A
A
A

Glasilo Uradni list RS

V zavihku Glasilo Uradni list RS najdete vse uradne predpise slovenske zakonodaje.
Od 1. aprila 2010, je edina uradna izdaja Uradnega lista RS elektronska izdaja. Dodatne informacije najdete tukaj.

Številka 20

Uradni list RS, št. 20 z dne 28. 3. 2025

UL Infotok

Uradni list RS, št. 20/2025 z dne 28. 3. 2025


713. Odlok o načinu izvajanja in podelitvi koncesije obvezne lokalne gospodarske javne službe rednega vzdrževanja občinskih cest na območju Občine Miren - Kostanjevica, stran 2064.

  
Na podlagi 19. člena Zakona o cestah (Uradni list RS, št. 132/22, 140/22 – ZSDH-1A, 29/23 in 78/23 – ZUNPEOVE), 3., 7., 32. in 33. člena Zakona o gospodarskih javnih službah (Uradni list RS, št. 32/93, 30/98 – ZZLPPO, 127/06 – ZJZP, 38/10 – ZUKN in 57/11 – ORZGJS40), 5. člena Odloka o gospodarskih javnih službah v Občini Miren - Kostanjevica (Uradni list RS, št. 53/08, 106/12, 25/13, 128/20, 194/21, 129/23 in 103/24) in 17. člena Statuta Občine Miren - Kostanjevica (Uradni list RS, št. 2/16 – uradno prečiščeno besedilo, 62/16 in 14/23) ter v skladu z Zakonom o javno-zasebnem partnerstvu (Uradni list RS, št. 127/06) je Občinski svet Občine Miren - Kostanjevica na 17. redni seji dne 19. 3. 2025 sprejel
O D L O K 
o načinu izvajanja in podelitvi koncesije obvezne lokalne gospodarske javne službe rednega vzdrževanja občinskih cest na območju Občine Miren - Kostanjevica 
I. SPLOŠNE DOLOČBE 
1. člen 
(predmet odloka) 
(1) Ta odlok določa način opravljanja obvezne lokalne gospodarske javne službe rednega vzdrževanja občinskih cest na območju Občine Miren - Kostanjevica tako, da določa:
– organizacijsko zasnovo opravljanja lokalne gospodarske javne službe rednega vzdrževanja občinskih cest (v nadaljnjem besedilu gospodarska javna služba),
– vrsto in obseg storitev, ki so predmet gospodarske javne službe,
– območje izvajanja gospodarske javne službe, uporabnike ter njihove pravice in obveznosti,
– vire financiranja gospodarske javne službe in način njihovega oblikovanja,
– vrsto in obseg objektov in naprav, potrebnih za izvajanje gospodarske javne službe, ki so lastnina občine, ter del javne lastnine, ki je javno dobro in varstvo, ki ga uživa,
– druge elemente, ki so pomembni za opravljanje in razvoj gospodarske javne službe.
(2) Ta odlok predstavlja koncesijski akt, s katerim se določijo predmet in pogoji za podelitev koncesije, način podelitve koncesije za izvajanje rednega vzdrževanja občinskih cest, ter nadzor nad njenim izvajanjem.
2. člen 
(organizacijska zasnova) 
Obvezno lokalno gospodarsko javno službo rednega vzdrževanja občinskih cest na območju Občine Miren - Kostanjevica opravlja na podlagi koncesije koncesionar, ki pridobi koncesijo za opravljanje te gospodarske javne službe.
3. člen 
(pomen izrazov) 
(1) Koncesija je za namen tega odloka dovoljenje za opravljanje rednega vzdrževanja občinskih cest na območju Občine Miren - Kostanjevica.
(2) Koncendent je Občina Miren - Kostanjevica (v nadaljnjem besedilu: občina). Koncesionar je pravna ali fizična oseba, ki izvaja redno vzdrževanje občinskih cest na podlagi koncesije.
(3) Posamezni izrazi, uporabljeni v tem odloku, imajo enak pomen kot izrazi, opredeljeni v predpisih, ki urejajo javne ceste, gospodarske javne službe in javno-zasebno partnerstvo.
(4) V odloku uporabljeni izrazi v slovnični obliki za moški spol se uporabljajo kot nevtralni za ženski in moški spol.
4. člen 
(uporaba predpisov) 
Za vprašanja v zvezi z izvajanjem gospodarske javne službe, ki niso posebej urejena s tem odlokom, se uporabljajo določila predpisov, ki urejajo javne ceste, gospodarske javne službe in javno-zasebno partnerstvo.
II. PREDMET GOSPODARSKE JAVNE SLUŽBE 
5. člen 
(dejavnosti, ki so predmet gospodarske javne službe) 
(1) Predmet gospodarske javne službe, za katero se podeli koncesija, je izvajanje rednega vzdrževanja vseh občinskih cest na območju koncesije v času trajanja koncesije v stanju, ki zagotavlja varnost in prevoznost občinskih cest, nadzor nad stanjem občinskih cest in cestnega zemljišča ter vzpostavitev prevoznosti občinskih cest ob naravnih in drugih nesrečah.
(2) Gospodarska javna služba po tem odloku vključuje storitve rednega letnega in zimskega vzdrževanja občinskih cest.
(3) Podrobneje so vrste in obseg storitev iz prejšnjih dveh odstavkov in način njihovega izvajanja določeni v predpisu, ki ureja redno vzdrževanje javnih cest, ter predpisi občine, ki urejajo občinske ceste.
6. člen 
(objekti in naprave, potrebni za izvajanje gospodarske javne službe, ki so last občine) 
Občina v lasti nima nobenih objektov in naprav, ki so potrebne za izvajanje gospodarske javne službe.
III. OBMOČJE IZVAJANJA GOSPODARSKE JAVNE SLUŽBE, UPORABNIKI TER RAZMERJA DO UPORABNIKOV 
7. člen 
(območje izvajanja) 
Območje izvajanja gospodarske javne službe je območje celotne občine. Javna služba se izvaja na vseh javnih cestah v občini, ki so kategorizirane z odlokom, ki ureja kategorizacijo občinskih javnih cest v občini, in na nekategoriziranih cestah v občini, na katerih je dovoljen promet.
8. člen 
(uporabniki in njihove pravice) 
(1) Občinske ceste so prometne površine, ki so splošnega pomena za promet in jih lahko vsak prosto uporablja na način in pod pogoji, določenimi s predpisi, ki urejajo ceste in pravili cestnega prometa. Uporaba storitev gospodarske javne službe je za uporabnike brezplačna.
(2) Uporabniki imajo do koncesionarja zlasti pravico:
– do trajnega, rednega in nemotenega zagotavljanja storitev,
– pravico do enake obravnave glede kakovosti in dostopnosti storitev glede na zahteve izvajanja gospodarske javne službe,
– uporabljati storitve gospodarskih javnih služb pod pogoji, določenimi z zakonom, s tem odlokom in z drugimi predpisi.
(3) Uporabnik storitev gospodarske javne službe se lahko v zvezi z izvajanjem javnih služb pritoži koncesionarju ali koncedentu, če meni, da je bila storitev javne službe opravljena v nasprotju s tem odlokom.
9. člen 
(dolžnosti uporabnikov) 
Uporabniki imajo do koncesionarja in koncedenta zlasti dolžnost:
– upoštevati navodila koncesionarja in omogočiti neovirano opravljanje storitev gospodarske javne službe,
– prijaviti vsa dejstva, pomembna za izvajanje gospodarske javne službe.
IV. POGOJI, KI JIH MORA IZPOLNJEVATI KONCESIONAR 
10. člen 
(koncesionar) 
Koncesionar je lahko fizična ali pravna oseba, ki izpolnjuje s tem odlokom in z zakoni predpisane pogoje za opravljanje gospodarske javne službe, ki je predmet tega odloka. Koncesionar je lahko tudi tuja oseba, če poseben zakon ne določa drugače.
11. člen 
(pogoji za opravljanje gospodarske javne službe) 
(1) Pogoji, ki jih mora izpolnjevati koncesionar za opravljanje dejavnosti, ki je predmet javne službe so, da:
– je registriran za opravljanje dejavnosti, ki je predmet gospodarske javne službe, ter ima vsa potrebna dovoljenja za izvajanje te dejavnosti, če so ta zahtevana z zakonom,
– je tehnično in strokovno usposobljen za izvajanje gospodarske javne službe,
– razpolaga z ustrezno tehnično opremo in objekti ter ustreznimi in zadostnimi kadrovskimi viri za izvajanje gospodarske javne službe,
– izpolnjuje pogoje za sodelovanje, ki se skladno z določili zakona, ki ureja javno naročanje, obravnavajo kot razlogi za izključitev,
– v zadnjih dvanajstih mesecih pred začetkom postopka izbire koncesionarja ni imel blokiranega nobenega transakcijskega računa,
– izkaže ustrezne reference s področja rednega vzdrževanja javnih cest,
– prevzame odgovornost za tveganje in škodo, ki bi jo z opravljanjem ali v zvezi z opravljanjem koncesije lahko povzročil tretji osebi,
– izpolnjuje druge pogoje, ki jih zahtevajo veljavni predpisi, ki urejajo javne ceste.
(2) Podrobneje se pogoji in načini njihovega dokazovanja določijo z razpisno dokumentacijo za izbor izvajalca javne službe.
V. JAVNA POOBLASTILA KONCESIONARJU 
12. člen 
(javna pooblastila) 
Izvajalec javne službe nima javnih pooblastil.
VI. SPLOŠNI POGOJI ZA IZVAJANJE GOSPODARSKE JAVNE SLUŽBE IN ZA UPORABO JAVNIH DOBRIN, KI SE Z NJO ZAGOTAVLJAJO 
13. člen 
(splošni pogoji za izvajanje javne službe) 
(1) Koncesionar izvaja gospodarsko javno službo v skladu z zakonom, ki ureja ceste, podzakonskimi akti, sprejetimi na njegovi podlagi, ter predpisi občine, ki urejajo občinske ceste.
(2) Koncesionar mora za izvajanje gospodarske javne službe voditi ločeno računovodstvo skladno z zakonom, ki ureja gospodarske javne službe.
VII. OBSEG MONOPOLA 
14. člen 
(obseg monopola) 
Koncesija za opravljanje dejavnosti gospodarske javne službe iz 1. oziroma 2. člena tega odloka na območju občine se podeli enemu koncesionarju.
VIII. ZAČETEK IN ČAS TRAJANJA KONCESIJE 
15. člen 
(začetek koncesije) 
Rok koncesije začne teči naslednji dan po sklenitvi koncesijske pogodbe.
16. člen 
(trajanje koncesije) 
(1) Koncesija po tem odloku se podeli za obdobje osmih let.
(2) Rok koncesije poteče s potekom istega dneva v istem mesecu v osmem letu od dneva začetka teka roka koncesije.
IX. VIRI FINANCIRANJA GOSPODARSKE JAVNE SLUŽBE IN NAČIN PLAČILA KONCESIONARJA 
17. člen 
(financiranje javne službe) 
(1) Gospodarska javna služba po tem odloku se financira iz proračuna občine.
(2) Če prejme koncesionar v zvezi z izvajanjem rednega vzdrževanja občinskih cest druga sredstva (kot so odškodnine, plačilo zavarovalnih škod), o njih obvesti koncedenta in jih uporabi za financiranje rednega vzdrževanja občinskih cest.
18. člen 
(plačila koncesionarja) 
Za izvajanje gospodarske javne službe koncesionar ne plačuje koncesijske dajatve.
X. NAČIN PODELITVE KONCESIJE 
19. člen 
(javni razpis) 
(1) Koncesija gospodarske javne službe rednega vzdrževanja občinskih cest po tem odloku je javnonaročniško javno-zasebno partnerstvo po zakonu, ki ureja javno-zasebno partnerstvo.
(2) Koncedent izbere koncesionarja po določbah tega odloka in v skladu z določili zakona, ki ureja javno-zasebno partnerstvo.
(3) Začetek postopka podelitve koncesije je dan objave oddaje javnonaročniškega javno-zasebnega partnerstva. Informacija o postopku izbire koncesionarja se objavi tudi v Uradnem listu Republike Slovenije.
20. člen 
(postopek izbire koncesionarja) 
(1) Koncesija po tem odloku se podeli v postopku sklenitve javnonaročniškega javno-zasebnega partnerstva po zakonu, ki ureja javno-zasebno partnerstvo.
(2) Za izbiro koncesionarja se uporabi odprti postopek ali konkurenčni postopek s pogajanji, če v odprtem postopku ni predložena nobena dopustna vloga.
(3) Za izbiro najugodnejše ponudbe bo uporabljeno merilo ekonomsko najugodnejše ponudba. Merila za izbor ponudbe se določijo v razpisni dokumentaciji.
(4) Za vodenje postopka izbire koncesionarja in oceno ponudb imenuje župan strokovno komisijo, ki jo sestavljajo predsednik in najmanj dva člana.
XI. ORGAN, KI OPRAVI IZBOR KONCESIONARJA 
21. člen 
(organ, ki opravi izbor) 
(1) Odločitev o izbiri koncesionarja oziroma upravno odločbo o podelitvi koncesije sprejme občinska uprava.
(2) Vsi kandidati, ki so sodelovali v postopku izbire koncesionarja, imajo položaj stranke.
XII. ORGAN, POOBLAŠČEN ZA SKLENITEV KONCESIJSKE POGODBE 
22. člen 
(sklenitev koncesijske pogodbe) 
(1) Koncesijsko pogodbo v imenu koncedenta sklene župan po dokončnosti odločbe o podelitvi koncesije.
(2) S koncesijsko pogodbo se uredijo medsebojna razmerja med občino in koncesionarjem v zvezi s koncesijo, tveganja, ki jih nosi posamezna pogodbena stranka, in druga vprašanja, ki jih je treba urediti v koncesijski pogodbi po zakonu, ki ureja gospodarske javne službe.
XIII. PRENEHANJE KONCESIJSKEGA RAZMERJA 
23. člen 
(načini prenehanja) 
(1) Koncesijsko razmerje, ki se ustvari med koncedentom in koncesionarjem, preneha na naslednje načine:
– s prenehanjem koncesijske pogodbe,
– z odkupom koncesije,
– z odvzemom koncesije,
– zaradi prenehanja koncesionarja,
– s prevzemom javne službe v režijo,
– v drugih primerih, če so določeni s koncesijsko pogodbo.
(2) Če po poteku koncesijskega razmerja postopek izbire novega koncesionarja še ni dokončan, mora dosedanji koncesionar izvajati gospodarsko javno službo do izbora novega koncesionarja, vendar največ dvanajst mesecev.
(3) Če je koncesijsko razmerje prenehalo iz razlogov, zaradi katerih dotedanji koncesionar ne more več nadaljevati izvajanja rednega vzdrževanja občinskih cest po prejšnjem odstavku, sklene občina pogodbo za izvajanje nujnih del rednega vzdrževanja občinskih cest, do izbire novega koncesionarja, po zakonu, ki ureja javno naročanje.
24. člen 
(prenehanje koncesijske pogodbe) 
(1) Koncesijska pogodba preneha:
– po preteku časa, za katerega je bila sklenjena,
– z odpovedjo,
– s sporazumom,
– z razdrtjem.
(2) Razlogi in pogoji za odpoved in razdrtje pogodbe ter druge medsebojne pravice in obveznosti ob odpovedi ali razdrtju pogodbe se določijo v koncesijski pogodbi.
(3) Stranki koncesijske pogodbe se lahko med trajanjem pogodbe sporazumeta o prenehanju pogodbe. Razlogi in pogoji za sporazumno prenehanje pogodbe se določijo v koncesijski pogodbi.
25. člen 
(odkup koncesije) 
(1) Z odkupom koncesije preneha koncesijsko razmerje tako, da koncesionar preneha opravljati dejavnost gospodarske javne službe pred potekom časa trajanja koncesije, koncedent pa v določenem obsegu prevzame objekte in naprave, ki jih je koncesionar zgradil ali pridobil za namen izvajanja gospodarske javne službe.
(2) Način, obseg in pogoji odkupa koncesije se določijo v koncesijski pogodbi.
26. člen 
(odvzem koncesije) 
(1) Koncedent lahko odvzame koncesijo koncesionarju, če:
– ne začne z izvajanjem koncesije v roku, dogovorjenem s koncesijsko pogodbo,
– je v javnem interesu, da se dejavnost preneha izvajati kot gospodarska javna služba ali kot koncesionirana gospodarska javna služba,
– po lastni krivdi ne izvaja koncesije ali jo izvaja neredno in je zato ogrožena varnost prometa po občinskih cestah,
– ne izpolnjuje več pogojev iz prvih štirih alinej prvega odstavka 11. člena tega odloka,
– gospodarske javne službe ne izvaja v skladu s tem odlokom in relevantnimi predpisi s področja gospodarske javne službe oziroma te predpise ponavljajoče krši.
(2) Pogoji odvzema koncesije se določijo v koncesijski pogodbi.
(3) V primeru odvzema koncesije v skladu z drugo alinejo prvega odstavka tega člena ima koncesionar pravico do odškodnine v skladu z določili zakona, ki ureja gospodarske javne službe.
27. člen 
(prenehanje koncesionarja) 
Koncesijsko razmerje preneha s prenehanjem koncesionarja, če slednji nima univerzalnega pravnega naslednika.
28. člen 
(prevzem gospodarske javne službe v režijo) 
(1) Koncedent lahko prevzame gospodarsko javno službo v režijo.
(2) V kolikor koncesionar v primerih, ki so posledica ravnanja pri njem zaposlenih ljudi, ne zagotovi izvajanja gospodarske javne službe, lahko njeno izvajanje začasno zagotovi koncedent s prevzemom gospodarske javne službe v režijo.
(3) Pogoji in način prevzema gospodarske javne službe v režijo se določijo v koncesijski pogodbi.
XIV. NADZOR NAD IZVAJANJEM GOSPODARSKE JAVNE SLUŽBE 
29. člen 
(pristojnost za izvajanje nadzora) 
Nadzor nad izvajanjem koncesije in nad delom koncesionarja izvršuje občinska uprava.
30. člen 
(obseg nadzora) 
(1) Nadzor se izvaja na občinskih cestah, ki jih koncesionar redno vzdržuje. Nadzor mora potekati tako, da čim manj ovira izvajanje koncesije.
(2) Nadzor obsega zlasti pregled ustreznosti uporabe sredstev za izvajanje javne službe ter nadzor izvajanja javne službe glede obsega izvedenih del in njihove kakovosti.
(3) Koncesionar mora za potrebe izvajanja nadzora pooblaščeni osebi koncendenta predložiti vso potrebno dokumentacijo v zvezi z izvajanjem koncesije ter zagotoviti sodelovanje odgovornih oseb koncesionarja pri nadzoru.
(4) O ugotovitvah nadzora se sestavi zapisnik.
31. člen 
(letni program izvajanja gospodarske javne službe) 
(1) Gospodarska javna služba se izvaja na podlagi letnega programa izvajanja javne službe. Koncesionar je dolžan vsako leto pripraviti predlog letnega programa javne službe za prihodnje leto in ga najkasneje do 1. 11. vsakega tekočega leta predložiti pristojnemu organu.
(2) Letni program določa pogostnost in prioritete vzdrževanja občinskih javnih cest.
(3) Koncesionar je dolžan najkasneje do 28. 2. vsakega naslednjega leta pristojnemu organu predložiti poročilo o poslovanju in izvajanju gospodarske javne službe v preteklem letu, ki mora v celoti vsebovati podatke o realizaciji letnega progama.
XV. DRUGE SESTAVINE, POTREBNE ZA DOLOČITEV IN IZVAJANJE GOSPODARSKE JAVNE SLUŽBE 
32. člen 
(prenos koncesije) 
(1) Koncesionar lahko prenese izvajanje gospodarske javne službe na drugo osebo (novega koncesionarja) samo z dovoljenjem koncedenta.
(2) Koncendent ne dovoli prenosa koncesije, če:
– novi koncesionar ne izpolnjuje pogojev za pridobitev in izvajanje koncesije,
– je izpolnjen kateri od pogojev za odvzem koncesije iz tega odloka,
– bi bil prenos koncesije v nasprotju s predpisi o javnem naročanju.
33. člen 
(pravice in dolžnosti koncesionarja v primeru višje sile) 
(1) Koncesionar mora dejavnost rednega vzdrževanja občinskih cest, ki predstavlja v skladu z zakonom obvezno gospodarsko javno službo, izvrševati kljub višji sili, če je to le objektivno mogoče. V kolikor to ni mogoče, zaradi česar postane izvršitev koncesijske pogodbe začasno nemogoča, sta obe stranki za ta čas prosti svojih pogodbenih obveznosti.
(2) Višja sila po tem odloku pomeni izredne nepremagljive in nepredvidljive okoliščine, ki nastopijo po sklenitvi koncesijske pogodbe in so zunaj volje ali sfere pogodbenih strank (na primer poplave, potresi, druge elementarne nezgode).
(3) Ob nastopu okoliščin, ki pomenijo višjo silo, se morata koncedent in koncesionar medsebojno pisno obveščati in dogovarjati o izvajanju koncesije v pogojih nastale višje sile.
(4) Posledice nastanka višje sile med trajanjem koncesijskega razmerja se določijo s koncesijsko pogodbo.
34. člen 
(zavarovanje odgovornosti za škodo) 
(1) Koncesionar mora biti ustrezno zavarovan za škodo, ki bi jo z opravljanjem dejavnosti rednega vzdrževanja občinskih cest povzročil tretji osebi, oziroma za škodo, ki nastane zaradi nepravilnega izvajanja javne službe.
(2) Obveznost in obseg zavarovanja odgovornosti koncesionarja se podrobneje uredi v koncesijski pogodbi.
35. člen 
(odgovornost koncendenta za škodo) 
Koncedent subsidiarno odgovarja za škodo, ki jo pri izvajanju gospodarske javne službe povzroči koncesionar tretjim osebam na območju občine, če ni s koncesijsko pogodbo dogovorjena drugačna odgovornost.
XVI. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE 
36. člen 
(podelitev koncesije) 
Občina prične s postopkom podelitve koncesije po tem odloku najpozneje v 3 mesecih od uveljavitve tega odloka.
37. člen 
(veljavnost pogodbenega razmerja za redno vzdrževanje občinskih cest) 
Gospodarska družba, ki ima ob uveljavitvi tega odloka z občino sklenjeno pogodbo za redno vzdrževanje občinskih cest, opravlja delo po tej pogodbi do izteka njenega roka oziroma do uveljavitve pogodbe, sklenjene z izbranim koncesionarjem v skladu s tem odlokom, če do poteka roka navedene pogodbe koncesijska pogodba še ni sklenjena.
38. člen 
(objava in veljavnost odloka) 
Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 007-0013/2024-5
Miren, dne 19. marca 2025
Župan 
Občine Miren - Kostanjevica 
Mauricij Humar 

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti