A
A
A

Glasilo Uradni list RS

V zavihku Glasilo Uradni list RS najdete vse uradne predpise slovenske zakonodaje.
Od 1. aprila 2010, je edina uradna izdaja Uradnega lista RS elektronska izdaja. Dodatne informacije najdete tukaj.

Številka 110

Uradni list RS, št. 110 z dne 23. 12. 2024

UL Infotok

Uradni list RS, št. 110/2024 z dne 23. 12. 2024


3593. Pravilnik o podrobnejših merilih za ocenjevanje škode v gozdovih, stran 12838.

  
Na podlagi tretjega odstavka 22. člena Uredbe o metodologiji za ocenjevanje škode (Uradni list RS, št. 67/03, 79/04, 33/05, 81/06 in 68/08), za izvrševanje 3. člena Zakona o dodatnih ukrepih za odpravo posledic škode zaradi prenamnožitve populacije podlubnikov (Uradni list RS, št. 14/18 in 65/20) in v zvezi s 3. točko 4. člena Zakona o odpravi posledic naravnih nesreč (Uradni list RS, št. 114/05 – uradno prečiščeno besedilo, 90/07, 102/07, 40/12 – ZUJF, 17/14, 163/22, 18/23 – ZDU-1O, 88/23, 95/23 – ZIUOPZP in 117/23 – ZIUOPZP-A) izdaja ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano v soglasju z ministrom za finance
P R A V I L N I K 
o podrobnejših merilih za ocenjevanje škode v gozdovih 
I. SPLOŠNI DOLOČBI 
1. člen 
Ta pravilnik določa podrobnejša merila za ocenjevanje škode (v nadaljnjem besedilu: škoda) v gozdovih zaradi naravnih in drugih nesreč ter škode zaradi prenamnožitve populacije podlubnikov v gozdovih.
2. člen 
(1) Škoda v gozdovih pomeni škodo na gozdnih zemljiščih in škodo na gozdnih cestah.
(2) Obseg škode na gozdnih zemljiščih se ugotavlja s primerjavo dejanske vrednosti gozdnega zemljišča pred in po nesreči.
(3) Obseg škode na gozdnih cestah se ugotavlja z ocenjevanjem po stroškovnem principu za povrnitev v stanje pred nesrečo.
(4) Ocena škode na gozdnem zemljišču vsebuje tudi oceno škode na gozdnih vlakah.
(5) Škoda na gozdnem zemljišču zaradi prenamnožitve populacije podlubnikov je izguba vrednosti lesa zaradi poškodb.
II. IZDELAVA PREDHODNE OCENE ŠKODE 
3. člen 
(1) Za naravne nesreče se predhodna ocena škode v gozdovih (v nadaljnjem besedilu: predhodna ocena škode) izdela na podlagi sklepa Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje, ki določa začetek ocenjevanja škode.
(2) Ne glede na prejšnji odstavek se predhodna ocena škode v zvezi z škodo zaradi prenamnožitve populacije podlubnikov izdela, če je v posameznem koledarskem letu treba posekati več kot 400.000 m3 dreves.
(3) Predhodna ocena škode se izdela na podlagi terenskega ogleda, letalskih, satelitskih ali drugih posnetkov in podatkov Zavoda za gozdove Slovenije (v nadaljnjem besedilu: Zavod) o stanju gozdnih sestojev pred nesrečo ter na njihovi podlagi izvedene ocene poškodovanosti gozdnih sestojev in poškodovanosti gozdnih cest z okvirno oceno stroškov za povrnitev v stanje pred nesrečo.
III. MERILA ZA OCENO ŠKODE 
4. člen 
(1) Ocena škode v gozdovih (v nadaljnjem besedilu: ocena škode) se po uradni dolžnosti izdela za gozdne ceste na ravni občine in za gozdna zemljišča na ravni najnižje trajne načrtovalne enote za gospodarjenje z gozdovi (oddelek oziroma odsek).
(2) Ocena škode se izdela v skladu z uredbo, ki ureja metodologijo za ocenjevanje škode, s tem pravilnikom ter sklepom Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje, ki določa začetek ocenjevanja škode.
5. člen 
(1) Škoda na gozdnih zemljiščih, ki nastane zaradi nesreč, se ocenjuje s primerjavo dejanske vrednosti poškodovanega gozdnega zemljišča pred in po nesreči.
(2) Ocena škode se izdela na podlagi terenskega ogleda, letalskih, satelitskih ali drugih posnetkov in podatkov Zavoda o stanju gozdnih sestojev pred nesrečo ter na njihovi podlagi izvedene ocene poškodovanosti gozdnih sestojev po stopnjah poškodovanosti skladno s predpisom, ki ureja varstvo gozdov.
(3) Vrednost gozdnega zemljišča pred nesrečo, ki se pridobi iz Evidence trga nepremičnin in jo vodi Geodetska uprava Republike Slovenije, se za potrebe ocene škode iz tega pravilnika zmanjša za 20 %.
(4) Podatek o vrednosti gozdnega zemljišča po nesreči Zavod določi tako, da vrednost iz prejšnjega odstavka zmanjša za ugotovljeno stopnjo poškodovanosti gozdnega sestoja, izraženo v odstotkih.
6. člen 
Ocena škode na gozdnih cestah se ugotavlja s popisom del, ki so potrebna za povrnitev njihovega stanja v stanje pred nastankom škode in omogočajo enako rabo kot pred nastankom škode.
IV. MERILA ZA OCENO ŠKODE ZARADI PRENAMNOŽITVE POPULACIJE PODLUBNIKOV 
7. člen 
(1) Ne glede na 4., 5. in 6. člen tega pravilnika se škoda zaradi potrebnih ukrepov za izvedbo sanacije v primeru razglasitve naravne nesreče v skladu z zakonom, ki ureja dodatne ukrepe za odpravo posledic škode zaradi prenamnožitve populacije podlubnikov, oceni v okviru izdelave načrta sanacije v skladu s pravilnikom, ki ureja varstvo gozdov.
(2) Ocena škode iz prejšnjega odstavka je ocena izgube vrednosti lesa, ki ga je treba posekati zaradi poškodb, ki so posledica prenamnožitve populacije podlubnikov.
(3) Podatke o vrednosti lesa iz prejšnjega odstavka Zavod pridobi na Gozdarskem inštitutu Slovenije.
V. PREHODNA IN KONČNA DOLOČBA 
8. člen 
Z dnem uveljavitve tega pravilnika preneha veljati Pravilnik o podrobnejših merilih za ocenjevanje škode v gozdovih (Uradni list RS, št. 12/09).
9. člen 
Ta pravilnik začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 007-277/2023
Ljubljana, dne 25. novembra 2024
EVA 2024-2330-0118
Mateja Čalušić 
ministrica 
za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano 
 
Soglašam! 
Klemen Boštjančič 
minister 
za finance 

Nastavitve piškotkov

Vaše trenutno stanje

Prikaži podrobnosti