A
A
A

Glasilo Uradni list RS

V zavihku Glasilo Uradni list RS najdete vse uradne predpise slovenske zakonodaje.
Od 1. aprila 2010, je edina uradna izdaja Uradnega lista RS elektronska izdaja. Dodatne informacije najdete tukaj.

Številka 15

Uradni list RS, št. 15 z dne 12. 3. 2025

UL Infotok

Uradni list RS, št. 15/2025 z dne 12. 3. 2025


538. Pravilnik o pogojih in načinu oprostitve davkov za diplomatska predstavništva, konzulate, agencije in organe Evropske unije ter mednarodne organizacije v skladu z mednarodnimi pogodbami, ki zavezujejo Republiko Slovenijo, stran 1579.

  
Na podlagi četrtega odstavka 50. člena in tretjega odstavka 54. člena Zakona o davku na dodano vrednost (Uradni list RS, št. 13/11 – uradno prečiščeno besedilo, 18/11, 78/11, 38/12, 83/12, 86/14, 90/15, 77/18, 59/19, 72/19, 196/21 – ZDOsk, 3/22, 29/22 – ZUOPDCE, 40/23 – ZDavPR-B, 122/23 in 104/24) in osmega odstavka 17. člena Zakona o trošarinah (Uradni list RS, št. 47/16, 92/21, 192/21, 140/22 in 38/24) minister za finance izdaja
P R A V I L N I K 
o pogojih in načinu oprostitve davkov za diplomatska predstavništva, konzulate, agencije in organe Evropske unije ter mednarodne organizacije v skladu z mednarodnimi pogodbami, ki zavezujejo Republiko Slovenijo 
I. SPLOŠNE DOLOČBE 
1. člen 
(vsebina) 
(1) Ta pravilnik določa pogoje in način uveljavljanja oprostitev plačila davka za blago in storitve za namene določene v 6., 6.a, 7., 8. in 8.a točki prvega odstavka 50. člena Zakona o davku na dodano vrednost (Uradni list RS, št. 13/11 – uradno prečiščeno besedilo, 18/11, 78/11, 38/12, 83/12, 86/14, 90/15, 77/18, 59/19, 72/19, 196/21 – ZDOsk, 3/22, 29/22 – ZUOPDCE, 40/23 – ZDavPR-B, 122/23 in 104/24; v nadaljnjem besedilu: ZDDV-1) in v a), aa) ter b) do f) točki prvega odstavka 54. člena ZDDV-1 ter v prvem odstavku 17. člena Zakona o trošarinah (Uradni list RS, št. 47/16, 92/21, 192/21, 140/22 in 38/24; v nadaljnjem besedilu: ZTro-1) ter ureja pogoje in način uveljavljanja oprostitev za izvajanje Izvedbene uredbe Sveta (EU) št. 282/2011 z dne 15. marca 2011 o določitvi izvedbenih ukrepov za Direktivo 2006/112/ES o skupnem sistemu davka na dodano vrednost (UL L št. 77 z dne 23. 3. 2011, str. 1), zadnjič spremenjene z Izvedbeno uredbo Sveta (EU) 2022/432 z dne 15. marca 2022 o spremembi Izvedbene uredbe (EU) št. 282/2011 glede potrdila o oprostitvi plačila DDV in/ali trošarine (UL L št. 88 z dne 16. 3. 2022, str. 15; v nadaljnjem besedilu: Izvedbena uredba Sveta (EU) 282/2011).
(2) Za davek se v skladu s tem pravilnikom šteje davek na dodano vrednost (v nadaljnjem besedilu: DDV) v skladu z zakonom, ki ureja davek na dodano vrednost in trošarine v skladu z zakonom, ki ureja trošarine.
(3) Upravičenost do oprostitev davka na motorna vozila, uvoznih dajatev oziroma davčnih oprostitev na podlagi mednarodnih pogodb se lahko dokazuje s pravnimi akti, izdanimi na podlagi tega pravilnika.
2. člen 
(način in pogoji uveljavljanja oprostitve plačila davka) 
(1) Oprostitev plačila davka po tem pravilniku se uveljavlja kot vračilo plačanega davka.
(2) Ne glede na prejšnji odstavek se oprostitev plačila davka uveljavlja kot neposredna oprostitev pri:
– nabavi in finančnem najemu prevoznega sredstva;
– nabavi in finančnem najemu nepremičnin za službene potrebe ob ugotovljeni vzajemnosti;
– nabavah večjih vrednosti za službene potrebe, ki so povezane z investicijami v nepremičnine;
– pogodbenem oziroma naročniškem razmerju za priključke, ki so vezani na poslovni oziroma stanovanjski prostor in upravičenca iz tega pravilnika, vključno z naročniškimi razmerji za mobilne storitve;
– nabavi energentov, ki se uporabljajo kot pogonsko gorivo; in
– uvozu blaga za službene potrebe in osebne potrebe ob selitvi, ko upravičenci prvič prevzemajo dolžnost v Sloveniji.
(3) Prvi in drugi odstavek tega člena se ne uporabljata, kadar način oprostitve urejajo mednarodne pogodbe ali sporazumi, katerih pogodbenica je Republika Slovenija.
(4) Oprostitev plačila davka, ki se zaračunava ob nabavi blaga in storitev, se uveljavlja pri davčnih zavezancih, identificiranih za namene DDV v Republiki Sloveniji. Oprostitev plačila trošarine se lahko uveljavlja le, če se hkrati uveljavlja oprostitev DDV.
II. DIPLOMATSKA PREDSTAVNIŠTVA IN KONZULATI V REPUBLIKI SLOVENIJI, AGENCIJE IN ORGANI EVROPSKE UNIJE S SEDEŽEM V REPUBLIKI SLOVENIJI TER MEDNARODNE ORGANIZACIJE S SEDEŽEM ALI PREDSTAVNIŠTVOM V REPUBLIKI SLOVENIJI 
3. člen 
(upravičenci v Republiki Sloveniji) 
(1) Oprostitev plačila davka za blago in storitve za službene potrebe lahko pod pogoji, predpisanimi s tem pravilnikom, uveljavljajo:
1. diplomatska predstavništva in konzulati v Sloveniji;
2. agencije, organi ali predstavništva Evropske unije v Sloveniji, za katere velja Protokol o privilegijih in imunitetah Evropske unije (UL C št. 202 z dne 7. 6. 2016, str. 269; v nadaljnjem besedilu: protokol) in sicer v okvirih in pod pogoji iz protokola in sporazumov o njegovem izvajanju ali iz sporazumov o sedežu;
3. mednarodne organizacije oziroma predstavništva mednarodnih organizacij v Sloveniji, če oprostitev plačila davkov določajo mednarodne pogodbe, katerih pogodbenica je Republika Slovenija.
(2) Oprostitev plačila davka za blago in storitve, namenjene za osebne potrebe, lahko pod pogoji, predpisanimi s tem pravilnikom, uveljavljajo:
1. diplomatski agenti diplomatskih predstavništev iz 1. točke prejšnjega odstavka in njihovi družinski člani, ki z njimi živijo v skupnem gospodinjstvu, če niso državljani Republike Slovenije ali v Republiki Sloveniji nimajo stalnega prebivališča;
2. konzularni funkcionarji, razen častnih konzularnih funkcionarjev, in njihovi družinski člani, iz 1. točke prejšnjega odstavka, ki z njimi živijo v skupnem gospodinjstvu, če niso državljani Republike Slovenije ali v Republike Sloveniji nimajo stalnega prebivališča;
3. člani diplomatskega osebja, agencij in organov Evropske unije iz 2. točke prejšnjega odstavka ter njihovi družinski člani, ki z njimi živijo v skupnem gospodinjstvu v Republiki Sloveniji, če niso državljani Republike Slovenije ali v Republiki Sloveniji nimajo stalnega prebivališča, v okvirih in pod pogoji, kot jih določata protokol in sporazum o njegovem izvajanju ali jih določajo sporazumi o sedežu, katerih pogodbenica je Republika Slovenija;
4. člani diplomatskega osebja mednarodnih organizacij oziroma predstavništev mednarodnih organizacij iz 3. točke prejšnjega odstavka in njihovi družinski člani, ki z njimi živijo v skupnem gospodinjstvu, če niso državljani Republike Slovenije ali v Republiki Sloveniji nimajo stalnega prebivališča, če to določajo mednarodne pogodbe, katerih pogodbenica je Slovenija;
5. člani administrativnega in tehničnega osebja diplomatskih predstavništev in konzulatov, razen članov osebja konzulatov, ki jih vodijo častni konzularni funkcionarji, če niso državljani Republike Slovenije ali v Republiki Sloveniji nimajo stalnega prebivališča;
6. člani administrativnega in tehničnega osebja agencij in organov Evropske unije iz 2. točke prejšnjega odstavka, če niso državljani Republike Slovenije ali v Republiki Sloveniji nimajo stalnega prebivališča, v okvirih in pod pogoji, kot jih določata protokol in sporazum o njegovem izvajanju ali jih določajo sporazumi o sedežu, katerih pogodbenica je Slovenija;
7. člani administrativnega in tehničnega osebja mednarodnih organizacij oziroma predstavništev mednarodnih organizacij iz 3. točke prejšnjega odstavka tega člena, če niso državljani Republike Slovenije ali v Republiki Sloveniji nimajo stalnega prebivališča, če to določajo mednarodne pogodbe ali sporazumi, katerih pogodbenica je Slovenija.
(3) Za predstavništvo iz 2. in 3. točke prvega odstavka se šteje tudi urad ali druga oblika delovanja mednarodne organizacije ali organov Evropske unije na ozemlju Slovenije, z delovanjem katerih je bila s sklepom seznanjena Vlada Republike Slovenije.
4. člen 
(dokazovanje upravičenosti) 
(1) Zahtevek za izdajo osnovnega potrdila za oprostitev davka (v nadaljnjem besedilu: osnovno potrdilo) upravičenec iz prejšnjega člena vloži v skladu z zakonom, ki ureja davek na dodano vrednost. Osnovno potrdilo lahko začne veljati največ 30 dni pred njegovo izdajo.
(2) Obseg oprostitve plačila davka v osnovnem potrdilu ministrstvo, pristojno za zunanje zadeve, določi na podlagi ugotovljene vzajemnosti ali mednarodnega sporazuma, katerega pogodbenica je Republika Slovenija, ob koncu koledarskega leta ali ob nastopu službovanja v Republiki Sloveniji.
(3) Z dnem prenehanja akreditacije pri ministrstvu, pristojnem za zunanje zadeve, upravičenec izgubi pravico do oprostitev po tem poglavju.
(4) Ministrstvo, pristojno za zunanje zadeve, podatek o spremembi ali preklic veljavnosti osnovnega potrdila nemudoma predloži davčnemu organu v elektronski obliki prek sistema eDavki.
5. člen 
(omejitev najnižjega zneska za oprostitev plačila davka) 
(1) Upravičenci lahko uveljavijo oprostitev plačila davka po tem poglavju, če je vrednost nabavljenega blaga ali storitev na posameznem računu z vključenim davkom višja od 60 eurov, razen kadar mednarodne pogodbe, sporazumi o izvajanju ali sporazumi o sedežu določajo drugače. Ne glede na prvi stavek lahko ministrstvo, pristojno za zunanje zadeve, za upravičence iz posamezne države določi, da je zahtevani znesek z vključenim davkom na računu višji.
(2) Vrednostne omejitve iz prejšnjega odstavka ne veljajo za račune za nabavo energentov in električne energije, ki se uporablja kot pogonsko gorivo za prevozna sredstva upravičencev, oziroma za račune, izdane na podlagi pogodbenega oziroma naročniškega razmerja za priključke.
(3) Vrednostne omejitve iz prvega odstavka tega člena ne veljajo za oprostitev plačila davka ob uvozu blaga za službene potrebe in osebne potrebe ob selitvi, ko upravičenci prvič prevzemajo dolžnost v Republiki Sloveniji.
6. člen 
(omejitev oprostitve davka pri uveljavljanju oprostitev za osebne potrebe) 
(1) Upravičenci iz 1. do 4. točke drugega odstavka 3. člena tega pravilnika skupaj z družinskimi člani lahko uveljavljajo oprostitev DDV pri nabavah blaga in storitev do največ 3.500 eurov v koledarskem letu. Ne glede na prvi stavek lahko ministrstvo, pristojno za zunanje zadeve, za upravičence iz posamezne države določi, da je najvišji znesek oprostitve v koledarskem letu nižji. V ta znesek se ne všteva nabava prevoznih sredstev iz prve alineje drugega odstavka 2. člena in nabava na podlagi pogodbenih oziroma naročniških razmerij za priključke, ki so vezani na stanovanjski prostor in upravičenca iz tega pravilnika, vključno z naročniškimi razmerji za mobilne storitve iz četrte alineje drugega odstavka 2. člena.
(2) Upravičenci iz 5. do 7. točke drugega odstavka 3. člena tega pravilnika lahko uveljavljajo oprostitev DDV v prvem koledarskem letu od prihoda na službovanje v Republiko Slovenijo, in sicer pri nabavi gospodinjskih predmetov v višini do največ 1.200 eurov, ali v skladu z določbami mednarodne pogodbe, katere pogodbenica je Republika Slovenija. V ta znesek se ne všteva nabava prevoznih sredstev.
(3) Za gospodinjske predmete se za namene tega pravilnika štejejo gospodinjski predmeti, ki so namenjeni za zadovoljitev vsakdanjih potreb upravičenca, kot so pohištvo, gospodinjski stroji in naprave ter druga oprema za dom in gospodinjstvo, če ne presegajo količin, ki so običajne za uporabo v enem gospodinjstvu.
(4) Upravičenci iz tega člena lahko uveljavljajo oprostitev trošarine, dokler lahko uveljavijo oprostitev DDV po določbah tega člena.
(5) Če je upravičenec začel uveljavljati oprostitev plačila davka za blago in storitve med posameznim koledarskim letom, se najvišji znesek oprostitve iz prvega in drugega odstavka tega člena sorazmerno zmanjša.
7. člen 
(količinska omejitev za energente in električno energijo, ki se uporabljajo kot pogonsko gorivo za osebne potrebe) 
(1) V vsakem koledarskem četrtletju lahko upravičenci iz 1. do 5. točke drugega odstavka 3. člena tega pravilnika skupaj z družinskimi člani za osebne potrebe uveljavljajo oprostitev davka za energente in električno energijo, ki se uporabljajo kot pogonsko gorivo, in sicer največ za:
– 600 litrov za prvo prevozno sredstvo,
– 400 litrov za vsako naslednje prevozno sredstvo,
– 2.000 kWh za vsako električno vozilo.
(2) Oprostitve iz prejšnjega odstavka se ne vštevajo v najvišji znesek oprostitve v koledarskem letu, kot je določen na podlagi prvega ali drugega odstavka 6. člena tega pravilnika. Upravičenci iz 5. točke drugega odstavka 3. člena tega pravilnika lahko uveljavljajo oprostitev iz prejšnjega odstavka ves čas službovanja v Republiki Sloveniji.
(3) Če je upravičenec začel uveljavljati oprostitev plačila davka za blago iz prvega odstavka tega člena med posameznim koledarskim četrtletjem, se količine sorazmerno zmanjšajo.
(4) Če upravičenec v posameznem koledarskem četrtletju ni izkoristil oprostitve plačila davka za celotno količino iz prvega odstavka tega člena, se neizkoriščene količine ne more prenesti v naslednje koledarsko četrtletje.
8. člen 
(dobavitelji v Sloveniji) 
Dobavitelj blaga oziroma izvajalec storitve mora upravičencu izdati račun v skladu z zakonom, ki ureja davek na dodano vrednost. V primeru neposredne oprostitve plačila davka dobavitelj blaga oziroma izvajalec storitve na računu pri sklicevanju na oprostitev obvezno navede številko neposrednega potrdila.
9. člen 
(prevozna sredstva) 
(1) Za namene tega pravilnika se za prevozno sredstvo šteje vsako prevozno sredstvo, ki mora biti v skladu z zakonom, ki ureja motorna vozila, registrirano v Republiki Sloveniji in je v lasti ali finančnem ali poslovnem najemu upravičenca ter je namenjeno za cestni promet.
(2) Za namene tega pravilnika »nabava prevoznega sredstva« pomeni nakup, pridobitev iz druge države članice, uvoz ali finančni najem.
(3) Upravičenci iz prvega odstavka 3. člena tega pravilnika lahko uveljavijo oprostitev plačila davka pri nabavi razumnega števila prevoznih sredstev, kot ga določi ministrstvo, pristojno za zunanje zadeve, ki v osnovnem potrdilu navede število prevoznih sredstev, upoštevajoč velikost, obseg nalog in morebitne druge okoliščine upravičenca, oziroma v skladu z mednarodno pogodbo ali sporazumom o sedežu teh organizacij, katere ali katerega pogodbenica je Slovenija, oziroma sporazumom o izvajanju, če ta določa drugače.
(4) Upravičenci iz 1. in 2. točke drugega odstavka 3. člena tega pravilnika lahko skupaj z družinskimi člani od nastopa službovanja v Republiki Sloveniji za osebne potrebe uveljavljajo oprostitev plačila davka pri nabavi največ dveh prevoznih sredstev.
(5) Upravičenci iz 3., 4., 6. in 7. točke drugega odstavka 3. člena tega pravilnika lahko za osebne potrebe uveljavljajo oprostitev plačila davka pri nabavi prevoznih sredstev v skladu z določbami mednarodne pogodbe, katere pogodbenica je Republika Slovenija.
(6) Upravičenci iz 5. točke drugega odstavka 3. člena tega pravilnika lahko v dvanajstih mesecih od dneva prihoda na službovanje v Republiko Slovenijo za osebne potrebe uveljavljajo oprostitev plačila davka pri nabavi enega prevoznega sredstva.
(7) Ne glede na določbe tretjega do šestega odstavka tega člena lahko upravičenec uveljavlja oprostitev plačila davka:
1. če je prevozno sredstvo, ki je bilo predmet oprostitve, uničeno, ali
2. če je prevozno sredstvo, ki je bilo predmet oprostitve, ukradeno in je bil o tem izdan uradni zapisnik policijske uprave, vendar le, če prevozno sredstvo ni bilo ponovno najdeno v dveh mesecih po prijavi kraje.
(8) Šteje se, da je prevozno sredstvo uničeno, če je njegova vrednost zmanjšana za več kot 70 odstotkov. Uničenje prevoznega sredstva se dokazuje z uradnim zapisnikom pristojne policijske uprave in zapisnikom pooblaščenega izvedenca. Iz slednjega mora biti razviden tudi podatek o zmanjšanju vrednosti prevoznega sredstva, izražen v odstotku.
10. člen 
(količinska omejitev za energente in električno energijo, ki se uporabljajo kot pogonsko gorivo, alkohol in alkoholne pijače ter tobačne izdelke za službene potrebe) 
(1) V vsakem koledarskem četrtletju lahko upravičenci iz prvega odstavka 3. člena tega pravilnika za službene potrebe uveljavljajo oprostitev davka za:
1. energente, ki se uporabljajo kot pogonsko gorivo, za prevozna sredstva, registrirana na upravičenca, in sicer največ za:
– 1500 litrov za prvo prevozno sredstvo,
– 600 litrov za vsako naslednje prevozno sredstvo,
– 4.000 kWh za vsako električno vozilo;
2. alkohol in alkoholne pijače, in sicer največ za:
– 90 litrov vina, vključno za največ 60 litrov penečega se vina,
– 120 litrov piva,
– 20 litrov drugih alkoholnih pijač;
3. tobačni izdelki, in sicer največ za:
– 50 kosov cigarilosov,
– 30 kosov cigar,
– 1000 kosov cigaret.
(2) Če je upravičenec začel uveljavljati oprostitev plačila davka za blago iz prvega odstavka tega člena med posameznim koledarskim četrtletjem, se količine iz prejšnjega odstavka sorazmerno zmanjšajo.
(3) Če upravičenec v posameznem četrtletju ni izkoristil oprostitve plačila davka za celotno količino iz prvega odstavka tega člena, neizkoriščene količine ne more prenesti v naslednje koledarsko četrtletje.
11. člen 
(vračilo plačanega davka) 
(1) Upravičenec v skladu s tem členom uveljavlja vračilo plačanega davka, ki mu je bil zaračunan pri nabavi blaga in storitev v Sloveniji.
(2) Upravičenec predloži zahtevek za vračilo davka (v nadaljnjem besedilu: zahtevek za vračilo) v elektronski obliki prek sistema eDavki.
(3) Zahtevek za vračilo poleg identifikacijskih podatkov upravičenca vsebuje te podatke:
1. številka osnovnega potrdila,
2. obdobje zahtevka,
3. številka računa,
4. datum izdaje računa,
5. identifikacijska številka za namene DDV dobavitelja blaga oziroma izvajalca storitve in njegovi podatki (ime in sedež),
6. vrsta, količina in vrednost blaga oziroma storitev,
7. davčna osnova,
8. znesek DDV, kadar je to ustrezno,
9. vrsta, količina in vrednost trošarinskih izdelkov,
10. za alkohol in alkoholne pijače vrsta, količina, vrednost in vsebnosti alkohola, ki se označi z oznako »vol. %«,
11. oznaka, da se zahteva tudi vračilo trošarine.
(4) Upravičenec zahtevku za vračilo prek sistema eDavki, na zahtevo davčnega organa priloži račune, na podlagi katerih uveljavlja vračilo plačanega davka.
(5) Upravičenec lahko zahtevek za vračilo vloži za obdobje najmanj koledarskega trimesečja ali največ za obdobje koledarskega leta. Upravičenec lahko vloži trimesečni zahtevek najpozneje v 60 dneh po poteku koledarskega trimesečja, letni zahtevek pa do 30. junija tekočega leta za prejšnje leto.
(6) Če upravičenec uveljavlja vračilo za priključke iz četrte alineje drugega odstavka 2. člena tega pravilnika, v skladu s tretjim odstavkom 2. člena tega pravilnika zahtevku za vračilo poleg računov priloži dokument, s katerim dokazuje, da je lastnik ali najemnik prostora, ter pogodbo z operaterjem, iz katere je razvidna številka posameznega priključka, in račun, ki se glasi na upravičenca in posamezni priključek.
(7) Če upravičenec oprostitev plačila davka za blago in storitve iz drugega odstavka 2. člena tega pravilnika uveljavlja z neposredno oprostitvijo, v obdobju veljavnosti potrdila za neposredno oprostitev za to blago in storitve ne more uveljavljati tudi vračila plačanega davka.
12. člen 
(postopek vračila plačanega davka pri davčnem organu) 
(1) Davčni organ odločitev o zahtevku za vračilo plačanega davka upravičencu vroči prek sistema eDavki.
(2) Vračilo se izvrši na transakcijski račun upravičenca. Če upravičenec navede transakcijski račun, ki je odprt v tujini, stroške nakazila nosi upravičenec.
13. člen 
(neposredna oprostitev davka) 
(1) Upravičenec predloži zahtevek za neposredno oprostitev plačila davka v elektronski obliki prek sistema eDavki, ki poleg identifikacijskih podatkov upravičenca vsebuje:
1. podatek, ali se oprostitev uveljavlja za osebne ali službene potrebe,
2. številko osnovnega potrdila,
3. način uveljavljanja neposredne oprostitve (enkratno, obdobje),
4. podatke o dobavitelju blaga oziroma izvajalcu storitve (identifikacijska številka za namene DDV, ime, sedež),
5. podatek o vrsti blaga oziroma storitve, za katere se uveljavlja oprostitev,
6. številko dokumenta, na podlagi katerega se uveljavlja neposredna oprostitev,
7. davčno osnovo,
8. znesek DDV, kadar je to ustrezno,
9. podatek o vrsti, količini in vrednosti trošarinskih izdelkov, za alkohol in alkoholne pijače pa podatek o vrsti, količini, vrednosti in vsebnosti alkohola, ki se označi z oznako »vol. %«.
(2) Zahtevku za izdajo neposrednega potrdila upravičenec prek sistema eDavki priloži predračun, ponudbo, pogodbo, račun ali podoben dokument.
(3) Davčni organ odloči o vlogi v petih delovnih dneh od prejema popolnega zahtevka za neposredno oprostitev davka. Davčni organ odločitev upravičencu vroči prek sistema eDavki.
(4) Če upravičenec uveljavlja neposredno oprostitev davka za priključke iz četrte alineje drugega odstavka 2. člena ali za gorivo iz pete alineje drugega odstavka 2. člena tega pravilnika, zahtevku za izdajo neposrednega potrdila priloži dokument, s katerim dokazuje, da je lastnik ali najemnik prostora, pogodbo z operaterjem, iz katere je razvidna številka posameznega priključka, in račun, ki se glasi na upravičenca in posamezni priključek, oziroma prometno dovoljenje za prevozno sredstvo.
(5) Davčni organ odobri neposredno oprostitev davka za pogodbena oziroma naročniška razmerja za račune, izdane v določenem koledarskem letu, in sicer največ za obdobje koledarskega leta.
(6) Davčni organ odobri neposredno oprostitev davka na podlagi predračunov ali ponudb, priloženih zahtevku za neposredno oprostitev. Upravičenec lahko uveljavlja neposredno oprostitev največ za obdobje veljavnosti predračunov ali ponudb oziroma največ za 30 dni od dneva izdaje predračuna ali ponudbe.
(7) Upravičenec mora za uveljavitev neposredne oprostitve dobavitelju blaga ali izvajalcu storitve predložiti neposredno potrdilo davčnega organa.
(8) Upravičenec lahko uveljavlja neposredno oprostitev davka le, če oprostitev uveljavlja za vse blago ali storitve, navedene na predračunu, ponudbi, pogodbi ali računu.
(9) Če so predmet oprostitve plačila davka posamezni priključki najetega stanovanjskega oziroma poslovnega prostora, se oprostitev po tem pravilniku lahko uveljavlja le, če je edini uporabnik posameznega priključka upravičenec iz 3. člena tega pravilnika.
(10) Upravičenec, ki je uveljavljal neposredno oprostitev plačila davka, mora hraniti izvirnike računov tri leta od dneva nabave.
14. člen 
(nabave v drugih državah članicah Evropske unije) 
(1) Če upravičenec iz 3. člena tega pravilnika uveljavlja oprostitev plačila davka pri nabavi blaga oziroma storitev v drugi državi članici Evropske unije, predloži davčnemu organu v potrditev potrdilo o oprostitvi plačila DDV in/ali trošarin iz Priloge II (v nadaljnjem besedilu: potrdilo o oprostitvi) Izvedbene uredbe Sveta (EU) 282/2011.
(2) Upravičenec lahko predloži v potrditev davčnemu organu različico potrdila o oprostitvi tudi v enem od uradnih jezikov Evropske unije. Na zahtevo davčnega organa mora priložiti seznam blaga oziroma storitev v slovenskem jeziku.
(3) Davčni organ potrdi potrdilo o oprostitvi v treh izvodih, od katerih prejme dva izvoda upravičenec, en izvod pa za evidenco zadrži davčni organ.
15. člen 
(prepoved odtujitve in plačilo davka) 
(1) Kadar ni s tem pravilnikom drugače določeno, je treba za odtujitev blaga, za katero je bila uveljavljena oprostitev v skladu s tem pravilnikom, pred potekom treh let od dneva nabave oziroma od prve registracije v Republiki Sloveniji prevoznega sredstva, plačati davek. Kot odtujitev se šteje posojanje, oddajanje ali prenašanje, za plačilo ali neodplačno, dajanje kot varščino ter izvoz ali iznos iz Republike Slovenije kot selitveno blago.
(2) Upravičenec, ki odtuji blago pred potekom roka, določenega v prejšnjem odstavku, mora odtujitev prijaviti davčnemu organu, ki ugotovi, ali je nastala obveznost plačila davka.
(3) Kadar nastane obveznost plačila davka, mora upravičenec iz prejšnjega odstavka plačati davek. Za nastanek obdavčljivega dogodka se šteje trenutek odtujitve blaga. Davčna osnova se določi v skladu z zakonom, ki ureja davek na dodano vrednost.
(4) Ne glede na prvi in drugi odstavek tega člena se davek ne plača, če je odtujitev v Republiki Sloveniji posledica prodaje med upravičenci po tem pravilniku ali uradnega predčasnega odpoklica oziroma smrti upravičenca oziroma če blago odtuji družinski član upravičenca, ki preneha bivati v Republiki Sloveniji zaradi predčasnega odpoklica oziroma smrti upravičenca, o čemer ministrstvo, pristojno za zunanje zadeve, obvesti davčni organ.
(5) Če ministrstvo, pristojno za zunanje zadeve, ugotovi, da je zaradi upoštevanja pogoja vzajemnosti treba v zvezi z odtujitvijo iz prvega odstavka tega člena upoštevati drugačen rok od predpisanega v tem členu, izda o tem upravičencu ustrezno potrdilo.
(6) Odtujitev iz prvega odstavka se ne nanaša na darila v vrednosti do 60 eurov, ki jih upravičenci iz prvega odstavka 3. člena tega pravilnika podarijo drugim upravičencem iz 3. člena tega pravilnika, in na darila drugim osebam.
III. DIPLOMATSKA PREDSTAVNIŠTVA IN KONZULATI S SEDEŽEM V DRUGI DRŽAVI ČLANICI EVROPSKE UNIJE, AGENCIJE IN ORGANI EVROPSKE UNIJE S SEDEŽEM V DRUGI DRŽAVI ČLANICI TER MEDNARODNE ORGANIZACIJE S SEDEŽEM ALI PREDSTAVNIŠTVOM V DRUGI DRŽAVI ČLANICI 
16. člen 
(uveljavljanje oprostitev) 
Diplomatska predstavništva in konzulati s sedežem v drugi državi članici Evropske unije ter za osebne potrebe njihovega osebja, in sicer v obsegu, ki ga priznava država sedeža, agencije ali organi Evropske unije s sedežem v drugi državi članici, za katere velja protokol, in sicer v okvirih in pod pogojih iz protokola ali sporazumov o sedežu ter za osebne potrebe njihovega osebja, vendar le do obsega, ki ne povzroča izkrivljanje konkurence, ter mednarodne organizacije, oziroma predstavništev mednarodnih organizacij s sedežem v drugi državi članici in za osebne potrebe osebja mednarodnih organizacij, v okvirih in pod pogoji, ki jih določajo mednarodne pogodbe, katerih pogodbenica je Slovenija, lahko uveljavljajo oprostitev plačila davka pri nabavah blaga in storitev v Sloveniji, ki so neposredno povezani z njihovim službovanjem v drugi državi članici in namenjeni uporabi v kraju njihovega službovanja.
17. člen 
(vračilo plačanega davka) 
(1) Upravičenec iz prejšnjega člena predloži zahtevek za vračilo pri davčnem organu skupaj s potrdilom o oprostitvi, ki ga potrdi pristojni organ države sedeža. Zahtevku za vračilo davka morajo biti priloženi računi v izvirniku. V primeru zahteve za vračilo davka za energente in električno energijo, ki se uporabljajo kot pogonsko gorivo, upravičenec predloži fotokopijo veljavnega prometnega dovoljenja za prevozno sredstvo, ki je registrirano v državi sedeža.
(2) Zahtevek za vračilo vsebuje številko potrdila o oprostitvi in podatke iz tretjega odstavka 11. člena tega pravilnika, razen številke osnovnega potrdila. Upravičenec lahko vloži zahtevek za vračilo najpozneje v šestih mesecih od dneva izdaje računa za nabavo blaga oziroma opravljene storitve.
18. člen 
(postopek pri davčnem organu) 
(1) Davčni organ vsak predloženi račun označi in vrne vlagatelju.
(2) Če davčni organ ugodi zahtevku za vračilo, se vračilo izvrši na transakcijski račun, ki ga navede upravičenec v zahtevku. Če navede transakcijski račun, ki je odprt v tujini, stroške nakazila nosi upravičenec.
19. člen 
(neposredna oprostitev) 
(1) Upravičenci iz 16. člena tega pravilnika lahko uveljavljajo neposredno oprostitev plačila davka za nabave iz prve alineje drugega odstavka 2. člena tega pravilnika, če dobavitelju blaga predložijo potrdilo o oprostitvi, ki ga potrdi pristojni organ države sedeža.
(2) Dobavitelj blaga hrani potrdilo iz prejšnjega odstavka v svojem knjigovodstvu skupaj s kopijo računa.
20. člen 
(posebnosti v zvezi z izpolnjevanjem potrdila o oprostitvi) 
Kadar se oprostitev davka uveljavlja za službene potrebe in je država sedeža na podlagi druge točke 51. člena Izvedbene uredbe Sveta (EU) 282/2011 odstopila od zahteve po potrditvi potrdila o oprostitvi z žigom v razdelku 6, mora upravičenec izpolniti razdelek 7.
IV. OBOROŽENE SILE DRUGIH DRŽAV ČLANIC UNIJE, POGODBENIC SEVERNOATLANTSKE POGODBE ALI SPREMNEGA CIVILNEGA OSEBJA 
21. člen 
(neposredna oprostitev plačila davka) 
(1) Ne glede na določbe 2. člena tega pravilnika lahko oborožene sile Severnoatlantske pogodbe iz 7. točke prvega odstavka 1. člena, kadar sodelujejo v skupnih obrambnih prizadevanjih, ali oborožene sile držav članic Evropske unije iz 8. točke prvega odstavka 1. člena, kadar sodelujejo pri obrambnih prizadevanjih za izvajanje dejavnosti Evropske unije v okviru skupne varnostne in obrambne politike, razen namembne države, za potrebe svojih oboroženih sil ali svojega spremnega civilnega osebja ter oskrbovanje svojih menz ali kantin nabavljajo blago ali naročajo storitve pri dobaviteljih, ki so zavezanci za DDV v Republiki Sloveniji. Za uveljavljanje oprostitve dobavitelju blaga ali storitev predložijo potrdilo o oprostitvi.
(2) Potrdilo o oprostitvi upravičencem po tem poglavju potrdi organ države, v kateri imajo oborožene sile ali spremno civilno osebje sedež.
(3) Upravičenci lahko uveljavljajo neposredno oprostitev plačila davka po tem poglavju le, če oprostitev uveljavljajo za vse blago ali storitve, navedene na računu.
22. člen 
(dobavitelji v Sloveniji) 
(1) Dobavitelj blaga oziroma izvajalec storitve hrani potrdilo o oprostitvi v svojem knjigovodstvu skupaj s kopijo računa.
(2) Upravičenec, ki je uveljavljal neposredno oprostitev, mora hraniti izvirnike računov tri leta od dneva nabave.
23. člen 
(vračilo plačanega davka) 
(1) Oborožene sile držav pogodbenic Severnoatlantske pogodbe, kadar te sile sodelujejo v skupnih obrambnih prizadevanjih, ali oborožene sile držav članic, kadar te sile sodelujejo pri obrambnih prizadevanjih za izvajanje dejavnosti Evropske unije v okviru skupne varnostne in obrambne politike, razen oboroženih sil namembne države, lahko za svoje potrebe ali potrebe svojega spremnega civilnega osebja, ali za oskrbovanje svojih menz ali kantin, uveljavljajo vračilo plačanega davka.
(2) Upravičenci predložijo zahtevek za vračilo davka, plačanega v zvezi z nabavo blaga ali storitev v Republiki Sloveniji, pri davčnem organu.
(3) Zahtevek za vračilo vsebuje številko potrdila o oprostitvi in podatke iz tretjega odstavka 11. člena tega pravilnika, razen številke osnovnega potrdila. Upravičenci lahko zahtevek za vračilo vložijo najpozneje v šestih mesecih od poteka koledarskega leta, v katerem so bili izdani računi za nabavo blaga ali storitev.
(4) Zahtevku za vračilo davka morajo biti priloženi računi v izvirniku, ki jih izda dobavitelj blaga oziroma izvajalec storitve v skladu z zakonom, ki ureja davek na dodano vrednost, in potrdilo o oprostitvi, ki ga potrdi pristojni organ države, iz katere izhajajo oborožene sile ali spremno civilno osebje, ki so sodelovali pri zagotavljanju skupne obrambe.
(5) Davčni organ obravnava zahtevke iz prejšnjega odstavka na način, kot je določen v 18. členu tega pravilnika.
V. PREHODNA IN KONČNI DOLOČBI 
24. člen 
(zahtevki upravičencev in veljavnost osnovnega potrdila) 
(1) Zahtevek za izdajo osnovnega potrdila iz 4. člena in zahtevek za izdajo potrdila za neposredno oprostitev iz 9. člena Pravilnika o pogojih in načinu oprostitve davkov za diplomatska predstavništva, konzulate, agencije in organe Evropske unije ter mednarodne organizacije v skladu z mednarodnimi pogodbami, ki zavezujejo Republiko Slovenijo (Uradni list RS, št. 141/06, 117/08, 68/09, 82/11, 109/13), vložena pred 31. decembrom 2025, ki se nanašata na obdobje veljavnosti do 31. decembra 2025, se obravnavata po določbah Pravilnika o pogojih in načinu oprostitve davkov za diplomatska predstavništva, konzulate, agencije in organe Evropske unije ter mednarodne organizacije v skladu z mednarodnimi pogodbami, ki zavezujejo Republiko Slovenijo (Uradni list RS, št. 141/06, 117/08, 68/09, 82/11, 109/13).
(2) Osnovna potrdila, izdana na podlagi Pravilnika o pogojih in načinu oprostitve davkov za diplomatska predstavništva, konzulate, agencije in organe Evropske unije ter mednarodne organizacije v skladu z mednarodnimi pogodbami, ki zavezujejo Republiko Slovenijo (Uradni list RS, št. 141/06, 117/08, 68/09, 82/11, 109/13), katerih veljavnost je določena do preklica, prenehajo veljati 31. decembra 2025.
(3) Osnovno potrdilo izdano v skladu z določbami prvega odstavka 4. člena tega pravilnika, lahko začne veljati najprej s 1. januarjem 2026.
25. člen 
(prenehanje veljavnosti in podaljšanje uporabe) 
(1) Z dnem uveljavitve tega pravilnika preneha veljati Pravilnik o pogojih in načinu oprostitve davkov za diplomatska predstavništva, konzulate, agencije in organe Evropske unije ter mednarodne organizacije v skladu z mednarodnimi pogodbami, ki zavezujejo Republiko Slovenijo (Uradni list RS, št. 141/06, 117/08, 68/09, 82/11, 109/13), uporablja pa se do 31. decembra 2025.
(2) Ne glede na prejšnji odstavek se za zahtevke za vračilo plačanega davka, ki se nanašajo na nabave blaga in storitev, opravljene do vključno 31. decembra 2025, Pravilnik o pogojih in načinu oprostitve davkov za diplomatska predstavništva, konzulate, agencije in organe Evropske unije ter mednarodne organizacije v skladu z mednarodnimi pogodbami, ki zavezujejo Republiko Slovenijo (Uradni list RS, št. 141/06, 117/08, 68/09, 82/11, 109/13) uporablja do 31. marca 2027.
(3) Z dnem uveljavitve tega pravilnika preneha veljati 84.b člen Pravilnika o izvajanju Zakona o davku na dodano vrednost (Uradni list RS, št. 141/06, 52/07, 120/07, 21/08, 123/08, 105/09, 27/10, 104/10, 110/10, 82/11, 106/11, 108/11, 102/12, 54/13, 85/14, 95/14, 39/16, 45/16, 86/16, 50/17, 84/18, 77/19, 58/21, 205/21, 16/22, 82/22, 17/23, 133/23 in 112/24), uporablja pa se do 31. decembra 2025.
26. člen 
(začetek veljavnosti in uporabe) 
Ta pravilnik začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije, uporabljati pa se začne 1. januarja 2026.
Št. 007-161/2022/79
Ljubljana, dne 5. marca 2025
EVA 2022-1611-0027
Klemen Boštjančič 
minister 
za finance 

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti