A
A
A

Glasilo Uradni list RS

V zavihku Glasilo Uradni list RS najdete vse uradne predpise slovenske zakonodaje.
Od 1. aprila 2010, je edina uradna izdaja Uradnega lista RS elektronska izdaja. Dodatne informacije najdete tukaj.

Številka 110

Uradni list RS, št. 110 z dne 23. 12. 2024

UL Infotok

Uradni list RS, št. 110/2024 z dne 23. 12. 2024


3635. Odlok o nalogah ter kriterijih in merilih za financiranje delovanja in nalog krajevnih skupnosti in mestnih četrti Mestne občine Murska Sobota, stran 12932.

  
Na podlagi 19.b člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07 – uradno prečiščeno besedilo, 76/08, 79/09, 51/10, 40/12 – ZUJF, 11/14 – popr., 14/15 – ZUUJFO, 11/18 – ZSPDSLS-1, 30/18, 61/20 – ZIUZEOP-A, 80/20 – ZIUOOPE in 62/24 – odl. US) ter 11., 19. in 59. člena Statuta Mestne občine Murska Sobota (Uradni list RS, št. 53/23) je Mestni svet Mestne občine Murska Sobota na 16. redni seji dne 19. 12. 2024 sprejel
O D L O K 
o nalogah ter kriterijih in merilih za financiranje delovanja in nalog krajevnih skupnosti in mestnih četrti Mestne občine Murska Sobota 
1. člen 
S tem odlokom se določajo kriteriji ter merila za financiranje delovanja in nalog krajevnih skupnosti in mestnih četrti, kot ožjih delov občine (v nadaljevanju: ožji deli) iz sredstev, ki so določena v proračunu Mestne občine Murska Sobota. Naloge, ki jih opravljajo ožji deli, so določene s statutom Mestne občine Murska Sobota, s tem odlokom ali z drugim področnim aktom.
I. NALOGE OŽJIH DELOV 
2. člen 
(1) Ožji deli sodelujejo pri opravljanju javnih zadev v mestni občini skladno z določbami Statuta Mestne občine Murska Sobota.
(2) Ožji deli opravljajo zlasti naslednje naloge:
– vzdržujejo nekategorizirane ceste in druge poti v javni rabi, ki so last ožjega dela oziroma v lasti mestne občine in se nahajajo na območju ožjega dela, izven področja gospodarskih javnih služb, ki jih za mestno občino izvajajo pooblaščeni izvajalci gospodarskih javnih služb,
– vzdržujejo zelene javne površine, ki so v lasti ožjega dela oziroma v lasti mestne občine in se nahajajo na območju ožjega dela, izven področja gospodarskih javnih služb, ki jih za mestno občino izvajajo pooblaščeni izvajalci gospodarskih javnih služb,
– pospešujejo kulturne, športne in druge društvene dejavnosti na svojem območju ter organizirajo kulturne, športne in druge prireditve oziroma nudijo pomoč pri takih prireditvah, kadar je organizator mestna občina,
– upravljajo z lastnim premoženjem ali s premoženjem mestne občine, ki jim je dano v uporabo,
– sprejemajo odločitve o uporabi sredstev ožjega dela v skladu z veljavno zakonodajo,
– pripravljajo predloge investicij in investicijskega vzdrževanja ožjega dela za proračun občine,
– izvajajo manjše investicije in investicijsko vzdrževanje objektov v lasti ožjih delov v skladu s predpisi o javnem naročanju in internimi pravili za javno naročanje, ki jih uporablja mestna uprava.
II. FINANCIRANJE DELOVANJA IN NALOG OŽJIH DELOV 
1. Delovanje svetov krajevnih skupnosti in mestnih četrti
3. člen 
(1) V sredstvih za financiranje delovanja ožjih delov občine so zajeti stroški za delovanje svetov ožjih delov občine kot so sejnine, nagrade in materialni stroški.
(2) Višina sejnine in vrednost urne postavke za nagrado predsednikov in članov svetov ožjih delov je določena s pravilnikom, ki ga sprejme mestni svet.
(3) Sredstva za sejnine sveta ožjih delov občine lahko znašajo največ za 10 sej letno. Sredstva za sejnine se izračunajo na osnovi formule: število članov sveta x število opravljenih sej x vrednost sejnine. Sredstva za sejnine za skupne seje svetov mestnih četrti lahko znašajo največ za 10 sej letno. Izračunajo se na osnovi formule: 1 predstavnik sveta mestne četrti x število opravljenih sej x vrednost sejnine.
(4) Sredstva za nagrade predsednikov svetov krajevnih skupnosti se izračunajo na osnovi formule: opravljeno mesečno število ur, določeno v pravilniku, ki ga sprejme mesti svet x vrednost urne postavke.
(5) Materialni stroški sveta so namenjeni za delovanje pisarn ožjih delov in predstavljajo stroške za pisarniški material in opremo, drobni inventar ter poštne, bančne in druge storitve.
(6) Sredstva za materialne stroške delovanja svetov ožjih delov občine, se delijo po naslednjih kriterijih:
– 57 % za mestne četrti in krajevne skupnosti s številom prebivalcev 1000 in več
– 43 % za krajevne skupnosti s številom prebivalcev pod 1000.
Skupni obseg sredstev za materialne stroške delovanja svetov ožjih delov občine se določi z odlokom o proračunu za tekoče leto na podlagi realiziranih stroškov iz preteklega leta in ocene stroškov prihodnjega leta.
(7) Morebitni presežek sredstev za sejnine in nagrade, ki je planiran s proračunom, vendar neporabljen za ta namen, se lahko uporabi za kritje dodatnih materialnih stroškov delovanja svetov ožjih delov občine. Sredstva se nakazujejo iz občinskega proračuna za posamezno trimesečno obdobje.
2. Financiranje nalog ožjih delov
1. Teden starejših občanov
4. člen 
(1) Izvedbo tedna starejših občanov organizirajo ožji deli na podlagi pogodbe, sklenjene med mestno občino in posameznim ožjim delom. Kriterij za razdelitev sredstev je število starejših občanov, ki so stari 70 let in več in živijo na območju posameznega ožjega dela (upravičenci).
(2) Višina sredstev za namen iz tega člena se določi v odloku o proračunu za posamezno leto, pri čemer se določi najvišji dovoljeni znesek na posameznega upravičenca. Podlaga za izplačilo iz proračuna so dokazila o izvedbi javne prireditve ali drugi porabi sredstev za ta namen.
(3) Upravičeni stroški so vsi stroški javne prireditve in obdarovanj upravičencev.
(4) V kolikor javne prireditve iz objektivnih razlogov ni možno izvesti, se podrobnejša poraba sredstev določi s pogodbo o izvedbi tedna starejših občanov v tekočem letu.
2. Prireditve in novoletna okrasitev v organizaciji ožjih delov
5. člen 
(1) Ožji deli prejmejo sredstva iz proračuna občine kot prispevek občine za kritje stroškov organizacije in izvedbe prireditev, kot so: dan žena, materinski dan, čistilna akcija, pohodi, športne in družabne igre, dan krajevne skupnosti, praznične okrasitve in druge prireditve.
(2) Letni načrt javnih prireditev, ki se organizirajo v ožjem delu, sprejme svet ožjega dela skupaj s finančnim načrtom za tekoče proračunsko leto. Znesek sredstev za posamezni ožji del je sestavljen iz fiksnega in variabilnega dela. Fiksni del je enak za vse ožje dele in se določi s sprejetjem odloka o proračunu za posamezno leto. Variabilni del se določi na osnovi kriterija števila prebivalcev in faktorja, s katerim se ta pomnoži. Vrednost faktorja se določi s sprejetjem odloka o proračunu za posamezno leto. Sredstva se iz proračuna občine izplačajo ob predložitvi dokazil o izvedbi.
(3) Ne glede na prejšnji odstavek se krajevnim skupnostim z odlokom o proračunu lahko za namen izvajanja prireditev v krajevnih skupnostih, navedenih v tem členu, predvidijo dodatna sredstva.
(4) Materialni stroški za namen organiziranja čistilnih akcij se ožjim delom dodelijo na podlagi poročila o številu udeležencev ter poročila o izvedeni čistilni akciji. Obseg sredstev se določi v proračunu.
(5) Mestna občina vsako leto dodeli sredstva, določena s proračunom, za namen novoletne okrasitve naselij krajevnih skupnosti, ki ga prejme vsaka krajevna skupnost v enakem znesku. Obseg sredstev za ta namen se določi s proračunom.
3. Tekoče in investicijsko vzdrževanje ter obratovalni stroški objektov v lasti, uporabi ali upravljanju ožjih delov
6. člen 
(1) Mestna občina zagotavlja sredstva za financiranje tekočih vzdrževalnih del in investicijsko vzdrževalnih del v objektih, kot so vaški domovi, objekti športno rekreacijskih centrov, mrliške vežice in drugi objekti ter sredstva za pokrivanje obratovalnih stroškov, ki nastanejo v zvezi s temi objekti in so v lasti, uporabi ali upravljanju posameznega ožjega dela.
(2) Kriterij za dodelitev sredstev iz prejšnjega odstavka je neto površina prostorov objekta, zmanjšana za kvadraturo prostorov, ki jih ožji del oddaja v najem. Obseg sredstev za ta namen se določi vsako letno s sprejetim proračunom.
(3) Uporabniki objektov, s katerimi upravljajo ožji deli občine, morajo z lastnikom objektov skleniti pogodbo o uporabi ali najemu, v kateri se določijo pravice in obveznosti v zvezi z uporabo teh objektov. Za postopke oddaje objektov oziroma prostorov v uporabo se smiselno uporabljajo predpisi, ki določajo ravnanje s stvarnim premoženjem občine.
(4) Sredstva iz tega člena se dodelijo samo krajevnim skupnostim.
(5) Mestna občina lahko v skladu z zagotovljenimi sredstvi proračuna, nameni dodatna sredstva za izvajanje manjših investicij v naselju, ki se dodelijo vsem krajevnim skupnostim v enakem znesku. Obseg sredstev za ta namen se določi z odlokom o proračunu.
4. Vzdrževanje nekategoriziranih cest in drugih javnih prometnih površin (pločnikov), zelenic in parkov ter drugih javnih zelenih površin, ki so v lasti, upravljanju ali uporabi posameznega ožjega dela
7. člen 
(1) Mestna občina zagotavlja sredstva za vzdrževanje nekategoriziranih cest in poti v posameznem ožjem delu, za dela, ki se izvajajo izven področja izvajanja gospodarskih javnih služb. Kriterij za dodelitev sredstev je skupna dolžina teh cest oziroma poti v posameznem ožjem delu, izražena v kilometrih (km). Obseg sredstev se določi vsako leto ob pripravi proračuna.
(2) Nekategorizirane ceste in poti so vse ceste in poti, ki niso kategorizirane kot državne ali občinske ceste in niso kategorizirane kot gozdne ceste ter so v katastru knjižene pod vrsto rabe pot ali cesta in so v lasti, upravljanju ali uporabi ožjega dela.
(3) Mestna občina zagotavlja sredstva za vzdrževanje zelenic in parkov ter drugih javnih zelenih površin, kot so športno rekreacijske površine, vodotoki in drugi površinski odvodniki, opuščene gramoznice ali druga degradirana območja na območju ožjega dela, za urbano okrasitev naselij ipd.
(4) Kriterij za dodelitev sredstev iz prejšnjega odstavka je površina zelenic, parkov in drugih območij vzdrževanja, izražena v m2. Obseg sredstev se določi vsako leto ob pripravi proračuna.
(5) Sredstva iz tega člena se dodelijo samo krajevnim skupnostim.
8. člen 
(1) Za zakonitost izplačil je odgovoren odredbodajalec posameznega ožjega dela.
(2) Odredbodajalec ožjega je odgovoren za zakonito, namensko, gospodarno in pregledno porabo sredstev proračuna. Župan ima pravico zavrniti izplačilo iz proračuna za potrebe ožjega dela, če se ugotovi, da za posamezni namen ni zadostnih ali sploh ni sredstev v okviru finančnega načrta posameznega ožjega dela, ko zahtevek presega planirana sredstva proračuna za ta namen in v primeru, ko bi bilo izplačilo v nasprotju z veljavnimi predpisi.
(3) Pravni posli, ki jih sklene ožji del nad vrednostjo, določeno v odloku o proračunu mestne občine za tekoče leto, veljajo le ob soglasju župana. Ožji del odgovarja za svoje obveznosti z vsem svojim premoženjem. Za obveznosti ožjega dela subsidiarno odgovarja mestna občina, vendar le do višine sredstev, ki so za posamezne namene določena s proračunom mestne občine.
9. člen 
Kriteriji in merila, ki so podlaga za izračun, planiranje in dodelitev sredstev proračuna posameznemu ožjemu delu, se pred sprejetjem proračuna za vsako proračunsko leto ustrezno preverijo.
III. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE 
10. člen 
Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
11. člen 
Z dnem veljavnosti tega odloka preneha veljati Odlok o nalogah ter kriterijih in merilih za financiranje delovanja in nalog krajevnih skupnosti in mestnih četrti Mestne občine Murska Sobota (Uradni list RS, št. 35/13 in 13/19).
Št. 007-0012/2024(11)
Murska Sobota, dne 19. decembra 2024
Župan 
Mestne občine Murska Sobota 
Damjan Anželj 

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti