A
A
A

Glasilo Uradni list RS

V zavihku Glasilo Uradni list RS najdete vse uradne predpise slovenske zakonodaje.
Od 1. aprila 2010, je edina uradna izdaja Uradnega lista RS elektronska izdaja. Dodatne informacije najdete tukaj.

Številka 15

Uradni list RS, št. 15 z dne 12. 3. 2025

UL Infotok

Uradni list RS, št. 15/2025 z dne 12. 3. 2025


536. Pravilnik o temeljnih kvalifikacijah in rednem usposabljanju za voznike motornih vozil v cestnem prometu, stran 1540.

  
Na podlagi četrtega odstavka 42.e in 43. člena Zakona o prevozih v cestnem prometu (Uradni list RS, št. 6/16 – uradno prečiščeno besedilo, 67/19, 94/21, 54/22 – ZUJPP, 105/22 – ZZNŠPP, 18/23 – ZDU-1O in 23/24) ministrica za infrastrukturo izdaja
P R A V I L N I K 
o temeljnih kvalifikacijah in rednem usposabljanju za voznike motornih vozil v cestnem prometu 
I. SPLOŠNE DOLOČBE 
1. člen 
(vsebina) 
Ta pravilnik določa podrobnejšo vsebino pogojev za podelitev pooblastila za izvajanje pridobivanja temeljnih kvalifikacij in rednega usposabljanja iz drugega odstavka 41. člena (Uradni list RS, št. 6/16 – uradno prečiščeno besedilo, 67/19, 94/21, 54/22 – ZUJPP, 105/22 – ZZNŠPP, 18/23 – ZDU-1O in 23/24; v nadaljnjem besedilu: zakon), vsebine, način in program pridobitve temeljne kvalifikacije ter vsebine, način in program rednega usposabljanja za voznike, ki opravljajo cestne prevoze po javnih cestah z vozili, za katera se zahteva vozniško dovoljenje (v nadaljnjem besedilu: kandidati), določeno v 35. členu zakona.
II. POGOJI ZA POOBLAŠČENE CENTRE ZA USPOSABLJANJE 
2. člen 
(pogoji za podelitev pooblastila) 
(1) Podrobnejši pogoji iz drugega odstavka 41. člena zakona za podelitev pooblastila centru za usposabljanje so:
1. Redno zaposleni delavec na podlagi pogodbe o zaposlitvi, ki ima najmanj srednješolsko izobrazbo, za izvajanje tehnično administrativnih opravil.
2. Kadri za izvajanje teoretičnega dela rednega usposabljanja voznikov (v nadaljnjem besedilu: predavatelji), ki morajo z referencami izkazati usposobljenost za vsa tematska področja iz kataloga znanj iz Priloge 1, ki je sestavni del tega pravilnika, in sicer najmanj en predavatelj z najmanj:
– izobrazbo, pridobljeno po izobraževalnih programih za pridobitev srednje izobrazbe oziroma srednje strokovne izobrazbe, ki je po zakonu, ki ureja slovensko ogrodje kvalifikacij, uvrščena v 5. raven slovenskega ogrodja kvalifikacij in 10 let delovnih izkušenj na področju vsebin, za katere bodo izvajali usposabljanja, ali
– izobrazbo, pridobljeno po študijskem programu za pridobitev višje strokovne izobrazbe, ki je po zakonu, ki ureja slovensko ogrodje kvalifikacij, uvrščena v 6. raven slovenskega ogrodja kvalifikacij in pet let delovnih izkušenj, na področju vsebin, za katere bodo izvajali usposabljanja, ali
– izobrazbo, pridobljeno po študijskem programu prve stopnje, oziroma izobrazbo, ki ustreza ravni izobrazbe, pridobljene po študijskih programih prve stopnje, in je v skladu z zakonom, ki ureja slovensko ogrodje kvalifikacij, uvrščena v 7. raven slovenskega ogrodja kvalifikacij in tri leta delovnih izkušenj, na področju vsebin, za katere bodo izvajali usposabljanja.
3. Za ustrezne delovne izkušnje predavatelja iz prejšnje točke se štejejo izkušnje, ki jih je predavatelj v zadnjih treh letih pred prijavo na javni razpis pridobil v izobraževalnih organizacijah in ustanovah s področja prometa ali z delom v reprezentativnih zbornicah in ministrstvih, v delovna področja katerih spadajo prevozi potnikov in blaga v cestnem prometu, če so delali na področju prevozov potnikov ali blaga v cestnem prometu.
4. Zahtevana smer izobrazbe predavatelja iz 2. točke tega odstavka za izvajanje posameznega programa je določena v Prilogi 2, ki je sestavni del tega pravilnika.
5. Kadri za izvajanje praktičnega dela rednega usposabljanja voznikov iz kataloga znanj iz Priloge 1 in iz ustreznega programa iz Priloge 2 tega pravilnika, in sicer:
– učitelj vožnje z veljavnim dovoljenjem za učitelja vožnje, kot je določeno s predpisi, ki urejajo področje voznikov, ali
– izvajalec varne vožnje z veljavnim dovoljenjem za izvajanje varne vožnje, kot je določeno s predpisi, ki urejajo področje voznikov.
6. Učitelj vožnje oziroma izvajalec varne vožnje mora poznati predpise s področij, navedenih v katalogu znanj iz Priloge 1 tega pravilnika in imeti veljavno vozniško dovoljenje C ali D kategorije, v skladu s predpisi, ki urejajo področje voznikov. Imeti mora najmanj tri leta praktičnih izkušenj kot učitelj vožnje ali izvajalec varne vožnje. Za ustrezne praktične izkušnje se štejejo izkušnje, ki jih je učitelj vožnje ali izvajalec varne vožnje pridobil v zadnjih treh letih od prijave na razpis.
7. Izvedbeni načrt in učne metode (način dela, učni pripomočki, ki se uporabljajo pri delu, uporaba in načini za zagotavljanje interaktivnega sodelovanja), s katerimi so za vsak posamezni program iz Priloge 2 tega pravilnika podrobno določeni predavatelji, učitelji vožnje ali izvajalci varne vožnje. V primeru menjave predavatelja ali učitelja vožnje ali izvajalca varne vožnje mora pooblaščeni center za usposabljanje (v nadaljnjem besedilu: pooblaščeni center) posredovati dopolnjen izvedbeni načrt in učne metode.
8. Učni pripomočki in ustrezna računalniška oprema za izvajanje rednih usposabljanj, kot so računalnik in projektor v učilnici, šolska tabla ali tabla z listi in strokovna literatura s področja cestnega prometa. Te minimalne pogoje morajo izpolnjevati tudi vsi drugi prostori, v katerih se opravljajo redna usposabljanja.
9. Vsaj ena učilnica, ki omogoča opravljanje teoretičnega preizkusa znanja ali rednega usposabljanja vsaj 30 kandidatov. Posamezen kandidat mora imeti na razpolago vsaj 1,3 m² delovne površine, predavatelj in člani izpitne komisije pa po vsaj 2 m² delovne površine. Pri izvajanju preizkusa znanja ali rednega usposabljanja mora biti med predavateljem oziroma člani izpitne komisije in kandidatom vsaj 2 m prostora. Vsi kandidati morajo imeti neposreden pogled na tablo, kjer se predvajajo vsebine. Prostor mora biti ustrezno ogrevan (vsaj 21 °C) oziroma ohlajen (največ 28 °C) in mora imeti zagotovljeno primerno osvetlitev in zračenje. Zagotovljene morajo biti delujoče sanitarije. Ti pogoji veljajo tudi, če se preizkus znanja oziroma redna usposabljanja izvajajo na drugi lokaciji.
10. Poslovni prostor, označen z nazivom organizacije, ki je ločen od učilnice, ter je namenjen izvajanju tehnično administrativnih opravil in sprejemanju in obravnavi posameznega kandidata. Poslovni prostor je opremljen z računalnikom z dostopom do interneta in tiskalnikom. Računalnik se lahko uporablja tudi v učilnici iz prejšnjega odstavka.
11. Samostojen prostor za hranjenje arhiva ter učnega gradiva v velikosti najmanj 6 m² površine.
12. Vadbena površina, ki omogoča opravljanje praktičnega preizkusa znanja iz druge alineje prvega odstavka 9. člena tega pravilnika in izvedbo praktičnega dela rednega usposabljanja, v velikosti najmanj 300 m², ta pa mora biti utrjena ter preplastena z obstojno prevleko (beton ali asfalt).
13. Motorna vozila kategorij C in/ali D, s katerimi bo izvajal praktični del preizkusa znanja ali redno usposabljanje. Vozila morajo izpolnjevati zahteve za testna vozila, določene z Direktivo Evropskega Parlamenta in Sveta 2006/126/ES z dne 20. decembra 2006 o vozniških dovoljenjih (UL L št. 403 z dne 30. 12. 2006, str. 18), zadnjič spremenjeno z Direktivo Komisije (EU) 2020/612 z dne 4. maja 2020 o spremembi Direktive 2006/126/ES Evropskega parlamenta in Sveta o vozniških dovoljenjih (UL L št. 141 z dne 5. 5. 2020, str. 9).
(2) Seznam pooblaščenih centrov se objavi na spletni strani ministrstva, pristojnega za promet (v nadaljnjem besedilu: ministrstvo). Pooblaščeni centri ministrstvu sporočijo spremembo podatkov iz tega člena v osmih dneh.
III. VSEBINA, NAČIN IN PROGRAM PRIDOBITVE TEMELJNIH KVALIFIKACIJ 
3. člen 
(pridobitev temeljne kvalifikacije) 
(1) Kandidati pridobijo temeljne kvalifikacije z uspešno opravljenim preizkusom znanja, ki se opravlja pred komisijo za teoretični in praktični preizkus znanja.
(2) Kandidati lahko pridobijo temeljne kvalifikacije tudi z uspešno zaključenim srednjim poklicnim izobraževanjem za voznika vozil v cestnem prometu. V tem primeru izobraževalna ustanova, kjer je kandidat zaključil izobraževanje za srednje poklicno izobraževanje za voznika vozil v cestnem prometu, izda kandidatu poleg spričevala o zaključenem izobraževanju za voznika še spričevalo o opravljenem preizkusu znanja za pridobitev temeljnih kvalifikaciji na obrazcu iz Priloge 3, ki ga podpiše predsednik komisije za teoretični del preizkusa znanja iz 4. člena tega pravilnika.
(3) Če izobraževalna ustanova, v kateri je kandidat zaključil izobraževanje za poklic voznika, nima pooblastila za izvajanje pridobivanja temeljnih kvalifikacij voznika kandidatu spričevalo o pridobljenih temeljnih kvalifikacijah na podlagi spričevala o zaključenem izobraževanju za poklic voznika izda pooblačeni center. Spričevalo podpiše predsednik komisije za preizkus znanja iz 4. člena tega pravilnika.
4. člen 
(komisija za teoretični preizkus znanja) 
(1) Za izvajanje teoretičnega preizkusa znanja iz 7. člena tega pravilnika imenuje minister komisijo za teoretični preizkus znanja. V okviru komisije za teoretični preizkus znanja imenuje minister predsednika, podpredsednika in člane komisije za pet let z možnostjo ponovnega imenovanja.
(2) Minister imenuje komisijo iz prejšnjega odstavka, ki jo sestavljajo:
– štiri osebe, ki imajo z ministrstvom, pristojnim za promet (v nadaljnjem besedilu: ministrstvo), sklenjeno delovno razmerje za nedoločen čas,
– dve osebi, ki jih predlaga Fakulteta za pomorstvo in promet, Univerze v Ljubljani,
– dve osebi, ki jih predlaga Fakulteta za logistiko, Univerze v Mariboru,
– štiri osebe, ki jih predlaga Gospodarska zbornica Slovenije in
– štiri osebe, ki jih predlaga Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije.
(3) Osebe iz prve alineje prejšnjega odstavka izbere minister izmed oseb, ki se prijavijo na interni natečaj ministrstva in izpolnjujejo predpisane pogoje.
(4) Predsednika in podpredsednika komisije iz prvega odstavka tega člena minister imenuje izmed oseb iz prve alineje drugega odstavka tega člena. V primeru odsotnosti predsednika naloge predsednika prevzame podpredsednik komisije.
(5) Za vsak izpitni rok pri posameznem pooblaščenem centru, predsednik komisije za teoretični preizkus znanja imenuje komisijo za posamezni teoretični preizkus znanja in določi predsednika izpitne komisije za posamezni teoretični preizkus znanja (v nadaljnjem besedilu: predsednik izpitne komisije), o čemer obvesti tudi inšpektorat. Za izvedbo preizkusa znanja mora biti prijavljenih najmanj osem kandidatov. Poleg predsednika izpitne komisije v primeru, ko je število kandidatov za izpitni rok največ 10, določi enega člana izpitne komisije, ko je število kandidatov za izpitni rok od 11 do največ 40 kandidatov, določi dva člana komisije in v primeru ko je število kandidatov nad 40, določi tri člane komisije.
(6) Minister določi stroške dela, vključno s povračilom potnih stroškov izpitne komisije za teoretični preizkus znanja v sklepu o imenovanju. Člani izpitne komisije so upravičeni do plačila za opravljeno delo na podlagi pogodbe o delu, ki jo sklenejo s pooblaščenim centrom. Stroški dela komisije se lahko enkrat letno usklajujejo z inflacijo.
5. člen 
(komisija za praktični preizkus znanja) 
(1) Za izvajanje praktičnega preizkusa znanja imenuje minister člane komisije, ki izpolnjujejo pogoje iz tretjega odstavka 37.a člena zakona na podlagi njihove vloge za pet let z možnostjo ponovnega imenovanja (v nadaljnjem besedilu: ocenjevalec vožnje). Vlogi morajo biti priložena dokazila o izpolnjevanju pogojev.
(2) Seznam ocenjevalcev vožnje objavi ministrstvo na svoji spletni strani. Pooblaščeni center za izvedbo praktičnega preizkusa izbere ocenjevalca vožnje iz prej navedenega seznama in o izboru obvesti predsednika komisije. Ocenjevalec vožnje za istega kandidata ne sme biti tudi v komisiji za opravljanje teoretičnega preizkusa znanja.
6. člen 
(razrešitev člana komisije) 
Minister lahko razreši člana komisije iz prvega odstavka 4. in 5. člena tega pravilnika pred potekom časa, za katerega je imenovan, če:
– sam zahteva razrešitev;
– ne izpolnjuje več pogojev za imenovanje v komisijo;
– dela ne opravlja v skladu s predpisi, ki se nanašajo na področje, na katerem komisija opravlja svoje delo;
– ne opravlja svojih nalog ali jih ne opravlja strokovno, v skladu s poslovnikom iz 11. člena tega pravilnika;
– je bil pravnomočno obsojen zaradi naklepnega kaznivega dejanja, ki se preganja po uradni dolžnosti ali obsojen na nepogojno kazen zapora v trajanju več kot šest mesecev.
7. člen 
(preizkus znanja) 
Način pridobitve temeljnih kvalifikacij za prevoz oseb oziroma prevoz blaga s preizkusom znanja obsega teoretični in praktični preizkus, ki zajema vsa znanja, navedena v Prilogi 1 tega pravilnika.
8. člen 
(teoretični preizkus znanja) 
(1) Teoretični preizkus znanja, ki traja največ 180 minut, je sestavljen iz treh delov, in sicer:
– vprašanj, ki vključujejo več možnih odgovorov,
– vprašanj, ki zahtevajo neposredni odgovor, ter
– študije primera.
(2) Pooblaščeni centri predsednika komisije iz 4. člena tega pravilnika obvestijo o razpisanih rokih za teoretični preizkus znanja najmanj teden dni pred opravljanjem preizkusa na način, ki ga določi komisija v svojem poslovniku. Po potrditvi roka za izvedbo teoretičnega preizkusa znanja oziroma najpozneje štiri dni pred izvedbo pooblaščeni centri ministrstvu pošljejo podatke o datumu, uri in kraju začetka preizkusa.
(3) O teoretičnem preizkusu znanja komisija vodi zapisnik o teoretičnem preizkusu znanja iz Priloge 4, ki je sestavni del tega pravilnika.
9. člen 
(praktični preizkus znanja) 
(1) Praktični preizkus znanja, ki mora trajati vsaj 120 minut, je sestavljen iz dveh delov, in sicer:
– preizkusa vožnje za oceno usposobljenosti za racionalno vožnjo na podlagi varnostnih predpisov, ki mora trajati najmanj 90 minut. Praktični preizkus znanja mora potekati, če je le mogoče, na cestah izven naselij, na hitrih cestah, avtocestah in vseh vrstah mestnih cest, ki predstavljajo različne stopnje težavnosti, s katerimi se utegnejo srečati kandidati, ter ob različni gostoti prometa.
– praktičnega preizkusa, ki mora trajati najmanj 30 minut, in obsega znanja in cilje, navedene pod zaporednimi številkami 1.4., 1.5., 1.6., 3.2., 3.3. in 3.5. Priloge 1 tega pravilnika.
(2) O praktičnem preizkusu znanja se vodi zapisnik o praktičnem preizkusu znanja, določen v Prilogi 5, ki je sestavni del tega pravilnika. Ocenjevalec vožnje zapisnik o praktičnem preizkusu znanja predloži pooblaščenemu centru, ki ga mora predložiti komisiji za izvajanje teoretičnega preizkusa.
(3) Praktičnemu preizkusu znanja iz prve alineje prvega odstavka tega člena je lahko dodan preizkus, ki poteka na zmogljivem simulatorju (v nadaljnjem besedilu: simulator), da se oceni usposobljenost za racionalno vožnjo, ki temelji na varnostnih predpisih, zlasti v zvezi z obvladovanjem vozila ob različnih pogojih na cesti in spremembi teh pogojev na cesti zaradi različnih vremenskih razmer in vožnje podnevi ali ponoči. Trajanje tega preizkusa ni določeno. Če voznik opravlja tak preizkus, se trajanje odšteje od 90 minut za preizkus vožnje iz prve alineje prvega odstavka tega člena, vendar odšteti čas ne sme presegati 30 minut. Minimalne tehnične specifikacije za simulator so predpisane v Prilogi 6, ki je sestavni del tega pravilnika.
(4) Vozilo za preizkus vožnje in simulator iz prejšnjega odstavka morata biti opremljena s pametnim tahografom. Pri vožnji z vozilom in pri preizkusu na simulatorju se uporablja voznikova kartica, katere imetnik je ocenjevalec vožnje. Preizkusna vožnja se izvaja z uporabo tahografa po postopku, določenem v Prilogi 7, ki je sestavni del tega pravilnika. Izpisi iz tahografa, nastali med preizkusom vožnje, se priložijo zapisniku praktičnega preizkusa iz Priloge 5 tega pravilnika.
(5) K praktičnemu preizkusu znanja sme pristopiti kandidat, ki ima opravljen vozniški izpit ustrezne kategorije ali z veljavnim potrdilom, da je opravil vozniški izpit v skladu s predpisi, ki urejajo področje voznikov. Kandidat, ki še ni opravil vozniškega izpita ustrezne kategorije in ne izpolnjuje pogoja ustrezne starosti, določene s predpisi, ki urejajo področje voznikov, mora pri enem od pooblaščenih centrov začeti usposabljanje za pridobitev kvalifikacije. Na podlagi potrdila pooblaščenega centra, da je začel usposabljanje za pridobitev temeljne kvalifikacije, opravi vozniški izpit. Ko pridobi tudi temeljno kvalifikacijo voznika, mu na podlagi potrdila o opravljenem vozniškem izpitu in spričevala o pridobljeni temeljni kvalifikaciji upravna enota izda vozniško dovoljenje. Praktični preizkus znanja kandidat opravlja pred ocenjevalcem vožnje. Če kandidat opravlja preizkus znanja za pridobitev temeljne kvalifikacije za C in D kategorijo, opravlja praktični preizkus samo z vozilom D kategorije.
(6) Pooblaščeni centri morajo ministrstvu najmanj štiri dni pred opravljanjem praktičnega preizkusa znanja poslati podatke o datumu, uri in kraju začetka preizkusa, podatke o vozilu, s katerim se bo preizkus opravljal ter podatke o članu komisije za praktični preizkus znanja. Obrazec za prijavo praktičnega preizkusa je v Prilogi 8, ki je sestavni del tega pravilnika. Ocenjevalec vožnje tekoče vodi Poročilo o izvajanju praktičnega preizkusa iz Priloge 9, ki je sestavni del tega pravilnika, in ga po zaključku praktičnega preizkusa preda pooblaščenemu centru. Poročilo o izvajanju praktičnega preizkusa mora pooblaščeni center predložiti komisiji za izvajanje teoretičnega preizkusa.
10. člen 
(pravila opravljanja preizkusa znanja) 
(1) Izpitne pole za izvedbo izpita so v slovenskem jeziku. Če pogovorni in pisni jezik kandidata ni slovenski jezik, lahko kandidat opravlja izpit z izpitnimi polami v jeziku, s katerimi razpolaga izpitna komisija. Izpitne pole vsebujejo na začetku tudi navodila za izpolnjevanje v jeziku, v katerem so pripravljene izpitne pole. Izpitne pole kandidata, ki odgovorov niso pisali v slovenskem jeziku, komisija oceni, če ta jezik razume. V nasprotnem primeru pooblaščeni center zagotovi prevod odgovorov na stroške kandidata pri sodno zapriseženem prevajalcu, komisija pa oceni prevedene odgovore.
(2) Šteje se, da je kandidat opravil teoretični preizkus znanja, če je dosegel najmanj 60 odstotkov skupnega števila točk. Ocena pri preizkusu znanja je: »je opravil« ali »ni opravil«.
(3) Kandidat, ki ne soglaša z oceno teoretičnega preizkusa znanja, se lahko najpozneje v roku osmih dni od seznanitve z oceno, pritoži pri predsedniku komisije. Predsednik komisije pritožbo preuči in o njej odloči. Lahko pa tudi določi drugo komisijo, ki ponovno oceni kandidatovo izpitno polo. Na podlagi ocen obeh komisij predsednik komisije odloči o pritožbi. Njegova odločitev je dokončna. Če je pritožba vezana na preizkus znanja, kjer je bil kot član komisije imenovan predsednik komisije, te naloge opravi podpredsednik komisije iz četrtega odstavka 4. člena tega pravilnika.
(4) Kandidat, ki ne soglaša z oceno praktičnega preizkusa znanja, se lahko najpozneje v roku osmih dni od seznanitve z oceno, pritoži pooblaščenemu centru. Pooblaščeni center iz seznama ocenjevalcev vožnje izbere drugega ocenjevalca vožnje, ki izvede nov praktični preizkus znanja.
(5) Pooblaščeni centri morajo kandidate, ki opravljajo teoretični preizkus znanja, predhodno seznaniti, da pri opravljanju preizkusa znanja ni dovoljena uporaba mobilnih telefonov, pametnih ur in drugih nedovoljenih pripomočkov, ki omogočajo prepisovanje. Mize in stoli morajo biti popolnoma prazni. Kandidati imajo pri sebi samo pisalo in osebni dokument. Na osnovi osebnega dokumenta kandidata, člani izpitne komisije preverijo istovetnost kandidata. V prostoru kjer se opravlja teoretičen preizkus znanja so lahko prisotni le kandidati in izpitna komisija. Izpitna komisija pred pričetkom opravljanja teoretičnega preizkusa znanja kandidate ponovno seznani s pravili za opravljanje teoretičnega preizkusa znanja. Če izpitna komisija v času opravljanja preizkusa znanja ugotovi, da ima kandidat pri sebi nedovoljene pripomočke, se mu izpitna pola odvzame in ne oceni. Razlog odvzema izpitne pole predsednik izpitne komisije iz 4. člena tega pravilnika zabeleži v opombe Zapisnika o teoretičnem preizkusu znanja iz Priloge 4 tega pravilnika, ocena pri preizkusu znanja je »ni opravil«.
(6) Kandidati, ki prevažajo blago in razširijo ali spremenijo svojo dejavnost tako, da prevažajo potnike ali obratno, morajo opraviti delni teoretični preizkus znanja, ki zajema znanja in cilje, ki so glede na razširjeno ali spremenjeno dejavnost novi in celoten praktični preizkus znanja. Kandidatom, ki so pridobili spričevalo o strokovni usposobljenosti odgovorne osebe iz 23. člena zakona, se priznajo vsebine, ki so jih morali poznati za pridobitev tega spričevala, in sicer odvisno od tega, za katere vrste prevozov so pridobili spričevalo:
– če je pridobil spričevalo za mednarodne prevoze blaga, se priznajo vsebine iz 2.1, 2.2, 3.1, 3.6 in 3.7 poglavja Priloge 1 tega pravilnika,
– če je pridobil spričevalo za mednarodne prevoze potnikov, se priznajo vsebine iz 2.1, 2.3, 3.1, 3.6 in 3.8 poglavja Priloge 1 tega pravilnika,
– če je pridobil spričevalo za notranje prevoze blaga, se priznajo vsebine iz 2.1, delno 2.2 (razen vsebin iz mednarodnega prevoza blaga), 3.1, 3.6 in 3.7 poglavja Priloge 1 tega pravilnika,
– če je pridobil spričevalo za notranje prevoze potnikov, se priznajo vsebine iz 2.1, delno 2.3 (razen vsebin iz mednarodnega prevoza potnikov), 3.1, 3.6, in 3.8 poglavja Priloge 1 tega pravilnika,
– če je pridobil spričevalo za prevoze s taksijem, se priznajo vsebine iz 2.3, 3.1, 3.6 in 3.8 Priloge 1 tega pravilnika.
(7) Če je kandidat opravil praktični preizkus znanja pri enem pooblaščenem centru, lahko teoretični preizkus znanja opravlja pri drugem pooblaščenem centru. V tem primeru mu mora pooblaščeni center, kjer je opravil praktični preizkus znanja, izdati kopijo zapisnika praktičnega preizkusa (kopija z oznako, da je enaka originalu in žigom ter podpisom odgovorne osebe centra). Kandidat nato kopijo predloži pooblaščenemu centru, kjer bo opravljal teoretični preizkus znanja. Enako velja, če je kandidat opravil teoretični preizkus znanja pri enem pooblaščenem centru in želi praktični preizkus znanja opravljati pri drugem pooblaščenem centru.
11. člen 
(poslovnik komisije) 
Komisija določi način dela in opravljanja preizkusa znanja natančneje v svojem poslovniku, ki ga sprejme z večino glasov navzočih članov komisije. Komisija je sklepčna, če je navzoča vsaj polovica članov komisije. Komisija lahko odloča tudi na dopisni seji, pri čemer člani komisije svoj glas sporočijo predsedniku komisije pisno ali po elektronski pošti. Poslovnik, ki ga podpiše predsednik komisije, se objavi na spletni strani ministrstva in začne veljati z dnem objave. Vsi pooblaščeni centri in člani komisije morajo ravnati v skladu z veljavnim poslovnikom.
12. člen 
(spričevalo o opravljeni temeljni kvalifikaciji) 
(1) Predsednik izpitne komisije iz 4. člena tega pravilnika v elektronsko evidenco izkaznic iz 42.e člena zakona (v nadaljnjem besedilu: eTKV) za vsakega kandidata, ki je pristopil k preizkusu znanja, vnese rezultat preizkusa znanja. Za kandidata, ki je uspešno opravil teoretični in praktični preizkus znanja, v eTKV označi, da je opravil temeljne kvalifikacije za določeno kategorijo vozil.
(2) Spričevalo, ki potrjuje uspešno opravljen preizkus znanja za pridobitev temeljnih kvalifikacij iz Priloge 3 tega pravilnika, natisne pooblaščeni center kandidatu na njegovo zahtevo. Spričevalo natisne pooblaščeni center, kjer je kandidat nazadnje opravil teoretični ali praktični preizkusa znanja.
(3) V primeru izgube, uničenja, kraje ali tatvine spričevala o pridobljeni temeljni kvalifikaciji voznika ali spričevala o opravljenem rednem usposabljanju iz 13. člena tega pravilnika mora imetnik priglasiti izgubo, uničenje, krajo ali obrabljenost spričevala pooblaščenemu centru, ki je spričevalo izdal. Pooblaščeni center nato vozniku izda potrdilo, da je pridobil temeljno kvalifikacijo oziroma da je opravil redno usposabljanje. V potrdilu navede datum pridobitve temeljne kvalifikacije in vrste prevozov, za katere je pridobil kvalifikacijo (prevoz blaga oziroma potnikov) oziroma datum opravljenega rednega usposabljanja in datum, do katerega mu velja koda Unije »95«. Obrazec potrdila je določen v Prilogi 10, ki je sestavni del tega pravilnika.
IV. VSEBINA, NAČIN IN PROGRAM REDNEGA USPOSABLJANJA 
13. člen 
(vsebina) 
(1) Redno usposabljanje je obvezno usposabljanje, ki ga izvajajo pooblaščeni centri in ga morajo vozniki, ki so pridobili spričevalo o opravljeni temeljni kvalifikaciji ali so opravili prvo redno usposabljanje v skladu s 15. členom tega pravilnika, opravljati vsakih pet let pred iztekom veljavnosti spričevala. Redno usposabljanje obsega vsebine, ki voznikom s temeljno kvalifikacijo voznika omogoča, da posodobijo znanje, ki je nujno za njihovo delo, s posebnim poudarkom na varnosti v cestnem prometu, zdravju in varnosti pri delu ter zmanjšanju vpliva vožnje na okolje.
(2) Redno usposabljanje traja 35 ur in se izvaja kot redno delno usposabljanje v petih programih v skladu s Prilogo 2 tega pravilnika. Ena učna ura rednega usposabljanja traja 45 minut. Voznik redno usposabljanje v trajanju 35 ur opravi najpozneje v koledarskem letu, ko mu poteče veljavnost temeljne kvalifikacije. Redno usposabljanje je sestavljeno iz predavanj v učilnici in praktičnega usposabljanja. Lahko se izvaja tudi z orodji informacijske in komunikacijske tehnologije (IKT) ali na simulatorjih. Če se voznik zaposli pri drugem podjetju, to ne vpliva na že opravljena usposabljanja.
(3) Redno usposabljanje je sestavljeno tako, da širi in osvežuje vsebine iz Priloge 1 tega pravilnika in vedno vključuje vsaj eno vsebino, povezano z varnostjo v cestnem prometu. Pri vsebinah usposabljanja se upošteva razvoj zakonodaje in tehnologije ter v največji možni meri posebne potrebe voznika glede usposabljanja. Usposabljanje z uporabo IKT ne sme trajati več kot 12 ur. Pri taki obliki usposabljanja mora pooblaščeni center zagotoviti ohranjanje ustrezne kakovosti usposabljanja, vključno z izbiro področja, kjer se lahko orodja IKT najbolj učinkovito uporabijo. Redno usposabljanje se lahko delno opravlja na simulatorju ali vadbeni površini. V tem primeru mora simulator izpolnjevati minimalne tehnične specifikacije, določene v Prilogi 6 tega pravilnika.
(4) Voznik lahko opravi redno usposabljanje vsako leto kot delno redno usposabljanje, ki traja sedem ur. Redno delno usposabljanje po programu za tekoče leto se lahko začne izvajati od 1. decembra predhodnega leta. Redno delno usposabljanje mora trajati najmanj sedem ur skupaj. Pooblaščeni center mora v času sedmih ur usposabljanja zagotoviti vsaj tri 15-minutne odmore. Za iste kandidate lahko izvede samo eno redno delno usposabljanje dnevno. Predavatelj, ki izvaja redno delno usposabljanje lahko v istem dnevu izvede le eno delno redno usposabljanje. Ne glede na navedeno lahko pooblaščeni centri za kandidate, ki z odločbo Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije, Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje ali Centra za socialno delo dokazujejo pravico do krajše delovne obveznosti, prilagodijo trajanje rednega usposabljanja na način, da se upoštevajo časovne omejitve kandidatov. Če voznik opravlja usposabljanja vsako leto, začne usposabljanje po programu, ki se izvaja za tekoče leto. Vsebine programov so določene v Prilogi 2 tega pravilnika.
(5) Vozniki, ki v tekočem letu na novo pridobijo temeljno kvalifikacijo voznika, začnejo usposabljanje naslednje leto po programu, ki je predviden za to leto. Če v petletnem obdobju veljavnosti temeljne kvalifikacije voznik kakšnega usposabljanja po programih, ki so se v preteklih letih že izvajali, ne opravi, opravi usposabljanje za vse programe, ki jih v tem času še ni opravil.
(6) Voznik lahko opravi usposabljanje za vseh pet programov v zadnjem letu, preden jim poteče veljavnost kode Unije »95«.
(7) Če pooblaščeni center za usposabljanje pri delnem rednem usposabljanju uporablja simulator, lahko prvi del Programa 1 iz Priloge 2 tega pravilnika izvede na simulatorju. Pri vožnji na simulatorju kandidat uporablja lastno voznikovo kartico. Predavatelj pripravi za vsakega kandidata program dela na simulatorju. Na koncu vožnje se na simulatorju izdela izpis aktivnosti iz voznikove kartice kot dokazilo za opravljeno vožnjo na simulatorju. Če pooblaščeni center izvede redno delno usposabljanje z orodji informacijske in komunikacijske tehnologije (IKT) lahko to izvede v skupini za največ 30 voznikov, ob tem pa mora zagotoviti nadzor njihove stalne prisotnosti.
(8) Vozniki, ki jim veljavnost kode Unije »95« poteče in je ne podaljšajo pravočasno, morajo za podaljšanje imeti opravljenih skupaj 35 ur delnega rednega usposabljanja v skladu z drugim odstavkom tega člena po programih, določenih za pet let nazaj, šteto od leta, v katerem želi voznik ponovno podaljšati veljavnost kode Unije »95«.
(9) Voznik lahko opravlja redna delna usposabljanja pri različnih pooblaščenih centrih. Pooblaščeni center, ki kandidata sprejme v usposabljanje, v eTKV preveri, katera delna redna usposabljanja ima kandidat opravljena. Po preveritvi vsebin usposabljanj, ki jih je kandidat opravil pri drugih pooblaščenih centrih, ga uvrsti v ustrezno usposabljanje po programu, ki ga za podaljšanje kode Unije »95« kandidat še ni opravil.
(10) Pooblaščeni centri na zahtevo kandidata po opravljenem delnem rednem usposabljanju izdajo potrdilo na obrazcu iz Priloge 11, ki je sestavni del tega pravilnika. Ko voznik konča 35-urno redno delno usposabljanje oziroma ko konča vseh pet rednih delnih usposabljanj, mu na zahtevo pooblaščeni center, ki je izvedel zadnje delno redno usposabljanje, izda spričevalo, ki potrjuje opravljeno 35-urno redno usposabljanje izt Priloge 12, ki je sestavni del tega pravilnika.
14. člen 
(način izvajanja usposabljanja) 
(1) Pooblaščeni centri najmanj štiri dni pred začetkom usposabljanja obvestijo ministrstvo o datumu, uri in naslovu lokacije rednega usposabljanja ter o predvidenem številu prijavljenih kandidatov za usposabljanje. Prijavo usposabljanja pošljejo na obrazcu iz Priloge 13, ki je sestavni del tega pravilnika.
(2) V izjemnih primerih, na katere pooblaščeni center ni imel vpliva (npr. bolezen predavatelja, nenapovedana odsotnost predavatelja) in o njih pooblaščeni center do datuma izvedbe usposabljanja ni bil pravočasno obveščen, lahko usposabljanje izvede z drugim predavateljem, ki izpolnjuje predpisane pogoje, vendar mora to najpozneje na dan izvedbe usposabljanja sporočiti na elektronski naslov, ki ga določi ministrstvo.
(3) Pooblaščeni centri morajo imeti med usposabljanjem poimenski seznam udeležencev na obrazcu iz Priloge 14, ki je sestavni del tega pravilnika. Udeležence, ki se usposabljanja niso udeležili, pooblaščeni center na začetku usposabljanja na seznamu prečrta in morebitne prazne rubrike na koncu seznama prečrta tako, da naknadni vpis na seznam ni več mogoč.
(4) Pooblaščeni centri pošljejo ministrstvu najpozneje v 20 minutah po začetku delnega rednega usposabljanja število udeležencev usposabljanja. Če pride med usposabljanji do zmanjšanja števila kandidatov, pooblaščeni center to sporoči ministrstvu takoj po ugotovljeni spremembi tako, da na obrazcu iz Priloge 13 tega pravilnika navede, da je prišlo do zmanjšanja števila kandidatov in za koliko.
15. člen 
(priznavanje) 
Prvo redno usposabljanje morajo opraviti tudi:
– kandidati, ki so imeli ob uveljavitvi Zakona o prevozih v cestnem prometu (Uradni list RS, št. 26/05 – uradno prečiščeno besedilo) priznano strokovno usposobljenost voznikov in imajo vozniško dovoljenje kategorij C1, C1E, C ali CE,
– kandidati, ki so do 10. septembra 2008 pridobili nacionalno kvalifikacijo voznik oziroma voznica v cestnem prometu ali uspešno končali poklicno izobraževanje za voznike in ki imajo vozniško dovoljenje kategorij D1, D1E, D ali DE,
– kandidati, ki so do 10. septembra 2009 pridobili nacionalno kvalifikacijo voznik oziroma voznica v cestnem prometu ali uspešno končali poklicno izobraževanje za voznike in ki imajo vozniško dovoljenje kategorij C1, C1E, C ali CE,
– kandidati, ki so končali srednje poklicno izobraževanje v petih letih po dnevu izdaje spričevala o uspešno končanem izobraževanju.
V. IZKAZNICA O VOZNIŠKIH KVALIFIKACIJAH IN HRAMBA DOKUMENTACIJE 
16. člen 
(izdaja in lastnosti izkaznice) 
(1) Upravni organ, pristojen za izdajo izkaznic o vozniških kvalifikacijah (v nadaljnjem besedilu: izdajatelj), na podlagi vloge voznika po predhodni preveritvi izpolnjevanja pogojev v eTKV, izda izkaznico o vozniških kvalifikacijah ali označi kodo Unije »95« skupaj z ustreznimi kategorijami dovoljenj na njegovem vozniškem dovoljenju.
(2) Fizične lastnosti izkaznice iz prejšnjega odstavka morajo biti skladne s standardoma ISO 7810 in 7816-1 ter v referenčnih barvah, ki sta modra (pantone reflex blue) in rumena (pantone yellow). Metode za odobritev, da fizične lastnosti izkaznice ustrezajo mednarodnim standardom, morajo biti skladne s standardom ISO 10373. Izkaznica mora izpolnjevati enake zahteve glede zaščite pred ponarejanjem, kakor veljajo za vozniško dovoljenje.
(3) Prva stran izkaznice iz prvega odstavka tega člena vsebuje:
a) naslov »IZKAZNICA O VOZNIŠKIH KVALIFIKACIJAH«,
b) ime »REPUBLIKA SLOVENIJA«;
c) oznako »SLO«, natisnjeno v negativu v modrem pravokotniku in obkroženo z 12 rumenimi zvezdicami;
č) rubrike s podatki, ki so oštevilčene:
1. priimek imetnika;
2. ime imetnika;
3. datum in kraj rojstva imetnika;
4a. datum izdaje;
4b. datum izteka veljavnosti;
4c. naziv organa, ki je izkaznico izdal;
4d. različne številke, kot na primer številka vozniškega dovoljenja za upravne namene (neobvezno);
5a. številka vozniškega dovoljenja;
5b. serijska številka;
6. fotografija imetnika;
7. podpis imetnika;
8. običajni kraj bivanja ali poštni naslov imetnika (neobvezno);
d) naslov »vzorec Evropske unije« v slovenskem jeziku in besedilo »izkaznica o vozniških kvalifikacijah« v drugih uradnih jezikih Unije, natisnjena z modro barvo, tako da sestavlja ozadje izkaznice:
– tarjeta de cualificación del conductor
– карта за квалификация на водача
– Osvědčení profesní způsobilosti řidiče
– chaufføruddannelsesbevis
– Fahrerqualifizierungsnachweis
– juhi ametipädevuse kaart
– δελτίο επιμόρφωσης οδηγού
– driver qualification card
– carte de qualification de conducteur
– cárta cáilíochta tiomána
– kvalifikacijska kartica vozača
– carta di qualificazione del conducente
– vadītāja kvalifikācijas apliecība
– vairuotojo kvalifikacinė kortelė
– gépjárművezetői képesítési igazolvány
– karta ta’ kwalifikazzjoni tas-sewwieq
– kwalificatiekaart bestuurder
– karta kwalifikacji kierowcy
– carta de qualificação do motorista
– Cartela de pregătire profesională a conducătorului auto
– preukaz o kvalifikácii vodiča
– izkaznica o vozniških kvalifikacijah
– kuljettajan ammattipätevyyskortti
– yrkeskompetensbevis för förare.
(4) Druga stran izkaznice iz prvega odstavka tega člena vsebuje rubrike, ki so oštevilčene:
9. kategorije vozil, za katere voznik izpolnjuje zahteve glede temeljnih kvalifikacij in rednega usposabljanja;
10. koda Unije »95«, ki potrjuje voznikovo temeljno kvalifikacijo;
11. prostor, predviden za morebiten vpis nujnih administrativnih podatkov ali podatkov v zvezi z varnostjo v cestnem prometu (neobvezno). Če so ti podatki v povezavi z rubrikami izkaznice iz tega člena, mora biti pred njimi zapisana ustrezna številka rubrike.
(5) Rubrike morajo biti obrazložene in sicer na prvi strani vsaj za rubrike 1, 2, 3, 4a., 4b., 4c., 5a., 5b. in na drugi strani vsaj za rubriko 10 navedena razlaga oštevilčenih rubrik.
(6) Vzorec izkaznice iz prvega odstavka tega člena, ki jo medsebojno priznajo države članice Evropske unije, je v Prilogi 15, ki je sestavni del tega pravilnika.
17. člen 
(hramba dokumentacije) 
Zapisnik o teoretičnem in praktičnem preizkusu znanja za pridobitev temeljne kvalifikacije se šteje za arhivsko gradivo in ga je treba hraniti v skladu s predpisom, ki ureja področje arhiviranja dokumentarnega gradiva. Ostala dokumentacija, povezana s pridobivanjem temeljnih kvalifikacij, se hrani eno leto od datuma izpita. Dokumentacijo v zvezi z rednim usposabljanjem voznikov morajo pooblaščeni centri hraniti šest let po izdaji spričevala o opravljenem rednem usposabljanju.
VI. PREHODNI IN KONČNA DOLOČBA 
18. člen 
(uporaba tahografa) 
Vozila za preizkus vožnje in simulator iz četrtega odstavka 9. člena tega pravilnika morajo biti opremljeni s pametnim tahografom prve generacije najpozneje dvanajst mesecev od uveljavitve tega pravilnika, s pametnim tahografom druge generacije pa od 1. julija 2026. Z dnem opreme vozila za preizkus vožnje in simulatorjem s pametnim tahografom druge generacije se začne uporabljati postopek uporabe pametnega tahografa iz Priloge 7 tega pravilnika.
19. člen 
(prenehanje veljavnosti in podaljšanje uporabe) 
Z dnem uveljavitve tega pravilnika preneha veljati Pravilnik o temeljnih kvalifikacijah za voznike motornih vozil v cestnem prometu (Uradni list RS, št. 103/10, 63/12, 62/14, 69/19 in 50/22), razen Priloga 12, ki se smiselno uporablja do opreme simulatorja s pametnim tahografom druge generacije, vendar najpozneje do 1. julija 2026.
20. člen 
(začetek veljavnosti) 
Ta pravilnik začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 007-280/2024/38
Ljubljana, dne 25. februarja 2025
EVA 2024-2430-0028
Mag. Alenka Bratušek 
ministrica 
za infrastrukturo 

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti