska pravica na nepremičnini odvzame proti odškodnini ali nadomestilu v naravi, če ne pride do sklenitve pogodbe med občino in lastnikom te nepremičnine.
8. člen 
(načrtovanje in projektiranje občinskih cest) 
(1) Načrtovanje investicij in investicijskih vzdrževanj prometne infrastrukture na območju občine mora potekati tako, da se najkasneje do priprave predloga občinskega proračuna pripravi predlog investicijskega projekta v skladu s predpisano metodologijo za izdelavo investicijske dokumentacije, ter tako da je investicijski projekt usklajen z dokumenti dolgoročnega razvojnega načrtovanja občine.
(2) Projektiranje izgradnje in rekonstrukcije občinskih cest mora potekati na način in pod pogoji kot to določa predpis, ki ureja projektiranje javnih cest. Projektna dokumentacija lahko odstopa od predpisov, če zakonodaja tako dopušča in utemeljitev temelji na strokovnem gradivu ter predlagane rešitve odobri župan.
(3) Če se hkrati z graditvijo ali rekonstrukcijo občinske ceste predvideva tudi graditev komunalnih ter drugih objektov in naprav gospodarske javne infrastrukture, mora projektna dokumentacija obsegati tudi vsa dela, ki se nanašajo na gradnjo te infrastrukture.
9. člen 
(financiranje gradnje občinskih cest) 
Sredstva za graditev ali rekonstrukcijo občinskih cest se zagotavljajo v proračunu občine oziroma z drugimi sredstvi ob predhodno sklenjeni pogodbi o opremljanju ali javno-zasebnem partnerstvu.
10. člen 
(obveščanje o gradnji občinske ceste) 
Občina mora o nameravani gradnji ali rekonstrukciji občinske ceste o tem obvestiti upravljavce drugih objektov in naprav gospodarske javne infrastrukture v ali ob cestnem telesu najmanj 60 dni pred začetkom del, da ti lahko svoja nameravana dela uskladijo z gradnjo oziroma rekonstrukcijo občinske ceste.
III. UPRAVLJANJE OBČINSKIH CEST 
11. člen 
(upravljavec občinskih cest) 
Upravljavec občinskih cest v občini je občinska uprava Občine Miren - Kostanjevica (v nadaljevanju: upravljavec).
12. člen 
(naloge upravljavca) 
(1) Upravljanje občinskih cest vključuje opravljanje strokovnotehničnih, organizacijskih, razvojnih in drugih nalog, vezanih na gradnjo, vzdrževanje in varstvo občinskih cest.
(2) Naloge iz prejšnjega odstavka, ki jih izvaja upravljavec, obsegajo zlasti:
– investicijsko načrtovanje ter naloge v zvezi z investicijami v občinske ceste,
– izvedba potrebnih postopkov za sklenitev pogodbe z izvajalcem gospodarske javne službe rednega vzdrževanja občinskih cest,
– izdelava letnih finančnih planov rednega vzdrževanja občinskih cest,
– dajanje soglasij oziroma mnenj k dovoljenjem za posege v občinske ceste,
– vodenje predpisanih evidenc o občinskih cestah (baza cestnih podatkov),
– izvajanje postopkov za oddajanje del na občinskih cestah, za katere je predpisana izbira izvajalca na podlagi predpisov o javnem naročanju,
– izvajanje postopkov za izbiro ponudnikov spremljajočih dejavnosti ob občinskih cestah,
– naloge v zvezi z obveščanjem javnosti o stanju občinskih cest in prometa na njih,
– izvajanje drugih nalog, določenih s tem odlokom in drugimi predpisi.
(3) Upravljavec izvaja tudi naloge nadzora nad stanjem občinskih cest in nad izvajanjem rednega vzdrževanja občinskih cest, če niso te naloge prenesene na drug nadzorni organ.
IV. REDNO VZDRŽEVANJE OBČINSKIH CEST 
13. člen 
(stanje občinskih cest) 
Občinske ceste se redno vzdržujejo tako, da jih lahko ob upoštevanju prometnih pravil in vremenskih razmer za odvijanje prometa varno uporabljajo vsi uporabniki cest, ki so jim namenjene.
14. člen 
(javna služba rednega vzdrževanja občinskih cest) 
(1) Redno vzdrževanje občinskih cest je obvezna gospodarska javna služba, ki obsega dela za ohranjanje občinskih cest v stanju, ki zagotavlja varnost in prevoznost občinskih cest, nadzor nad stanjem občinskih cest in cestnega zemljišča ter vzpostavitev prevoznosti občinskih cest ob naravnih in drugih nesrečah.
(2) Način opravljanja gospodarske javne službe rednega vzdrževanja občinskih cest določi občinski svet s krovnim odlokom o gospodarskih javnih službah v občini ter odlokom o načinu izvajanja te gospodarske javne službe.
15. člen 
(plan vzdrževanja občinskih cest) 
(1) Upravljavec cest enkrat letno izdela poročilo o stanju cest s podatki o posameznih delih rednega vzdrževanja cest. Ti podatki so podlaga za izdelavo letnega plana rednega vzdrževanja cest, ki se ga pripravi skupaj s predlogom proračuna. Letni plan določa prednostne naloge vzdrževanja občinskih cest ter vire sredstev za njihovo uresničevanje za prihodnje leto.
(2) Dela rednega vzdrževanja občinskih cest se opravljajo skladno z izvedbenimi programi.
(3) Izvajalec rednega vzdrževanja občinskih cest na podlagi letnega plana rednega vzdrževanja cest, ob upoštevanju razpoložljivih finančnih sredstev, stanja občinskih cest in vseh drugih okoliščin, ki vplivajo na izvajanje rednih vzdrževalnih del, pripravi:
– letni izvedbeni program rednega vzdrževanja cest in ga predloži v potrditev upravljavcu najpozneje do 1. 11. za naslednje leto,
– za vsak koledarski mesec pripravi izvedbeni program rednega vzdrževanja občinskih cest in ga predloži upravljavcu v potrditev najpozneje do 10. dne v mesecu za naslednji mesec.
16. člen 
(dela rednega vzdrževanja občinskih cest) 
(1) Izvajalec rednega vzdrževanja občinskih cest mora dela rednega vzdrževanja občinskih cest izvajati na način, v obsegu in pod pogoji kot to določa predpis, ki ureja redno vzdrževanje cest.
(2) Izvajalec rednega vzdrževanja občinskih cest izvaja dela rednega vzdrževanja občinskih cest z materialom, ki ga zagotovi sam.
(3) Prometno signalizacijo in prometno opremo v okviru del rednega vzdrževanja postavlja in odstranjuje izvajalec rednega vzdrževanja občinskih cest. Izvajalec rednega vzdrževanja občinskih cest lahko spreminja prometno signalizacijo in prometno opremo le na podlagi internega akta upravljavca.
(4) Prometna signalizacija in prometna oprema na občinskih cestah se postavi in označi v skladu z zakonom, ki ureja ceste, in tako, da je dobro vidna. Biti mora redno vzdrževana in ob vsakem uničenju, poškodovanju ali odstranitvi zamenjana, nadomeščena ali ponovno označena.
(5) Izvajalec rednega vzdrževanja ceste mora brez odlašanja odstraniti z občinske ceste vse ovire ali druge posledice ravnanj, ki bi lahko škodovale občinski cesti ali ogrožale, ovirale ali zmanjšale varnost prometa na njej. Če to ni mogoče, oviro ali nastalo nevarno mesto na občinski cesti do njihove odprave zavaruje s predpisano prometno signalizacijo ter o oviri in drugih posledicah prepovedanih ravnanj brez odlašanja obvesti pristojni inšpekcijski organ za ceste in upravljavca.
(6) Za ravnanja v nasprotju s četrtim ali petim odstavkom tega člena se uporabljajo prekrškovne določbe, kot jih za predmetne kršitve predpisuje zakon, ki ureja ceste.
17. člen 
(financiranje vzdrževanja občinskih cest) 
(1) Sredstva za vzdrževanje občinskih cest se zagotavljajo v proračunu občine.
(2) Vse stroške odstranitve ovir ali drugih posledic prepovedanih ravnanj ali zavarovanja ovir ali nevarnih mest na občinski cesti iz zadnjega odstavka prejšnjega člena poravna povzročitelj ovire ali nevarnega mesta na občinski cesti. Stroške od povzročitelja izterja upravljavec.
18. člen 
(pristojnost vzdrževanja) 
(1) Za vzdrževanje križišč občinskih cest z nekategoriziranimi cestami, po katerih je dovoljen javni promet, v območju cestnega zemljišča občinske ceste je pristojen izvajalec rednega vzdrževanja občinskih cest.
(2) Če je med preusmeritvijo prometa zaradi zapore občinske ceste treba povečati obseg vzdrževanja ceste po kateri začasno poteka promet, krije stroške teh ukrepov predlagatelj preusmeritve prometa.
(3) Občina redno vzdržuje tudi tiste prometne površine, objekte in naprave na cestnem zemljišču državne ceste, ki so v funkciji javnih površin naselja, kot jih določa zakon, ki ureja ceste.
V. VARSTVO OBČINSKIH CEST 
19. člen 
(varovalni pas ob občinski cesti in opravljanje del v in izven tega območja) 
(1) Varovalni pas je prostor ob občinski cesti, v katerem je raba prostora omejena.
(2) Varovalni pas občinske ceste se meri od zunanjega roba cestnega zemljišča oziroma meje parcele v smeri prečne in vzdolžne osi, pri premostitvenih objektih pa od tlorisne projekcije najbolj izpostavljenih robov objekta na zemljišče ter znaša:
– pri lokalnih cestah 10 metrov,
– pri javnih poteh 5 metrov,
– pri občinskih kolesarskih cestah in poteh 1 meter.
(3) Ne glede na prvi odstavek tega člena je gradnja objektov ali izvajanje drugih gradbenih posegov, vzpostavitev trajnih nasadov, ograj in živih mej v varovalnem pasu občinske ceste dovoljena le s soglasjem, ki ga izda upravljavec občinske ceste v skladu z zakonom, ki ureja ceste, ali mnenjem, ki ga izda upravljavec v skladu z zakonom, ki ureja graditev objektov.
(4) Za izvajanje del zunaj varovalnega pasu občinske ceste, ki bi lahko povzročila nestabilnost cestnega telesa ali kakor koli drugače ogrozila varnost prometa na tej cesti, mora lastnik zemljišča ali imetnik pravice uporabe zemljišča pridobiti soglasje upravljavca.
(5) Za izvajanje gradbenih in drugih del, povezanih z gradnjo, ter gozdarskih del v območju občinske ceste, ki bi lahko ovirala ali ogrožala promet na tej cesti, poškodovala občinsko cesto ali povečala stroške njenega vzdrževanja, se mora predhodno pridobiti soglasje upravljavca.
(6) Če se mora zaradi del iz tega člena omejiti promet po občinski cesti, je potrebno o tem obvestiti pristojno policijsko upravo, občinsko redarstvo, pristojni inšpekcijski organ za ceste in javnost na krajevno običajen način, najmanj tri dni pred predvideno omejitvijo prometa.
(7) Za ravnanja v nasprotju s tretjim, četrtim ali petim odstavkom tega člena se uporabljajo prekrškovne določbe kot jih za predmetne kršitve predpisuje zakon, ki ureja ceste.
20. člen 
(zagotavljanje neovirane uporabe javnih prometnih površin) 
(1) Lastniki oziroma uporabniki zemljišč morajo ob občinski cesti odstraniti vse ovire ali druge posledice ravnanj, ki bi lahko škodovale cesti ali ogrožale, ovirale ali zmanjšale varnost prometa na njej.
(2) Krošnje dreves, ki so posajena na parcelah ob občinskih cestah, ne smejo segati v prosti profil občinske ceste.
(3) Na zasebnih zemljiščih ali objektih ob občinski cesti je prepovedano nameščati ali postavljati prometno signalizacijo, ki bi lahko vplivala na promet na občinski cesti.
(4) Odvodnjavanje streh objektov, dvorišč ali cestnih priključkov na ali v cestno zemljišče občinske ceste ni dovoljeno.
(5) Za ravnanja v nasprotju s prvim odstavkom tega člena se uporabljajo prekrškovne določbe, kot jih za predmetne kršitve predpisuje zakon, ki ureja ceste.
(6) Z globo 100 evrov se kaznuje za prekršek posameznik, ki ravna v nasprotju z drugim, tretjim ali četrtim odstavkom tega člena.
(7) Z globo 200 evrov se kaznuje za prekršek pravna oseba, samostojni podjetnik posameznik in posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, ki ravna v nasprotju z drugim, tretjim ali četrtim odstavkom tega člena, njihova odgovorna oseba pa z globo 100 evrov.
21. člen 
(cestni priključki na občinsko cesto) 
(1) Zasebni priključki na občinske ceste se lahko gradijo le s soglasjem, ki ga upravljavec izda v skladu z zakonom, ki ureja ceste, ali mnenjem, ki ga upravljavec izda v skladu z zakonom, ki ureja graditev objektov. Cestni priključek do meje cestnega zemljišča občinske ceste s pripadajočo prometno signalizacijo in prometno opremo je sestavni del občinske ceste.
(2) Stroške gradnje cestnega priključka na občinsko cesto, vključno s postavitvijo potrebne prometne signalizacije in prometne opreme, krije investitor priključka.
(3) Posamezni objekt ima praviloma le en cestni priključek na občinsko cesto. Izjemoma se lahko dopusti, da ima posamezen objekt tudi več dodatnih cestnih priključkov na občinsko cesto, če se s tem zagotovi izboljšanje prometne varnosti na občinski cesti ali če je to potrebno zaradi drugih utemeljenih razlogov.
(4) Za ravnanja v nasprotju s prvim odstavkom tega člena se uporabljajo prekrškovne določbe, kot jih za predmetne kršitve predpisuje zakon, ki ureja ceste.
22. člen 
(spremljajoče dejavnosti ob občinski cesti) 
(1) Površine zunaj cestišča občinske ceste in površine ob njej za opravljanje sezonskih gospodarskih dejavnosti, ki jih za te namene določi upravljavec, se lahko na podlagi postopka določenega z zakonom, odda ponudniku za opravljanje te dejavnosti.
(2) Medsebojna razmerja v zvezi s postavitvijo objektov in naprav za opravljanje spremljajočih dejavnosti in v zvezi z drugimi pogoji rabe površin iz prejšnjega odstavka se uredijo s pogodbo med občino in ponudnikom.
(3) Objekti in naprave za opravljanje spremljajočih dejavnosti morajo biti ti postavljeni, tako da je zagotovljena intervencijska pot širine 3,5 m.
(4) Z globo 100 evrov se kaznuje za prekršek posameznik, ki opravlja spremljajočo dejavnost brez da bi pridobil posebno pravico uporabe v skladu s tem členom oziroma če ravna v nasprotju s tretjim odstavkom tega člena.
(5) Z globo 200 evrov se kaznuje za prekršek pravna oseba, samostojni podjetnik posameznik in posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, ki opravlja spremljajočo dejavnost brez da bi pridobil posebno pravico uporabe v skladu s tem členom oziroma če ravna v nasprotju s tretjim odstavkom tega člena, njihova odgovorna oseba pa z globo 100 evrov.
23. člen 
(oglaševanje ob občinskih cestah) 
(1) Postavljanje oziroma uporaba objektov za oglaševanje zunaj naselja občine in v območju občinske ceste je prepovedano.
(2) Kot objekti za oglaševanje se štejejo: reklamni stolpi, stebri, plakatni panoji, oglasne deske, nosilci in drogovi nadcestnih transparentov in zastav, svetlobne vitrine kot del nadstrešnic avtobusnih postajališč ter drugi nepremični in premični namenski nosilci.
(3) Dopustna je postavitev objekta za oglaševanje:
– ne glede na prvi odstavek tega člena, če:
– če ima objekt za oglaševanje funkcijo usmerjanja in se namešča tik ob ali na stavbi gospodarskega subjekta, ki ima sedež v tej stavbi, in je ta v varovalnem pasu občinske ceste z neposrednim cestnim priključkom na to cesto, 
– kot reklamni steber v območju kompleksa gospodarskega subjekta, na katerem je lahko le logotip gospodarskega subjekta in druge nujne informacije; 
– ob občinski cesti in v naselju, tako da se objekti za oglaševanje postavijo izven:
– preglednega polja in pregledne berme ceste, 
– območja vzdolž vozišča ceste, predpisanega za postavitev prometne signalizacije in prometne opreme. 
(4) Soglasje za postavitev objektov za oglaševanje iz prejšnjega odstavka tega člena izda upravljavec na podlagi načrta za postavitev objekta za oglaševanje, če je oglaševanje v tem območju dovoljeno s prostorskim aktom občine.
(5) Postavljanje in uporaba elektronskih prikazovalnikov v območju občinske ceste je prepovedano.
(6) Z globo 100 evrov se kaznuje za prekršek posameznik, ki ravna v nasprotju s prvim, tretjim ali petim odstavkom tega člena ali brez soglasja postavi oziroma uporablja objekt za oglaševanje v območju občinske ceste ali ga postavi oziroma uporablja v nasprotju s pogoji iz soglasja.
(7) Z globo 200 evrov se kaznuje za prekršek pravna oseba, samostojni podjetnik posameznik in posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, ki stori prekršek iz prejšnjega odstavka tega člena, njihova odgovorna oseba pa z globo 100 evrov.
VI. NADZORSTVO NAD OBČINSKIMI CESTAMI 
24. člen 
(opravljanje nadzorstva) 
Inšpekcijski nadzor nad izvajanjem tega odloka in določb predpisov o javnih cestah, ki se neposredno uporabljajo za občinske ceste, na občinskih in nekategoriziranih cestah, ki se uporabljajo za javni cestni promet, izvaja občinski inšpekcijski organ.
25. člen 
(inšpekcijski ukrepi) 
Poleg inšpekcijskih ukrepov, ki jih določa zakon, ki ureja ceste, lahko občinski inšpekcijski organ z opozorilom, če oceni, da je to zadosten ukrep, ali z odločbo odredi odstranitev objekta za oglaševanje, ki je v območju občinske ceste postavljen brez soglasja ali v nasprotju s pogoji izdanega soglasja ali se uporablja v nasprotju s pogoji iz izdanega soglasja po 23. členu tega odloka.
VII. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE 
26. člen 
(dokončanje začetih postopkov) 
Upravni in inšpekcijski postopki ter postopki za izdajo soglasij ali mnenj, ki so se začeli pred uveljavitvijo tega odloka, se dokončajo po dosedanjih predpisih.
27. člen 
(odstranitev objektov za oglaševanje) 
(1) Pravne ali fizične osebe, ki so lastniki ali imetniki pravice uporabe objektov za oglaševanje, katerih postavitev oziroma uporaba je v območju občinske ceste prepovedana v skladu s 23. členom tega odloka, odstranijo le-te najpozneje v šestih mesecih od uveljavitve tega odloka.
(2) Če objekt za oglaševanje v roku iz prejšnjega odstavka ni odstranjen, odredi občinski inšpekcijski organ, pristojen za ceste, njegovo odstranitev na stroške njegovega lastnika ali imetnika pravice uporabe. Če lastnika ali imetnika pravice uporabe objekta za oglaševanje ni mogoče ugotoviti, se objekt za oglaševanje odstrani na stroške lastnika ali imetnika pravice uporabe zemljišča, na katerem je postavljen.
28. člen 
(veljavnost predpisov) 
Z dnem uveljavitve tega odloka preneha veljati Odlok o občinskih cestah v Občini Miren - Kostanjevica (Uradni list RS, št. 20/12).
29. člen 
(objava in veljavnost odloka) 
Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 007-0012/2024-6
Miren, dne 19. marca 2025
Župan 
Občine Miren - Kostanjevica 
Mauricij Humar 

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti